عضو شورای عالی فضای مجازی:

توسعه مخابرات پس از انقلاب به دست متخصصان داخلی افتاد

توسعه مخابرات پس از انقلاب به دست متخصصان داخلی افتاد سئو سی: عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: در حوزه مخابرات پس از انقلاب اسلامی تمام متخصصان خارجی این حوزه از كشور خارج شدند و توسعه شبكه مخابرات به دست متخصصان خودمان افتاد.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، محمدحسن انتظاری بامداد امروز در نشست رسانه ای «شنبه های انقلاب» كه به بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی می پردازد، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب، تحولات بین المللی در فضای فناوری اطلاعات صورت گرفت. در این زمان بود كه شاهد ظهور اینترنت در این عرصه بودیم. تكنولوژی قدیمی به فناوری دیجیتال تبدیل شد. همینطور شاهد ظهور موبایل بودیم اما تحولی كه به نظر من پس از انقلاب رخ داد و بسیار مهم بود، اتكای ما به خودمان بود كه شعار اصلی انقلاب هم بود.
وی افزود: استقلال پس از انقلاب در بخش های سیاسی رخ داده بود؛ در بُعد اقتصادی و فناوری هم باید رخ می داد.
عضو شورای عالی فضای مجازی اضافه كرد: در حوزه مخابرات پس از انقلاب اسلامی تمام متخصصان خارجی این حوزه از كشور خارج شدند و توسعه شبكه مخابرات به دست متخصصان خودمان افتاد و بسیار این مسئله مهم است؛ به صورتی كه طراحی و ساخت تجهیزات دیجیتال در داخل كشور، انجام و توسعه یافت. شركت های زیادی تولید شدند. در حوزه انتقال، فیبر نوری در داخل كشور طراحی و در كارخانجات داخلی تولید شده و در شبكه مخابرات به كار گرفته شد.
انتظاری خاطرنشان كرد: در سال ۷۵، ۱۰۰ شركت تولیدكننده تجهیزات مخابراتی در داخل كشور به وجود آمد. امسال، سال پشتیبانی از كالای ایرانی تعریف شده و این ایده در مغز مهندسین ما در زمان انقلاب پرورش یافته بود و با عنایت به صحبت های رهبر انقلاب اسلامی، در خمیره ی وجودشان شكل گرفته بود، چیزی كه در داخل تولید می شد، به هیچ عنوان از خارج وارد نمی شد و ما سال ۷۷ در وزارت ارتباطات، بخشنامه ای ابلاغ كرده و لیست تجهیزاتی را كه داخل كشور تولید می شد را عرضه كردیم كه نمی شد این تجهیزات را وارد كرد و اگر این سیاست ها ادامه می یافت، ما در وضعیت بهتری در سطح بین المللی قرار داشتیم.
وی تصریح كرد: هم اكنون در حوزه شبكه دیتا و فناوری اطلاعات، اتفاقاتی رخ داده است. اینكه ما خودمان این قابلیت را داریم كه در داخل كشور آن را تولید نماییم، تحقیقات خوبی صورت گرفته و ما توانمندی خوبی داریم. دانشگاه های ما با دانشگاه های بزرگ دنیا در این زمینه می توانند رقابت كنند.
عضو شورای عالی فضای مجازی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یكی از بخش های دیگر ماهواره است كه تفاوت آن در حوزه زمینی به این صورت است كه ما باید آن را به گونه ای طراحی نماییم كه در فضا به صورت موفق عمل كند؛ یعنی مدیریت طراحی و نحوه ساخت باید به گونه ای باشد كه وقتی پرتاب می شود، بتواند مدت زمانی را كه پیش بینی شده، به كار خود ادامه دهد و باید مدیریت بسیار تخصصی علمی در مورد آن اعمال شود كه ما در این زمینه هم موفقیت های بسیاری را داشته ایم؛ به صورتی كه این كار در داخل كشور انجام شد.
انتظاری تاكید كرد: مهم تر از طراحی سیستم های مخابراتی پیچیده، موبایل و شبكه دیتا این بود كه اینها تماماً به علت انقلاب بود كه بوجود آمد و روحیه ای كه امام (ره) در وجود جوانان دمیده بود.
وی ابراز امیدواری كرد: با عنایت به پتانسیلی كه جمهوری اسلامی در این زمینه دارد، به یكی از قدرت های این حوزه در منطقه تبدیل می شویم و این اتفاق خواهد افتاد؛ به شرط آنكه كسانی كه مدیریت این كار را بر عهده می گیرند، با قوت بیشتری این مسیر را ادامه دهند.

1397/05/20
15:14:54
5.0 / 5
2401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو