در یك شركت دانش بنیان محقق می شود؛

تولید قفس پرورش ماهی با قدرت دوام در طول موج بالا

تولید قفس پرورش ماهی با قدرت دوام در طول موج بالا به گزارش سئو سی، محققان در یک شرکت دانش بنیان قفس های پرورش ماهی با قدرت دوام در طول موج بالا طراحی و ساختند که می تواند به تأمین امنیت غذایی دریایی کمک نماید.


رامتین نوروزی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه هدف ما در این شرکت، بومی سازی قفس پرورش ماهی در دریا بوده است، اظهار داشت: با آغاز روند مطالعات و بازدیدهای مزارع موجود و تحلیل کارایی اجزا قفس به این نتیجه رسیدیم که نیاز امروز صنعت آبزی پروری علاوه بر ساخت قفس، تجهیزات عملیاتی موردنیاز در مزارع پرورش ماهی است. وی با اشاره به اینکه در همین راستا قفس های شناور و مغروق پرورش ماهی همچون براکت سه کاناله تزریقی را طراحی کردیم، اضافه کرد: برای ساخت این قفس ها آزمایشات مختلفی همچون «تست تحت شرایط باد و موج توأمان»، «تست در لابراتوار ملی دریایی ایران»، «تست در شرایط معادل جریان یک متر بر ثانیه و موج با ارتفاع ۳.۵ متر توأمان» را انجام دادیم که خوشبختانه با موفقیت انجام شد. مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: پرورش ماهی در قفس یکی از روش های متراکم پرورش ماهی است که علاوه بر امکان تراکم بسیار بالا، هزینه سرمایه گذاری پایین تری در مقایسه با سایر روش های متراکم را دارد که با مصرف بسیار پایین آب شیرین (نزدیک به صفر) و امکان استفاده از محیط طبیعی دریا برای رشد و نمو بهینه ماهیان را فراهم می آورد. به قول وی با استفاده از این قفس ها، خدمات تصفیه آب، اکسیژن رسانی، کنترل کیفیت و کنترل دما مجانی صورت می گیرد.
وی با تکیه بر این که با عنایت به محیط مناسب پرورش، رشد ماهیان بیشتر می شود و کیفیت محصولات تولیدی در مقایسه با سایر روش های مشابه پرورش، بهتر خواهد بود، افزود: کشور ایران با دارا بودن خطوط ساحلی طولانی در شمال و جنوب، امکان تولید سالیانه قریب به یک میلیون تن ماهی از راه پرورش در قفس های دریایی را دارد که این مورد می تواند به تأمین امنیت غذایی، توسعه مناطق ساحلی و مرزی، توسعه اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی کشور کمک نماید.
نوروزی با اشاره به اینکه قفس های ساخته شده در این شرکت تابحال در بوشهر و هرمزگان مورد استفاده قرار گرفته و الان در قشم و بندرعباس دو پروژه درحال اجراست، اظهار داشت: ماهی «صبیتی» و «سی باس» همچون ماهی های جنوبی و قزل آلا ماهی در شمال ایران با این قفس پرورش داده شده اند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه هر قفس ظرفیت پرورش ۱۲۵ تن ماهی را دارد و تا طول و ارتفاع موج ۶ متر دوام می آورد، اضافه کرد: بنا داریم پروژه را گسترش دهیم به طوریکه این قفس ها تا طول و ارتفاع موج ۱۰-۱۲ متر دوام بیاورند که این مورد نیازمند حمایت های دولتی است. وی با اشاره به اینکه ۸۰-۸۵ درصد متریال استفاده شده در این قفس ایرانی بوده و نسبت به نمونه های خارجی از قیمت پائینی برخوردار است، اظهار داشت: ما می توانیم این محصول را به کشورهای حاشیه خلیج فارس، لبنان و سوریه صادر نماییم. وی افزود: در این شرکت روند مطالعات در زمینه تور شور شروع شده و در مرحله ساخت نمونه های اولیه برای تست آزمایشگاهی قرار دارد. نوروزی اضافه کرد: علاوه بر محصولاتی که در این شرکت در جهت پرورش ماهی در قفس به تولید رساندیم، می توانیم به اجزا مورد نیاز برای عملیاتی شدن مزارع پرورش ماهی در قفس، شناورهای عملیاتی و بارج های نظارتی اشاره نماییم که مطالعه، طراحی و ساخت این محصولات در برنامه پیشرو شرکت قرار دارد. وی ادامه داد: با عنایت به وجود ظرفیت های خیلی خوب برای ساخت شناور در کشور، امید است در آینده نزدیک شاهد تولید این محصولات با طراحی تخصصی برای خدمت رسانی در صنعت پرورش ماهی در قفس و با قیمت مناسب باشیم.


منبع:

1401/06/23
11:02:02
5.0 / 5
191
تگهای خبر: تجهیزات , تخصص , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو