یك كارشناس مطرح كرد

مكانیزم فعلی فیلترینگ به سخره گرفتن قانون است

مكانیزم فعلی فیلترینگ به سخره گرفتن قانون است یک کارشناس فناوری اطلاعات با اعتقاد به این که دولت آینده باید به یک جمع بندی در مورد فیلترینگ برسد، اظهار داشت: این مساله هم اکنون عملا کارآمد نیست و بیشتر شبیه به سخره گرفتن قانون شده است، چون همه نامزدها در توییتر و تلگرام فیلترشده فعالیت تبلیغاتی دارند.


علی فخار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و بیان مشکلات اینترنتی بیان کرد: همین که گیمرها بعنوان قشری از جامعه توسط نامزدها به رسمیت شناخته می شوند و نیازهایشان مورد توجه نامزدها قرار می گیرد، اتفاق مثبتی است اما این که در عمل چه اتفاقی رخ می دهد، بحث دیگریست. در دولت دوازدهم هم برای اینترنت و رشد زیرساخت ها کار بزرگی انجام شد. کیفیت ارتباط با سرور بازی ها افزایش پیدا کرد و پینگ بازی ها به نسبت سالهای قبل کم شد.
وی با اعلان اینکه متاسفانه تحریم ها به حوزه بازی های آنلاین هم وارد شده، اظهار داشت: خیلی از خدمات بازی، مارکت ها یا سرورهای بازی های آنلاین طی سالهای اخیر ایران را تحریم کردند و گیمرهای ایرانی نمی توانند با IP ایران به این بازی ها متصل شوند. دولت بعدی باید اهتمام کند ما را به فهرست کشورهایی که شرکت های بین المللی به آنها خدمات می دهند، اضافه کند. بزرگ ترین سرخوردگی در میان کاربران اینترنت این است که وقتی وارد سایت خارجی می شوند، اسم کشورشان را پیدا نمی کنند و باید با اسم یک کشور دیگر اکانت بسازند.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: امیدوارم برای اصلاح واقعی زیرساخت های اینترنت و مشکلاتی ازجمله استریم و گیم آنلاین کار عملی و جدی صورت گیرد که نیازمند سرمایه گذاری عظیمی است، چون زیرساخت اینترنت ثابت در کشور ما قدیمی شده و برای تبدیل شدنش به تکنولوژی های جدیدتر مثل فیبر نوری سرمایه گذاری زیادی لازم است.
بدون اینترنت کسب وکار کل کشور مختل می شود
فخار در ادامه اشاره کرد: یکی دیگر از سوالاتی که مطرح می شود، این است که زیرساخت های مورد نظر نامزدها مربوط به شبکه ملی اطلاعات است و یا توسعه کلی اینترنت؟ چون بارها طی سالهای اخیر از دولت گلایه شده که چرا شبکه ملی اطلاعات کامل نمی گردد. بدین سبب نامزدهایی که درباره اینترنت حرف می زنند، باید شفاف اعلام کنند که منظورشان از زیرساخت ها، دقیقا کدام زیرساخت است، برای اینکه بدون اینترنت کسب وکار کل کشور مختل می شود. به خصوص در وضعیت کرونا که مشخص شد اگر این زیرساخت ها نبود، کارها خیلی مشکل تر می شد.
وی با اعلان اینکه دولت آینده باید اهتمام کند فضای اینترنت را رشد دهد، نه اینکه با این فضا مخالف باشد، اظهار نمود: همین طور دولت بعدی باید به یک جمع بندی در مورد فیلترینگ هم برسد. فیلترینگ هم اکنون عملا کارآمد نیست و بیشتر شبیه به سخره گرفتن قانون شده است، چون همه نامزدها در توییتر و تلگرام فیلترشده فعالیت تبلیغاتی دارند. این تضاد را باید بالاخره حل کرد و فکری به حال این فیلترینگ کرد که موجب افت کیفیت اینترنت هم می شود.
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات در ادامه اشاره کرد: دولت باید به کسانی که در فضای مجازی کسب وکار دارند، چه بوسیله شبکه های اجتماعی یا دیگر فضاهای اینترنتی، تضمین دهد که مقابل کسب وکار آنها فعالیتی نمی نماید. نمونه ضررهایی که به حوزه کسب وکارها وارد شد، با فیلترینگ تلگرام بود، وقتی تلگرام بسته شد کسب و کارهای بسیاری ضربه جدی دیدند. باید مشخص شود که چه کسی پاسخگو و جبران کننده این ضرر و زیان است؟
دوران کپی گرفتن از کارت ملی و شناسنامه تمام شود
فخار با تاکید بر ضرورت توسعه دولت الکترونیک بیان کرد: دولت بعدی باید در حوزه دولت الکترونیک سرمایه گذاری کند و دوران کپی گرفتن از کارت ملی و شناسنامه تمام شود. کل دیتای کشور باید روی بستری قرار گیرد که سازمان ها و نهادهای مختلف بسته به نیازشان به آن دیتا دسترسی پیدا کنند و درگیر کاغذبازی نشوند. متاسفانه همچنان همه چیز در دولت و ساختار حکومت ما کاغذمحور است. برای حفظ محیط زیست هم که شده باید این رویه عوض شود و همه چیز الکترونیکی شود. در آن صورت مردم هم خدمات را آسان تر دریافت می کنند و هزینه های جابه جایی و اتلاف وقت هم کاهش پیدا می یابد.
وی درباره مسئله کپی رایت محتوا در کشور اظهار داشت: بتازگی با رشد VODها این اتفاق جدی تر شده، اما تولیدکننده محتوا در ایران همیشه در معرض خطر است که اثرش در اینترنت کپی و منتشر شود و در خیلی از موارد قانون نمی تواند جلوی این مساله را بگیرد. ما اگر به کنوانسیون مربوطه نمی پیوندیم، حداقل باید قوانین کپی رایت یا حق مولف داخلی را به روز نماییم تا تولیدکننده محتوای در داخل کشور خیالش راحت باشد که اثرش به آسانی دزدیده نمی گردد، همین مسئله اگر به درستی اتفاق بیفتد، موجب رشد قابل توجه تولید محتوا می شود.
این کارشناس فناوری اطلاعات همین طور به ضرورت توسعه 5G در کشور اصرار کرد و اظهار داشت: هم اکنون دنیا به سمت توسعه 5G حرکت می کند که می تواند کل کسب و کارهای آنلاین را متحول کند و حتی ایجادکننده کسب و کارهای جدید باشد. این مساله هم نیازمند سرمایه گذاری زیادی است که دولت باید شروع کند تا از کورس رقابت جهانی عقب نمانیم.
منبع:

1400/03/18
13:02:09
5.0 / 5
777
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو