تقسیم كار برای ستاندن تصمیمات كاربردی در حوزه رمزارزها

تقسیم كار برای ستاندن تصمیمات كاربردی در حوزه رمزارزها سئو سی: دبیر شورای عالی فضای مجازی درباب رمزارزها اصرار کرد برای هدایت دولت در ستاندن تصمیمات کاربردی در حوزه رمزارزها و رمز پول ملی، تقسیم کار صورت گرفته است.


به گزارش سئو سی به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی- دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور- در آستانه ورود به سومین دوره تاسیس، به بررسی و تشریح عملکرد این شورا در راه تحقق رسالت آن برای ایجاد نقطه کانونی در هماهنگی، تصمیم گیری و سیاست گذاری در این فضا پرداخت.
وی در ششمین همایش ملی فضای مجازی پاک با تشریح عملکرد این شورا به مناسبت سالروز تاسیس آن در ۱۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۰، اظهار داشت: شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی کشور در آستانه ورود به شروع دهمین سال تشکیل است که در ابتدای تشکیل جلسات این شورا، تلاش بر تثبیت آن در حوزه های تشکیلاتی و ساختاری و بخشنامه های مالی برای مرکز ملی فضای مجازی، کمیسیون های عالی آن و در نهایت پژوهشگاه فضای مجازی بود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه در این ۹ سال با اهمیت ترین موضوع مورد بررسی در شورای عالی فضای مجازی مصوبه شبکه ملی اطلاعات بوده، اضافه کرد: برای تبیین شبکه ملی اطلاعات چهار سند انتشار یافته که آخرین سند آن در سال ۹۹ تحت عنوان سند طرح کلان و معماری این شبکه بود که با جامعیت کامل مجموعه اقداماتی که باید در این سند انجام شده و مقوم آن باشد با ترسیم اهداف دست یافتنی که تعیین کننده ابعاد شبکه ملی اطلاعات نیز هستند، تبیین شده است.

در سند طرح کلان و معماری، شبکه ملی اطلاعات از لحاظ فنی و خدماتی تبیین شده است
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه در تعریف شبکه ملی اطلاعات اختلاف نظر میان مسئولان وجود داشت، افزود: با تصویب اسناد مربوطه همچون سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات در این عرصه این مساله برطرف شد. در سند طرح کلان و معماری، شبکه ملی اطلاعات از لحاظ فنی و خدماتی تبیین شده و ابعاد خدماتی که باید در این شبکه ارائه شود نیز تشریح شده است.
فیروزآبادی با اشاره به آخرین مصوبه جلسات شورای عالی فضای مجازی کشور درباب سند الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی اضافه کرد: اسنادی در حوزه صیانت و پشتیبانی از پیام رسان های داخلی و در حوزه امنیت طرح نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث در فضای مجازی با تقسیم کار ملی و نظام هویت معتبر در فضای مجازی نیز مصوب شده است.
وی اظهار داشت: سند تحول فضای مجازی یکی دیگر از اسناد شورای عالی فضای مجازی کشور است که بطور مبسوط در جلسات بررسی و مصوب شد که بر طبق آن وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز حوزه های علمیه، سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به تهیه سند تحول شدند که تا حالا وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه های علمیه سندهای مربوطه را تدوین و عملیاتی کردند.

مهمترین اقدامات مصوب کمیسیون عالی مرکز ملی فضای مجازی
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به دستورالعمل های کمیسیون های عالی این مرکز، اشاره کرد: دستورالعمل ساماندهی بات ها و ربات ها در فضای مجازی، نظام هویت یکپارچه محیط های آزمون تنظیم گیری کسب وکارهای نوآورانه و سند پشتیبانی از رقابت و مقابله با انحصار در فضای مجازی همچون با اهمیت ترین اقدامات مصوب کمیسیون عالی مرکز ملی فضای مجازی کشور بوده است.
فیروزآبادی افزود: در حوزه امنیت نیز کمیسیون عالی امنیت دستورالعمل هایی برای صیانت، ایمنی و امنیت این فضا مصوب کرده که همچون درباب فضای مجازی سالم، ایمن و مفید بوده که البته نیاز به همکاری بیشتر دستگاه هاست تا این دستورالعمل ها به صورت جامع و کامل محقق شوند.
وی با اشاره به اینکه در مرکز ملی فضای مجازی به مناسبت های مختلف ستادهای گوناگون تشکیل شده است، اضافه کرد: ستاد رسانه ای مرکز ملی فضای مجازی با نزدیک به ۳۰ جلسه و رصد، بررسی و اقدام مناسب در وقایع تاریخی مهمی که در کشور رخ داده تا حالا عملکرد بسیار مناسبی در این عرصه داشته است. همین طور ستادهای مقابله با اقدامات تحریمی آمریکا و تنظیم بازار در حوزه های مسکن، خودرو و ارز در فضای مجازی تشکیل شده اند که این ستادها توانسته اند برای پیشگیری و مدیریت تهدیدها به خوبی ایفای نقش کنند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباب رمزارزها اشاره کرد: برای هدایت دولت در ستاندن تصمیمات کاربردی در حوزه رمزارزها و رمز پول ملی، تقسیم کار صورت گرفته و همین طور برای مباحث اقتصادی، امنیتی و محتوایی فضای مجازی مصوبات لازم تا حالا تهیه و اقدامات عملیاتی و هماهنگی میان دستگاهی که از تاکیدات مقام معظم رهبری در تشکیل این شورا بوده، انجام شده است.

سند مربوط به اینترنت اشیاء برای ورود به کشور تهیه شده است
فیروزآبادی با اشاره به اقدامات شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی در حوزه های فناوری، اظهار نمود: اقدامات جامعی در حوزه فناوری های شبکه ملی اطلاعات، نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G)، بلاک چین و اینترنت اشیا Internet of Things (IoT) صورت گرفته و سند مربوط به اینترنت اشیاء برای ورود به کشور تهیه شده است که امیدواریم بتوانیم در حوزه فناوری مسیری که در پیش رو ترسیم کردیم به خوبی طی نماییم.
وی با تاکید بر مساله کرونا بعنوان یک بحران جهانی که زیست در کشور را با تغییرات اساسی مواجه کرده است، اضافه کرد: تمرکز ابتدایی مرکز ملی فضای مجازی بر سالم سازی فضای مجازی به سبب انتشار اخبار خلاف واقع و تصاویر و ویدیو های جعلی در این فضا بود که با ساماندهی اولیه و رصدهای لحظه ای، گزارش های کاربردی را به مسئولان اطلاع رسانی کرده تا تصمیمات جامع و کامل در این عرصه اتخاذ شود.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی افزود: همین طور برای بهره مندی مردم از فرصت های فضای مجازی در دوران همه گیری این ویروس، نسبت به ارائه خدماتی همچون بانکداری و دولت الکترونیک با تشکیل ستادهای گوناگون اقدام شد که با اهمیت ترین اقدام راه اندازی سکوی (Platform) شاد بود که با هماهنگی های وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری اپراتور همراه اول توانستیم شبکه ای گسترده با ترافیک بالای ۴۰۳ Gbps و میلیون ها کاربر با متوسط یک ساعت و نیم فعالیت روزانه هر کاربر در این شبکه راه اندازی نماییم که تا امروز بزرگترین سکویی است که در کشور استفاده می شود.
فیروزآبادی در آخر ابراز امیدواری کرد که طرح های در دستور کار این شورا با همکاری تمامی دستگاهها و نهادهای مربوطه به سرانجام رسد.
منبع:

1399/12/18
18:47:07
5.0 / 5
1008
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو