ناگفته های زاکانی از حمله سایبری به برخی سامانه های شهرداری

ناگفته های زاکانی از حمله سایبری به برخی سامانه های شهرداری سئو سی: سه ماه از حمله سایبری به زیرساخت های شهرداری تهران می گذرد، در طول این مدت به غیر از اخبار تلاش کارشناسان شهرداری جهت راه اندازی مجدد سامانه ها خبر دیگری منتشر نشده است؛ ولی حالا شهردار تهران با بیان جزییات بیش از تلاش چندماهه و سرمایه گذاری ویژه برای حمله به زیرساخت های شهرداری خبر می دهد.


به گزارش سئو سی به نقل از ایسنا، ۱۲ خرداد ماه بود که سایت های خدماتی شهرداری مورد حمله سایبری قرار گرفت و شهرداری در اطلاعیه ای اعلام نمود که" حملات خرابکارانه به برخی سامانه های خدماتی شهر تهران با هدف ایجاد نارضایتی و اختلال در خدمت رسانی به مردم عزیز انجام شده که در همان لحظات ابتدایی توسط کارشناسان فنی، تشخیص و کنترل بر فرآیندها و سامانه ها به وجود آمد."
همین طور شهرداری عنوان نمود که "برخی از این سامانه ها برای اطمینان بیش از پایداری و خدمت رسانی حداکثری بصورت موقت در آن مقطع زمانی محدود می شود و بمحض اطمینان کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات و نهادهای مسئول، این سامانه ها به پروسه خدمت رسانی به مردم شریف تهران ادامه خواهند داد."
شهرداری تهران تنها به صدور یک اطلاعیه بسنده کرد و جزئیاتی از این حمله یا میزان خسارات و... اعلام نکرد و پس از مدتی مهدی چمران رییس شورای شهر در جلسه علنی شورای شهر اعلام نمود که این حمله سایبری کار موصاد و منافقین بود."
به گزارش سئو سی به نقل از ایسنا، البته بتازگی نامه ای در فضای مجازی منتشر گردید که نشان میدهد چند روز پیش از هک، این مسئله اطلاع داده شده بود، بگونه ای در این نامه که به تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ و به امضای محمدرضا زارع علی مدیرکل سابق امورمالی شهرداری تهران رسیده، به حراست شهرداری اطلاع داده شده که تعدادی از نیروهای شهرداری گفته اند که بتازگی بر روی سیستم هایشان پیامی در خصوص این که «سیستم شما توسط فرد دیگری در دسترس می باشد. دستور فرمایید باتوجه به اهمیت موضوع و به حداقل رساندن هرگونه تهدید، سو استفاده احتمالی و لطمه پذیری خارجی و داخلی این مساله بررسی شود» عنوان می شود.
ولی حالا علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به انتشار این نامه که نشان از اطلاع حمله سایبری به زیرساخت های شهرداری دارد می گوید: در موضوع حمله سایبری بررسی های دقیق فنی نشان داد که از گذشته سرمایه گذاری ویژه ای بر روی این مساله و برای زمینه چینی حمله به زیرساخت های فنی شهرداری تهران انجام داده بودند.
وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش تیم فنی شهرداری تهران از شروع سال یک کار پیچیده بر روی حوزه سایبری و زیرساختی شهرداری انجام شده بود، اظهار می کند: نهایتاً این اقدامات منجر به حمله گسترده در آستانه ۱۴ خردادماه با هدف از بین بردن همه زیرساخت ها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری شهر شد.
شهردار تهران با تایید این نامه می افزاید: بعد از گزارش رسانه ها این نامه را دیده ام و با وجود مشخص بودن موضوع پیگیری مجددی در این رابطه انجام شد.
زاکانی ادامه می دهد: موضوع این نامه مربوط به دسترسی بدون مجوز به حساب کاربری یکی از مدیران در یکی از سامانه های اداری بود که بصورت طبیعی با تغییر و بازنشانی کلمه عبور توسط پشتیبانی فنی مشکل برطرف شده بود.
زاکانی تصریح می کند: موضوع دسترسی های غیرمجاز، فراموشی کلمه عبور، در اختیار قرار دادن کلمه عبور به غیر و از این دست موارد در همه سامانه های فناوری اطلاعات رخ می دهد و در هیچ کجا این به مدلول هک سامانه نیست.
او در آخر می گوید: اتفاقا موضوع این نامه و واکنش روتین مجموعه فنی به آن نشان دهنده دقت نظر همکاران ما در رعایت موارد امنیتی و حساسیت نسبت به هرگونه تغییر غیر طبیعی در سامانه ها است.
منبع:

1401/06/11
12:13:26
5.0 / 5
247
تگهای خبر: خدمات , سئو , ساخت , سامانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو