رباتی كه با رطوبت حركت می كند

رباتی كه با رطوبت حركت می كند به گزارش سئو سی محققان با الهام از گیاهان ریز رباتی ساخته اند كه در مجاورت رطوبت حركت می كند. این ربات در بخش پزشكی و نظامی كارآمد خواهد بود.به گزارش سئو سی به نقل از انگجت، ریزربات هایی كه بتوانند به صورت خودكار حركت كنند در علم پزشكی و بخش های نظامی كاربردهای فراوانی دارند. اما تامین مداوم انرژی برای چنین ربات هایی كمی مشكل است. به خصوص اگر انرژی یك عامل خطرناك و مخل ایمنی باشد. بعنوان مثال اگر باتری های ربات خطر انفجار داشته باشند، نمی توان آنها را در بدن انسان قرار داد.
با این وجود دانشمندان در تحقیقی جدید با الهام از گیاهان این مشكل را حل كرده اند. آنها موفق شده اند ربات های ریزی به شكل كرم های چند سانتیمتری بسازند كه با رطوبت هوا انرژی لازم برای حركت را به دست می آورند.
آنها برای این منظور از گیاهانی مانند Pelargonium carnosum الهام گرفتند كه دانه های آن خود به خود در زمین فرو می روند. همینطور یكی دیگر از این گیاهان، میوه كاج است كه با عنایت به میزان رطوبت باز و بسته می گردد تا دانه های خویش را تا دورترین فاصله ممكن پراكنده كند.
این گیاهان به علت وجود لایه های چندگانه سلولی چنین قابلیتی دارند. بعضی از لایه های سلولی تحت تاثیر رطوبت چنین خصوصیت هایی را از خود نشان می دهند. هنگامیكه گیاهان در مجاورت رطوبت قرار گیرند، این لایه های سلولی ارتجاع می یابند و در نتیجه نوعی حركت شكل می گیرد.
محققان هم به تقلید از گیاهان ماده ای دولایه از نانو فیبر ساختند. هنگامیكه ماده در مجاورت رطوبت قرار می گرفت، یك لایه متورم شده و دیگری تغییری نمی كرد. بنابراین ماده مذكور حركت می كرد.
هنگامیكه این ماده خشك است، لایه واكنش دهنده به رطوبت به حالت اولیه برگشت در نتیجه در جهت مخالف حركت كرد.

 

1396/11/07
16:09:31
5.0 / 5
2570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو