معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان خبر داد:

حمایت بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان المپیادهای معتبر دانش آموزی

حمایت بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان المپیادهای معتبر دانش آموزی سئو سی: معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم پشتیبانی از برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی، اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان با همکاری وزارت علوم تسهیلات ویژه ای برای این افراد در نظر گرفته است.به گزارش سئو سی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سید محمدصادق موحد اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان ذیل سند استراتژیک کشور در امور نخبگان ماموریت هایی دارد که با اهمیت ترین آن شناسایی، هدایت و توانمندسازی مستعدان برتر برای جذب و اثرگذاری و در نهایت تکریم و الگوسازی از آنان است.
معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان برای رسیدن به اهداف خود بیش از ۱۰ جامعه مخاطب را رصد می کند و حمایت های خودرا در قالب ۱۸ طرح و تسهیلات متنوع و به اقتضاء خاصیت های هر گروه، به آنان ارائه می دهد.
موحد افزود: بنیاد طی ۱۰ سال قبل و پس از تدوین سند استراتژیک کشور در امور نخبگان در زمینه جذب و اثرگذاری نخبگان موفقیت نسبی داشته اما واقعیت این است که تحقق تمام اهداف در این عرصه نیازمند همکاری و تعامل دیگر دستگاهها و نهادهاست که در تقسیم کارملی مربوط به سند مذکور، نیز یاد شده قرار گرفته است.
وی افزود: برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای پشتیبانی از برگزیدگان المپیادهای مختلف نیاز به بازبینی داشت. در همین راستا با رایزنی های انجام شده با وزارت علوم قرار شد که در صورت تحصیل برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی، در رشته های اولویت دار کشور که به زودی لیست آن اعلام می شود، از حمایت های ویژه ای برخوردار شوند.
وی عنوان کرد: این حمایت ها البته الزاماً به جذب در هیئت علمی خلاصه نمی گردد بلکه تسهیلاتی نیز جهت راه اندازی شرکت های دانش بنیان در صورت علاقه مندی، در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن، اگر افراد پس از دانش آموختگی در دوره دکتری تخصصی نتوانند در اشتغال تخصصی مشغول شوند، تا یک بازه زمانی نسبتاً مطلوب می توانند از تسهیلات مالی که توسط صندوقی که به همین دلیل تأسیس می شود، بهره مند شوند.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که تلاش بر این است که این فرهنگ در بین اجتماع نخبگانی فراگیر شود که هر چه توانمندی افراد بیشتر شود، خدمت آنان به جامعه بومی افزایش می یابد و این یعنی اثرگذاری بیشتر در جامعه، اشاره کرد: بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد در قالب کارگروه های تخصصی نیازهای هر گروه نخبگانی را شناسایی و آنان را توانمندتر کند. به همین دلیل طرح توسعه ی هسته های مسئله محور پژوهشی و فناورانه یا طرح شهید احمدی روشن و طرح توسعه ی رویدادهای رقابتی مسئله محور یا طرح شهید بابایی طراحی و اجرا شده اند تا مستعدان در یک فضای واقعی روی یکی از مسائل واقعی کشور و ذیل یک استاد خبره، فعالیت کنند.
به گفته وی، این اقدام سبب می شود هم فرد به توانمندی لازم برای فعالیت در بازار واقعی کار برسد و هم دستگاهها و نهادهای مختلف به توانمندی و مهارت آنان اعتماد کنند.
وی با اعلان اینکه بیشتر جامعه مخاطب بنیاد ملی نخبگان را مستعدان برتر تشکیل می ‎دهند، تصریح کرد: مستعد برتر بـــه فـــردی اطـــلاق می ‎شـــود کـــه بـــا توجـــه بـــه خاصیت هـــای ذاتـــی خـــود امـــکان رســـیدن بـــه مرحله نخبگـــی را دارد ولـــی هنـــوز زمینه هـــای لازم بـــرای شناســـایی کامـــل و بـــروز اســـتعدادهای ویـــژة او فراهـــم نشـــده اســـت اما نخبه فردی برجســـته و کارامـــد است که در خلـــق و گســـترش علـــم، فنـــاوری، هنــر، ادب، فرهنــگ و مدیریــت کشــور در چارچــوب ارزش هــای اسلامی اثرگــذاری بــارز داشــته باشــد و همچنیـــن فعالیت هـــای وی بـــر پایـــة هـــوش، خلاقیت، انگیـــزه و توانمندی هـــای ذاتـــی از یـــک ســو و خبرگــی، تخصص ص و توانمندی هــای اکتســابی از ســوی دیگــر، موجــب ســرعت بخشــیدن بــه پیشـــرفت و اعتلای کشـــور شـــود. در همین راستا، بنیاد ملی نخبگان معیارهای مختلفی که در حدود 11 گروه و بیش از ۲۵ دسته را برای شناسایی جامعه نخبگانی در نظر گرفته است.
موحد همین طور اشاره نمود که موضوع مهاجرت معلول علت های مختلفی است. یکی از آنها فقدان ثبات و آینده روشن اقتصادیست و در نتیجه موضوع بسیطی نیست که با ابلاغ یک بخشنامه یا رویه اجرائی انتظار داشته باشیم که این معضل حل شود. از سویی دیگر آن چیزی که مورد توجه ویژه بنیاد ملی نخبگان است موضوع چرخش نخبگان است.
موحد با اشاره به بخشنامه جذب نخبگان و سرآمدان در دستگاه های اجرائی، اشاره کرد: با این اقدام هم دستگاه مربوطه می تواند از توان نخبگانی منتفع شود و هم خود افراد جذب شده حس مفید بودن و اثرگذاری می کنند.


منبع:

1401/05/05
07:23:23
5.0 / 5
538
تگهای خبر: تخصص , توسعه , دانش بنیان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو