در گفت وگو با سئو سی اعلام شد؛

اعطای جایزه حمایت اختراعی به برگزیدگان فن تز

اعطای جایزه حمایت اختراعی به برگزیدگان فن تز به گزارش سئو سی، مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی از اعطای جایزه حمایت اختراعی به برگزیدگان فن تز اطلاع داد.میترا امین لو دبیر کارگروه توسعه دارایی های نامشهود و مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی در گفتگو با خبرنگار مهر، هدف از برگزاری برنامه «فن تز» را امیدآفرینی در بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی و جهت دهی به رساله های دانشگاهی دانست و اظهار داشت: دانشجویان و اساتید در حوزه فناوری های راهبردی پروژه ها و ایده هایی را در دست دارند اما اگر به این پروژه ها، بر مبنای سطح آمادگی فناوری نگاه نماییم در می یابیم که این رساله ها قرار نیست در دانشگاه از سطح ۳ بالاتر بیایند و چون مسیری برای ادامه پیدا نمی کند، تلاشی که دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی انجام می دهد، عملا ابتر می ماند و کشور هم بی نصیب می ماند. ازاین رو، مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی در برنامه فن تز، می کوشد برای این دانشجویان و اساتید مسیر سفری را طراحی نموده و آنها را از برای ورود به جامعه و بهره برداری یاری کند.
وی در مورد این که چطور میتوان سطح آمادگی فناوری را ارتقا داد، اضافه کرد: برای تحقق این مهم (ارتقا سطح آمادگی فناوریِ پروژه های دانشجویی) نخست به دانشجویانی که در حوزه فناوری های راهبردی کار می کنند، فراخوان دادیم، این فراخوان، به صورت عمومی ارسال شد و ما حیطه خاصی را اعلام نکردیم و بطور قطع در دوره های بعدی «فن تز» این فراخوان را تخصصی تر را پیش خواهیم برد، بدین شیوه که مشخصا «فن تز» در حوزه نانو، مواد، زیستی و... را فراخوان خواهیم کرد.
وی افزود: از چهار ما پیش (اول مرداد ماه) فراخوان کلید خورد باوجود این که همه دانشجویان مخاطب ما در این فراخوان بودند منتهی شرایطی را هم تعیین کردیم شامل این که رساله تصویب شده باشد و بخشی از پروژه پیش رفته باشد و دستاوردهایی حاصل شده باشد، در عین حال هیچ گونه انتشاراتی شامل مقاله یا عرضه در کنفرانس وجود نداشته باشد، چون داشتن انتشارات سبب می شود نوآوری کار که شرط ثبت اختراع است، از بین برود و دیگر ما نمی توانستیم حمایتی برای ثبت اختراع انجام دهیم.
امین لو در مورد نحوه ارزیابی آثار عرضه شده، توضیح داد: آثار عرضه شده، در سه مرحله؛ ارزیابی فرمی، شکلی و محتوایی صورت گرفت، در ارزیابی فرمی، قالب کار بررسی شد؛ یعنی، اگر فردی در این فراخوان، مقاله ارسال کرده باشد، در همین مرحله رد و از چرخه ارزیابی خارج می شود. در مرحله دوم به لحاظ شکلی کارها را بررسی کردیم؛ این که به چه میزان در حیطه فناوری های راهبردی می گنجند که عملا در این مرحله هم، برخی از رساله ها ریزش کردند و برای آنها که باقی مانده بودند یک برنامه ریزی آموزشی طراحی کردیم شامل این که اختراع چیست، چطور باید متن اختراعی نوشت و... در این راستا، برنامه ای طراحی نموده و برای طرح‎ های برگزیده ارسال کردیم و آنها آغاز به نگارش کار کردند، از اینجا مرحله پایانی ارزیابی؛ یعنی ارزیابی محتوایی را کلید زدیم و در این مرحله، یکسری کارها برنده شدند.
برای رساله های برتر پروژه توسعه فناوری تعریف می شود
دبیر کارگروه توسعه دارایی های نامشهود و مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری در زمینه نحوه پشتیبانی از طرح های برگزیده، اظهار داشت: حمایت ما از طرح های برگزیده از جنس حمایتِ حفاظت PCT خواهدبود و می کوشیم تا رساله ها را از سطح TRL۳به سطح بازار بیاوریم. برای این کار یک مسیر جهش توسعه فناوری نیاز داریم، برای تحقق این مهم، با ستادهای راهبردی مان صحبت کردیم، قرار شد تا طرح های برگزیده به ستادهای مربوطه، ارجاع و برای آنها پروژه توسعه فناوری تعریف شود و در این راه، هر نیازی به حمایت پتنتی بود، کنارشان خواهیم بود.
کریدور فناوری تا بازار در کنار تیم ها خواهند بود
وی افزود: این پروژه توسعه فناوری از مسیر ستادها حدود یکسال طول خواهد کشید، برای گام بعدی کریدور فناوری تا بازار در کنار تیم ها خواهند بود، این کریدور به شکل توامان به توسعه محصول و بازار کمک می نماید. یعنی یک محصولی را از سطح آمادگی فناوری شش تا حدود هشت ارتقا می دهد و کسانی که گام دوم را با موفقیت پشت سرگذاشته باشند، وارد گام سوم می شوند در این فاز امکان دارد حفاظتی از جنس علامت تجاری و طراحی صنعتی نیاز داشته باشند که مرکز توسعه فناوری راهبردی و بخصوص کانون در کنارشان خواهد بود.
پیام فن تز؛ از القاء حس امید به جوانان تا استمرار در توسعه یک فناوری
امین لو با اشاره به اینکه «فن تز» برای یک مسیر بلند ۳-۴ ساله طراحی شده است، اظهار داشت: باوجود این که امکان دارد برنامه «فن تز» یک نرخ شکستی هم داشته باشد چون که همه فناوری ها به بازار نمی رسند ولی برای ما مهم می باشد که چند پیام را به جامعه منتقل کنیم؛ نخست، مداومت و استمرار در توسعه یک فناوری به صورت گام به گام به جهت اینکه به بازار هدف خود برسد. دوم، علامت دهی به سیستم دانشگاهی شامل دانشجو و هیات علمی تا با نگاه به توسعه فناوری های آینده و راهبردی رساله های شان را تعریف کنند و موضوعات رساله ها از عمق دغدغه ها و روندهای جدی فناوری دنیا بربیاید. سوم، القاء حس امید به جوانان دانشجو و فرهیخته که اگر روی یک حوزه داغ فناوری کار می کنند ما کنارتان هستیم و در طول مسیر شما را منتورینگ و حمایت می نماییم و این تمام مدل مفهومی فن تز است.
گفتنی است، اختتامیه فن تز امروز دوشنبه ۸ آبان ماه، ساعت ۱۵-۱۸ در سالن شهید مدرس انستیتو پاستور ایران و با حضور اساتید، دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاهی و همراهی معاونین وزارتین دانشگاه آزاد اسلامی، بنیاد ملی نخبگان، دبیران ستادهای فناوری و برخی از مدیران معاونت علمی و مدیران صنعت برگزار می شود، همینطور در این رویداد دبیران ستادهای توسعه فناوری، مرکز پژوهش های مجلس و.... حضور خواهند داشت.
سه طرح برگزیده به ستادهای مربوطه ارجاع داده خواهدشد تا پروژه توسعه فناوری خویش را کلید بزند و جایزه حمایت اختراعی هم به تعداد دیگری از شرکت کنندگان اهدا خواهدشد.


منبع:

1402/08/08
15:01:56
5.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو