اجزای درب ضد سرقت شامل چه مواردی است

اجزای درب ضد سرقت شامل چه مواردی است سئو سی: ایمنی درب ضد سرقت از دربهای معمولی با محافظ‌های فلزی آکاردئونی نیز به مراتب بیشتر است. در این مقاله قصد داریم به اجزای درب ضد سرقت و کارایی آنها بپردازیم.


درب‌های ضد سرقت با توجه به عملکرد بسیار مناسبی که دارند بهترین انتخاب برای منازل مسکونی، ادارات، ویلا و کارخانجات محسوب می‌شوند. ویژگی‌های منحصر به فرد چنین درب‌هایی آنها را از سایر درب‌های مشابه متمایز می‌سازد، ضمن این که ایمنی درب ضد سرقت از دربهای معمولی با محافظ‌های فلزی آکاردئونی نیز به مراتب بیشتر است. در این مقاله قصد داریم به اجزای درب ضد سرقت و کارایی آنها بپردازیم.

درب ضد سرقت چیست

در اصطلاح عامه، به درب‌هایی که دارای ابعاد پهن و از نظر ظاهری شکیل و لوکس هستند و همچنین درب‌هایی سنگین با چارچوب فلزی و بزرگ فروش درب ضد سرقت گفته می‌شود. این در حالی است که درب‌های ضد سرقت دارای ویژگی‌ها و استانداردهای خاصی است که آنها را از سایر مدل ها جدا می‌سازد. اجزاء تشکیل دهنده و کیفیت قطعات درب ضد سرقت باعث می شود که این درب‌ها در مقایسه با دربهای معمولی عملکرد فوق‌العاده بهتری داشته باشند.

در واقع خرید درب ضد سرقت در مقابل هرگونه دستکاری، فشار، اهرم، برش مقاوم است و از طرفی نوع عایق صدا، گرما، رطوبت و صدا نیز محسوب می‌شود. انتخاب نوع درب ضد سرقت نیز با توجه به تناسب آن با محل مورد نظر انتخاب می‌شود.

معمولا در درب‌های ضد سرقت با مصرف خانگی از درب‌های دارای دو لایه ورق فلزی با ضخامت  1 میلی‌متر و یک لایه عایق صدا و  گرما استفاده می شود. اما اگر درب ضد سرقت برای مکانی چون ویلا، کارخانه یا کارگاه مورد استفاده قرار گیرد باید از درب‌هایی با دوام و استحکام بالاتر استفاده شود، چرا که معمولا در چنین مکان‌هایی سارق فرصت کافی برای انجام کارهای پر سر و صدا را خواهد داشت. بنابراین درب ضد سرقت برای چنین مکانی باید دارای ویژگی‌هایی چون استفاده از متریال ضد برش، ضد مته، ضد اسید و ضد تخریب باشد که فرصت هرگونه تخریب را از سارق بگیرد.

انواع درب ضد سرقت از نظر متریال تولیدی

درب‌های ضد سرقت معمولا در دو نوع چوبی و فلزی تهیه می‌شوند که درب‌های ضد سرقت فلزی از فولاد یا آهن نرم ساخته می‌شود و یک قطعه شیشه آب دیده نیز در پشت پنل آن تعبیه می‌شود. درب ضد سرقت چینی چنین ویژگی‌های دارد.

درب‌های ضد سرقت چوبی نیز به صورت ترکیبی از فلز و چوب ساخته می‌شوند. اکثر درب‌های موجود در بازار را چنین درب‌هایی تشکیل می‌دهند که از نظر ظاهری بسیار به درب‌های معمولی شباهت دارند. در این مدل از درب‌ها یک لایه فلزی به عنوان تضمین کننده امنیت در لایه درونی درب قرار می‌گیرد و لایه بیرونی آن با چوب ساخته می‌شود که از نظر ظاهری بسیار زیباتر است. این درب‌های ضد سرقت را با نام درب ضد سرقت لوکس می‌شناسند.

اجزای درب ضد سرقت

اینک وقت آن رسیده است که با اجزای درب ضد سرقت ترک آشنا شوید. اسکلت درب‌های ضد سرقت به صورت چند لایه ساخته می‌شود. در معمولی‌ترین شکل درب‌های ضد سرقت یک ورقه فلزی که غالبا از جنس فولاد تهیه شد است در میان دو لایه روکش چوبی قرار می‌گیرد. داخل در نیز دارای  عایق‌های مناسب ضد حریق و صدا مثل پشم سنگ است. همین مسئله باعث می‌شود که درب‌های ضد سرقت علاوه بر ضریب ایمنی بالا نوعی عایق رطوبت و صدا نیز باشند. اگر بخواهیم به همه اجزای درب‌های ضد سرقت اشاره کنیم به این شرح خواهد بود:

ورقه فولادی

همانطور که اشاره کردیم همه درب‌های ضد سرقت دارای یک لایه فولادی هستند که خاصیت نفوذناپذیری آنها را چندین برابر می سازد. بنابراین باید گفت که این ورق فولادی مهمترین اجزاء تشکیل دهنده درب‌های ضد سرقت است. در کنار این ورقه فلزی، کلاف و کمربندهای فولادی نیز باعث می شود که درب به یک درب ضد سرقت نفوذناپذیر تبدیل شود.

روکش درب

معمولا روکش درب ضد سرقت لوکس یا همان قسمت بیرونی و شکل ظاهری درب بسیار مورد توجه کاربران قرار می گیرد. تنوع طرح و رنگ در این بخش به دلیل احترام به سلیقه کاربران است. روکش این درب‌ها از متریال های مختلفی چون چوب، پی وی سی، ام دی اف و ملامینه ساخته می‌شوند که البته می توان از روکش‌های چرمی یا روکش‌های ضد رطوبت و ضد اسید نیز در این درب‌ها استفاده کرد. معمولا روکش درهای ضد سرقت چینی از جنس فلز با رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک تهیه می‌شود و روکش درب ضد سرقت ترک از جنس MDF با روکش طبیعی چوب و یا MDF با روکش PVC است.

عایق بندی

معمولا برای عایق بندی فضای خالی بین ورقه فولادی و روکش درب ضد سرقت از پشم سنگ یا پشم شیشه استفاده می‌شود که درب را مجهز به عایق حرارتی و صوتی می‌سازد.

چهارچوب درب ضد سرق

یکی از مهمترین استانداردهای ساخت درب ضد سرقت آن است که ورقه فلزی این بخش باید حداقل 1.5 میلیمتر ضخامت داشته باشد، معمولا چارچوب درب ضد سرقت را با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ آمیزی می‌کنند و سپس در دمای 220 درجه گرما می‌دهند تا رنگ در مقابل آسیب های احتمالی مثل خط و خش مقاوم باشد.

لولاها

یکی دیگر از اجزای درب‌های ضد سرقت لولاها هستند که بخش حائز اهمیتی محسوب می‌شوند. معمولا برای جلوگیری از ورود سارقان لولای درب‌های ضد سرقت به صورت پنهان طراحی می‌شوند. به این ترتیب امکان اهرم کردن لولاها وجود ندارد. درب‌های ضد سرقت بسیار سنگین هستند بنابراین باید جنس لولا مستحکم و با دوام بوده و از تعداد مناسبی لولا استفاده شود در غیر اینصورت سنگینی درب باعث بر هم خوردن ریگلاژ لولاها خواهد شد.

قفل

ناگفته پیدا است که قفل این درب‌ها باید به صورت ضد سرقت طراحی شود و یکی از امنیتی ترین اجزای درب ضد سرقت را تشکیل می دهد. قفل درب ضد سرقت باید کیفیت بالایی داشته باشد تا ایمنی لازم برای درب را ایجاد کند. معمولا درب‌های ضد سرقت دارای دو قفل هستند که قفل پایینی قفل اصلی درب و قفل بالایی، قفل شب بند نامیده می‌شود. معمولا سیستم این قفل ها به شکلی طراحی شده است که با چرخاندن کلید دست کم 8 زبانه به صورت ثابت و متحرک از جهات مختلف وارد چارچوب می‌شوند.

برای این که ضریب ایمنی درب ضد سرقت را افزایش دهید می‌توانید از انواع قفل های دیجیتالی مثل قفل‌های کارتی، رمزدار و اثر انگشتی استفاده کنید.

کلیدها

یکی از مهمترین فاکتورهای تأمین امنیت درب ضد سرقت کلید مخصوص آن است. معمولا این کلیدها به شکل کامپیوتری ساخته می‌شوند. اکثر این درب‌ها دارای دو نوع کلید اصلی و کارگری هستند. کلیدهای کارگری معمولا در زمان ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند و بعد از اتمام کار از رده خارج می‌شوند.

دستگیره‌ها

دستگیره درب ضد سرقت یک آیتم با کاربرد زیبایی است و تنها برای باز و بسته کردن درب از آن استفاده می‌شود. انواع مختلفی از دستگیره ها در بازار موجود است که می توانید با توجه به نوع کاربرد و سلیقه خود بهترین نمونه را انتخاب کنید. این دستگیره ها عموما فلزی بوده و از جنس کروم، فولاد یا نیکل ساخته می‌شوند.

زهوار درب

زهوار در واقع نواری باریک و چوبی است که برای زیباتر شدن درب در اطراف آن به کار برده می‌شود. گاهی این زهوارها به گونه ای طراحی می‌شوند که مانع از عبور گرد و خاک به داخل باشد.

چشمی

چشمی درب یک عدسی تعبیه شده در قسمت مرکزی درب است که به کاربر اجازه می‌دهد قبل از گشودن درب به محیط بیرون نگاهی بی‌اندازد.

دیگر اجزاء درب ضد سرقت

درب‌های ضد سرقت اجزای دیگری مثل زنجیر یا درکوب نیز دارند که هیچ نقشی در بالاتر بردن ضریب ایمنی ندارند و استفاده از آنها اختیاری است.

 

1400/09/20
19:33:16
5.0 / 5
875
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو