مراکز داده شناسنامه دار می شوند

مراکز داده شناسنامه دار می شوند به گزارش سئو سی مجری شبکه ملی اطلاعات با اشاره به اینکه مراکز داده ها که به علت میزبانی سرویس ها اهمیت دارد، دارای شناسنامه و ملزم به رعایت استانداردها می شوند، اظهار داشت: با هدف تمرکززدایی ترافیک از مراکز کشور، توسعه مراکز داده و ایجاد مراکز داده جدید خارج از تهران و در شیراز، تبریز و سایر استان هایی که زیرساخت تبادل ترافیک دارند ایجاد می شود.


به گزارش سئو سی به نقل از ایسنا، ارتقاء جایگاه شرکت زیرساخت در زمینه بین الملل، ارائه سرویس و افزایش ظرفیت قابل ارائه به اپراتورهای داخلی و خارجی، تمرکززدایی ترافیک از مرکز تهران و توزیع بار ترافیک محتوای داخلی در کشور، افزایش امنیت اطلاعات و کیفیت سرویس، کاهش قیمت توزیع و پایداری دسترسی به محتوای داخلی، صرفه جویی در پهنای باند انتقالی به داخل کشور و کاهش قابل توجه خروج ارز و کمک به تبدیل ایران به هاب منطقه، از پروژه های جدید شرکت ارتباطات زیرساخت معرفی گردید.
از دیگر دستاوردهای پروژه های شرکت می توان به سهولت و دسترسی سریع مشتریان به شبکه ملی اطلاعات، توسعه خدمات دولت الکترونیک، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر، ایجاد بستر مناسب برای میزبانی و توزیع محتوای خارجی، فراهم کردن امکان ارائه محتوای داخلی و کاهش تقاضا جهت سرویس انترنت و در نتیجه استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل، پاسخ به نیازهای ارائه کنندگان خدمات اینترنتی و تامین کنندگان محتوا، ایجاد یک شبکه داخلی پشتیبانی در امتداد ایجاد شبکه ملی اطلاعات اشاره نمود.
در این جهت به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی اصغر انصاری - معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و مجری شبکه ملی اطلاعات در جلسه بررسی برنامه اجرائی تفاهم نامه سه جانبه و اقدام توسعه و پیاده سازی چارچوب های مراکز داده، اظهار داشت: در زمینه پهن باند مراکز داده، ظرفیت های میزبانی و پردازشی که بخش مهمی از شبکه ملی اطلاعات است و اهمیت بالایی دارد، لازم است برای طراحی، توسعه و پیاده سازی آن از استانداردهای فنی این حوزه بهره برده و با چارچوب های استاندارد برنامه ریزی و اجرا نماییم.
وی با اشاره به تفاهم نامه ای که بین معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات وزیر ارتباطات و مجری شبکه ملی اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور به امضا رسیده است، اضافه کرد: امروز جلسه ای برای برنامه اجرائی و اقدام در سطح مدیریت و کارشناسی انجام شد و در این نشست پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان ضلع چهارم و مشاور مجری شبکه ملی اطلاعات در جلسه حاضر بود. در این نشست قرار شد یک برنامه اقدام مشترک دارای زمان بندی و منابع مشخص و با رویکرد سپردن واگذاری کارها به بخش خصوصی تهیه شود و ما در این برنامه فاز شناسایی، ارزیابی و اعمال مقررات داریم.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات با اعلان اینکه شورای راهبری این تفاهم نامه بصورت ماهانه برگزار می شود، اضافه کرد: این شورا در صورت وجود موانع برای حل آنها اتخاذ تصمیم می کند و وزارت ارتباطات با همکاری نظام صنفی کامپیوتری، دبیرخانه این تفاهم نامه را برای مرور مدیریت و نظارت بر پروسه اقدامات و پیشرفت کارها و اتخاذ سیاست های لازم می سازند.
مجری شبکه ملی اطلاعات پیش بینی نمود در سال دوم پس از اجرای این تفاهم نامه تعداد خیلی از مراکز داده ها که به سبب میزبانی سرویس ها اهمیت دارد، دارای شناسنامه و ملزم به رعایت استانداردها می شوند.
انصاری با اعلان اینکه این بازار با هدایت این شورا کاملا منطبق بر مهندسی و ترافیک شبکه توسعه می یابد، اضافه کرد: بیشتر دیتاسنترها در تهران مستقر هستند و این مهندسی ترافیک مناسبی نیست و با هدف تمرکززدایی از مرکز کشور توسعه مراکز داده و ایجاد مراکز داده جدید خارج از تهران و در شیراز، تبریز و سایر استان هایی که زیرساخت تبادل ترافیک دارند ایجاد می شود.
محمد خوانساری -رییس سازمان فناوری اطلاعات- نیز در این نشست با اعلان اینکه اقدامات ما باید برمبنای ابعاد بازار باشد، اظهار داشت: باید ظرفیت های فعلی در زمینه مراکز داده و دیتاسنترها شناسایی شود و برای نظم بخشی به آنها اقدام نماییم.
وی همین طور به استفاده از ظرفیت کارگروه اقتصاد دیجیتال برای اقتصادی کردن فعالیت مراکز داده اصرار کرد.
منبع:

1401/03/03
22:38:35
5.0 / 5
686
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو