همزمان با آغاز حركت زائران اربعین به سمت عراق انجام شد

استقرار بالن مخابراتی در مرز مهران برای عرضه اینترنت مجانی

استقرار بالن مخابراتی در مرز مهران برای عرضه اینترنت مجانی به گزارش سئو سی، بالن مخابراتی پژوهشگاه فضایی با هدف پوشش اینترنتی مناسب برای زائرین مراسم اربعین در محدود مرز مهران استقرار پیدا کرده است.به گزارش سئو سی به نقل از ایسنا، با آغاز موج حرکت زائرین اباعبدالله الحسین (ع) در روزهای اربعین به سمت مرز عراق، اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تقویت زیرساخت های ارتباطی شتاب گرفته است؛ همچون اقدامات انجام شده برای تقویت شبکه ارتباطی و تأمین اینترنت مورد نیاز زائرین، استقرار بالن مخابراتی در مرز مهران بود. بعد از استقرار این بالن محموله مخابراتی LTE-۴G با هدف ارائه سرویس وای فای مجانی به ۳۰۰۰ نفر به راه افتاده است.

سامانه بالن مخابراتی که هم اکنون در مرز مهران درحال ارائه سرویس به زائرین است قابلیت حمل محموله مخابراتی و محموله پایشی(تصویربرداری) روی آن وجود دارد. این بالن قابلیت استقرار محموله مخابراتی تا ارتفاع ۱۰۰ متری با عنایت به مجوزهای کسب شده را دارد. همینطور سامانه مذکور دارای چهار جزء اصلی پاکت، سکوی پرواز، محموله مخابراتی یا محموله پایشی و سکوی زیستی است که شامل اتاق استراحت و اتاق کنترل است.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پاکت این سامانه دو جداره بوده و قابلیت نگهداری گاز هلیوم برای پرواز در آسمان را دارد. سکوی پرواز آن هم که روی یک کفی متحرک نصب شده و امکان برخاست و فرود پاکت روی آن وجود دارد، بگونه ای طراحی شده که قابل جابه جایی با یک تریلی را دارد و در صورت نیاز قابل حمل به مکان هایی است که گرفتار بحران مانند سیل، زلزله و... می شوند.

همچنین محموله مخابراتی آن امکان سرویس LTE-۴G را دارد و در صورت بروز حادثه و قطع ارتباط از راه زیرساخت فیبرنوری فرکانس رادیویی از فاصله حدود ۳۰ کیلومتری از محل حادثه تا پای سکو را ارسال می کند و این محموله با دریافت این فرکانس می تواند آنرا به شعاع ۲۰ کیلومتری از سطح و ارتفاع ۳۰۰ کیلومتری، به استفاده کنندگان به صورت وای فای منتقل کند.

سکوی زیستی این سامانه هم شرایط عرضه خدمات به پرسنل از قبیل کنترل سامانه و اسکان را مهیا می کند. سامانه بالن مخابرانی پژوهشگاه فضایی برای محموله های ۱۵، ۵۰ و ۳۰۰ کیلوگرمی در شرایط مختلف آزمایش شده و هم اکنون برای عرضه خدمات اینترنت با محموله ۵۰ کیلوگرمی در پایانه مرزی مهران به پرواز در آمده است.

کاربردهای دیگری هم میتوان برای این سامانه در نظر گرفت؛ همچون پایش تصویر برداری با نصب یک دوربین دید در شب برای پایش مرزهای کشور یا تقویت بیسیم ها که امکان تقویت برد تا ۱۰برابر را دارد.

منبع:

1401/06/26
11:13:13
5.0 / 5
261
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , دوربین , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو