معاون وزیر علوم:

پلتفرمهای خارجی مردم را گروگان گرفته اند

پلتفرمهای خارجی مردم را گروگان گرفته اند به گزارش سئو سی، معاون فرهنگی وزارت علوم اظهار داشت: مدل حکمرانی ما نباید به شکلی باشد که مردم را از دست دهیم، مردم توسط پلت فرم های خارجی گرو گرفته شده اند.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و تحقیقات فناوری اظهار داشت: هر مدل مطلوب حکمرانی فضای مجازی باید نقش مردم را به خوبی مشخص نماید، یعنی امکان ندارد مدلی از حکمرانی برای فضای مجازی در جمهوری اسلامی عرضه دهید که این جایگاه پررنگ و جدی را نادیده گرفته و از کنار آن بگذرید. همین اصول فصل ممیّزه و ممتاز حکمرانی فضای مجازی در ایران نسبت به جهان است بدین سبب نگاه رشدمدارانه به مردم و زمینه سازی برای تصمیم گیری آنها در موضوعات در رابطه با فضای مجازی باید نقش کلیدی پیدا کند.
وی افزود: در هر نوع مدل حکمرانی که طراحی می شود باید به تمامی ذی نفعان و ذی ربطان ماجرا توجه گردد. بنابراین تصمیمات پشت درهای بسته و عدم همراهی ذی نفعان با تصمیمات، طبیعتاً حکمرانی را تعلیق خواهدنمود و شاهد ضعف اعمال حاکمیت خواهیم بود. همینطور ورود همه ذی نفعان -با تمام تنوعاتی که دارند- خود به خود لبه های تند تصمیمات را غیربرنده تر خواهدنمود و از افراط ها و تفریط ها کاهش می دهد. مدل حکمرانی فضای مجازی -که متناسب با آرمان هایی که بیان شد تدارک دیده می شود- باید گفتگوی مداوم بین ذی نفعان را همواره به عنوان اصل بدیهی حکمرانی خود بپذیرد.
کلانتری، بخش خصوصی و کسب وکارها را یکی از سه رکن ذی نفع در فضای مجازی برشمرد و اشاره کرد: عدم توجه و عدم اعتماد به بخش خصوصی و کسب و کارهای حوزه فضای مجازی، باعث می شود تا هم حکمرانی پر هزینه شود و هم تصمیمات گرفته شده با آنچه که در حقیقت باید اتفاق افتد، نسبت کمتری خواهد داشت. بخش خصوصی متعلق به جامعه ایران است و منطق سود خویش را دارد اما در این مسیر؛ باعث رشد و توسعه کشور خواهد شد. در شرایطی که دولت، بودجه لازم برای سرمایه گذاری های بزرگ در قسمت های مختلف فضای مجازی را ندارد، بخش خصوصی عامل رشد اکوسیستم فضای مجازی در کشور است و باعث می شود تا اتفاقات بزرگی در عرصه فضای مجازی رخ داده شود.
کلانتری، با اشاره به نهادهای مدنی به عنوان دومین رکن اساسی ذی نفع در فضای مجازی، اشاره کرد: نهادهای مدنی مختلف و متنوع در عرصه های مختلف وجود دارند که میدان دادن به این نهادها به بلوغ تصمیم گیری ها و اعمال حاکمیت در عرصه فضای مجازی کمک خواهدنمود. همینطور نهادهای مدنی دیگری به صورت خاص و تخصصی در زمینه هایی از قبیل سواد فضای مجازی، آموزش مجازی، رسانه ها و رسانه های اجتماعی و… فعالیت دارند در نتیجه باید نهادهای مدنی را افزایش داده و تقویت کرد و در ادامه با اعتماد به آنان، در عرصه حکمرانی فضای مجازی از آنها کمک بگیریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نخبگان و متخصصان را یکی دیگر از ارکان ذی نفع در فضای مجازی دانست و گفت: اعتماد به دانشگاه ها می تواند به حل خیلی از مسائل کمک نماید چون که باتوجه به تحقیقات و پیمایش هایی که در زمینه اعتماد عمومی به نهادها انجام شده، دانشگاه ها رتبه بسیار بالایی دارند و مردم به آنها اعتماد دارند در نتیجه معضل اعتماد را میتوان با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه ها حل کرد.
کلانتری افزود: علیرغم این که دو دهه است تولیداتی در حوزه حکمرانی فضای مجازی انجام شده اما هنوز هم مدل حکمرانی در ابهام قرار دارد و ادبیات حکمرانی فضای مجازی هنوز در جهان نوپا است. مجموعه های بزرگ بین المللی همچون IGF و WSIS به کرات به بحث حکمرانی فضای مجازی پرداخته اند و این موضوعات در دستور کار هست اما این که به مدلهای روشن از این مساله رسیده باشند هنوز وجود ندارد در نتیجه خیلی نباید معطل شکل گیری صد درصد مدلهای حکمرانی ماند، اساساً این نگاه که مدل حکمرانی طراحی دقیق شود و بعد اجرا شود برای دوره قبل از فضای مجازی است چونکه در دوره جدید، تنوع فناوری ها و بسط و توسعه روزآمد آنها به حدی شتاب دارد که اساساً فرصت تأمل، صورت بندی نظری و مفهوم پردازی در این حوزه همچون گذشته نمی باشد بنابراین چاره ای ندارید که چاچوب کلی را تدارک ببینید و در طول مسیر کشتی خودتان را تعمیر کنید.
وی اشاره کرد: اما در حقیقت ادبیات حکمرانی در کشور، پیشرفت خوبی داشته خصوصاً برمبنای تلاش هایی که توسط دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزوی مرکزملی فضای مجازی و هم توسط مرکز ملی فضای مجازی انجام شده است. اما باوجود حجم عظیمی از کارهایی که انجام شده در مقایسه با آن اتفاقات بزرگی که باید صورت پذیرد، بسیار کم است بنابراین ما باید در طراحی مدل حکمرانی متناسب با آرمانهای انقلاب اسلامی و به خصوص نقش مردم در این مدل بیشتر کار نماییم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: مدل حکمرانی ما نباید به شکلی باشد که مردم را از دست دهیم. مردم توسط پلت فرم های خارجی گرو گرفته شده اند و وقتی از شما گروگان می گیرند، با دقت بیشتر عمل می کنید؛ بعضاً سیاستگذاری ما به شکلی است که کسانی که گروگان گرفته شده اند تمایل دارند گروگان باشند اما به حرف دلسوزانی که دراین زمینه تصمیم گرفتند عمل نکنند و این موقعیت، موقعیت شکننده ای است. اصل ماجرا اینست که مردم وقتی در دوگانه رسانه های اجتماعی داخلی و خارجی قرار می گیرند، برای کوچ کردن توجیه نشده اند و دلیل آن اینست که تصور رشد یافته از مردم را نداشتیم، کمتر با آن هاحرف زدیم، کمتر توضیح دادیم، سطح سواد مجازی را افزایش ندادیم و از همه مهم تر ذی نفعان را مشارکت نداده ایم.
وی با اعلان اینکه مساله زمان در حکمرانی بسیار حائز اهمیت می باشد، اشاره کرد: ما خیلی از زمان های طلایی را از دست دادیم. در رشد و توسعه اکوسیستم دیجیتال در کشور و به مفهوم کلان تر، در تحول دیجیتال، خیلی از زمان های طلایی را از دست دادیم و بعضاً زمانی تصمیم می گیریم که بدترین زمان امکان دارد. ما زمان را از دست دادیم و واقعاً دیگر فرصت برای زمان از دست دادن نداریم و باید اتفاقات بزرگی در این حوزه بیافتد.
کلانتری با اشاره به این که فضای مجازی اقتضائات خاص خودش دارد، بیان کرد: یکی از اقتضائات آن تناسبی است که با جهانی شدن و فضای کمرنگ شدن مرزها دارد. این مساله به شکلی استقلال به مفهوم کلاسیک را به چالش خواهد کشید و حاکمیت ها برای حفظ استقلال تمایل به مرزکشی دارند. متأسفانه ما هنوز نتوانستیم تکلیف خودمان را نه نسبت به مفهوم استقلال در فضای مجازی و نه نسبت به مفهوم آزادی و حریم خصوصی مشخص نماییم. هر یک از کشورها به سمت و سویی رفتند، مثلا آمریکا به سبب این که حاکمیت شرکتی دارد و شرکت ها برای او مهم هستند، بیشتر به سمت منافع شرکت ها حرکت کرده بنابراین حریم خصوصی به آن معنایی که در اروپا معنا دارد در آمریکا معنایی ندارد. این دوگانه و این تنازعات را باید خیلی سریع در سطح فلسفه سیاسی حل نماییم و حداقل باید اجالتا به پاسخی رسیده و مبتنی بر آن کارهای خودمان را پیش ببریم.
وی افزود: ما حکمرانی شرکتی را جدی نگرفتیم چون به بخش خصوصی اعتماد نکردیم و یا خیلی آنرا وارد عرصه تصمیم گیری نکردیم در نتیجه نتوانستیم از ظرفیت های شرکت ها و بخش خصوصی در حکمرانی داخلی و حکمرانی منطقه ای در عرصه فضای مجازی استفاده نمائیم. خیلی از اِعمال حکمرانی آمریکا در عرصه بین الملل و در عرصه فضای مجازی توسط شرکت های آنها اتفاق می افتد و توسط دولت و حکومت به صورت مستقیم انجام نمی پذیرد؛ به صورت مستقیم توسط اپل، گوگل، اینستاگرام و رسانه های اجتماعی مختلف این کار را انجام می دهند یعنی آنها هستند که اعمال حکمرانی می کنند اما پشت پرده آمریکا می باشد. باید از این فضا خارج شده و معطوف به آینده فکر کرد؛ ما هیچ پلنی برای آینده فضای مجازی کشور نداریم، چه کسی تصویری از فضای مجازی ایران دارد جز آن تصویری که استارلینک و متاورس و… پیش روی ما قرار می دهد. تصویر بومی ما از فضای مجازی ایران، منطقه و جهان چیست؟ ما چه نقشی مقرر است ایفا کنیم؟ این عین حکمرانی منفعلانه است و به جد عرض می کنم، این ظرفیت داخل کشور وجود دارد و می شود با کمک همین شرکت ها میتوان آینده را تصویر کرد، گام برداشت و به سمت تحقق آن آینده و اهداف پیش رفت.
کلانتری اشاره کرد: خیلی از معضلاتی که ما در عرصه دیپلماسی سایبری داریم با تقویت دیپلماسی سایبری قابل حل است، گفتگوها و مذاکراتی که در آن سطوح صورت می گیرد می تواند برای شرکت ها و پلت فرم هایی که در داخل ایران فعالیت می نمایند تعهدآور باشد و همینطور می تواند گشایشی برای حضور پلت فرم ها و مجموعه های ایرانی در مقیاس منطقه ای و بین المللی باشد.
وی یادآورشد: ما نباید با تصمیمات خود باعث انزوای دیجیتال شویم. چنین تصمیماتی، درحالی که فرایندها و امیال به سمت جهانی شدن است، باعث می شود میزان نارضایتی عمومی را بالا برده و شکاف دولت و ملت را بیشتر کند و نهایتا مردم را از دست بدهیم


منبع:

1401/11/24
11:47:58
5.0 / 5
379
تگهای خبر: آموزش , اپل , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو