رئیس جهاددانشگاهی گفت

اراده ای برای پیشرفت در علم و فناوری در كشور نداریم

اراده ای برای پیشرفت در علم و فناوری در كشور نداریم رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به اینكه برای پیشرفت نیاز به ارتباط با دنیا داریم، اظهار داشت: هنوز در كشور تصمیم و اراده ای برای پیشرفت در علم و فناوری نداریم.دكتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی در بازدید از غرفه خبرگزاری مهر در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار نمود: هنوز در كشور ما تصمیم و اراده برای پیشرفت در حوزه فناوری گرفته نشده؛ اگر تصمیمی داشته باشیم اساساً علم و فناوری زیرساخت های آن را شامل می گردد.
وی با اشاره به اینكه بنابراین لازم است صاحب فناوری شویم، تصریح كرد: برای این منظور باید خودمان فناوری را تولید و با دنیا ارتباط برقرار كنیم.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینكه در خیلی از مواقع به دلیل عدم اعتماد به توان داخلی و خودباوری، مدیران از فناوری خارجی به جای دستاوردهای داخلی استفاده می كنند، اظهار داشت: ضروری است كه به تولیدات داخلی و دستاوردهای ایرانی توجه شود.
به گفته طیبی، زمانی ما می توانیم در این زمینه موفق باشیم كه تصمیم به پیشرفت را نهادینه سازی كرده باشیم، اما چون تصمیم نگرفته ایم، بنابراین به دنبال راهكارهای آن نیستیم.
وی با تاكید بر اینكه ضروری است تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ كنیم، تصریح كرد: این تصمیمات باید كاملاً متكی به توان داخلی باشد؛ باید وصل به دنیا باشیم.
رئیس جهاد دانشگاهی تاكید كرد: ما معتقدیم كه می توانیم فناوری هایی تولید كنیم به شرطی كه نیاز كشور را به موقع شناسایی كرده و به موقع تصمیم بگیریم فناوری مورد نظر را به دست آوریم.
طیبی با تاكید بر اینكه باید به موقع آغاز به كسب فناوری كنیم، تصریح كرد: باید تحریم ها را دور بریزیم تا قطعات به موقع به دست ما برسد. ما در تحریم ها دچار فساد شده ایم. اگر می خواهیم به پیشرفت برسیم، باید به یك نقطه معقول فكری برسیم.
وی با تاكید بر اینكه ما در كشورمان واقعاً به لحاظ توان علم و فناوری، مشكلی نداریم اظهار داشت: هم اكنون برنامه ریزی لازمی برای توسعه فناوری نداریم و هنوز اراده به پیشرفت حاصل نشده و علت آن این است كه درگیر دعواهای سیاسی هستیم زیرا هنوز نتوانسته ایم مسائل ملی كشور را به مسائل شخصی خود حاكم كنیم.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینكه فساد در تحریم ها تأثیر مستقیم در فناوری دارد، اظهار داشت: وقتی تحریم وجود دارد، امكان رقابت آزاد از بین می رود، بنابراین در تهیه منابع و تجهیزات دچار مشكلاتی می شویم.
طیبی با تاكید بر اینكه باید سرعت اجرای كار را افزایش دهیم، خاطرنشان كرد: مدیران ما باید كاربلد باشند، آنها با صداقت هستند، اما كاربلد بودن مهم است.

1396/08/12
23:05:03
5.0 / 5
2783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو