از سوی یك مدیر دانش بنیان؛

اعلام زمان پرتاب دو ماهواره سنجشی و مخابراتی با پرتابگر روسی

اعلام زمان پرتاب دو ماهواره سنجشی و مخابراتی با پرتابگر روسی به گزارش سئو سی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: دو ماهواره کوثر و هدهد با کمی تاخیر و طی سه ماه اول سال آینده به فضا پرتاب می شوند.


دکتر حسین شهرابی مدیرعامل شرکت دانش بنیان امید فضا در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب برنامه های فضایی در دستور کار این شرکت اظهار داشت: شرکت امید فضا از سال ۱۳۹۷ تأسیس شد و شعار اصلی آن توسعه ماهواره های پر تعداد است. هدف ما رسیدن به یک منظومه مخابراتی برای طرح های طولانی مدت خودمان است اما این طرح سرمایه های زیادی لازم دارد و مقدمات مختلفی باید شکل بگیرد. وی ادامه داد: یکی از اصلاحاتی که در راه حرکت خودمان انجام دادیم این بود که در کوتاه مدت بتوانیم هزینه های فناورانه یک منظومه پهن باند را در ماموریت های میانی سرشکن نماییم برای همین یک ماهواره سنجشی به نام کوثر که حدودا از نظر فناوری اشتراک های زیادی با ماهواره مخابراتی دارد با همکاری چند شرکت دانش بنیان از سال ۹۸ در دستور کار قرار دادیم که تصاویر دریافت شده از این ماهواره برای کاربردهای کشاورزی، نقشه برداری و حدنگاری مناسب می باشد. این فعال دانش بنیان اظهار داشت: قرارداد پرتاب آن منعقد شده و قرار بود آذرماه امسال پرتاب شود که پرتابگر اعلام نمود پرتاب با ۶ ماه تأخیر و احیانا در سه ماهه اول سال آینده به انجام می رسد. شهرابی افزود: علاوه بر ماهواره سنجشی یک ماهواره مخابراتی باریک باند به نام «هدهد» از سال قبل در دستور کار قرارگرفته که همچون کاربردهای خدمات این ماهواره برای حوزه های کشاورزی، حمل و نقل و مدیریت بحران است و مقرر است با یک ماهواره مخابراتی ساده که پهنای باند خیلی کمی دارد وارد حوزه منظومه باند باریک شود که عمده خدماتش اینترنت اشیا است. وی به نحوه پرتاب این دو ماهواره اشاره و اشاره کرد: دو ماهواره کوثر و هدهد همزمان با هم و هر دو با یک موشک پرتاب می شوند. شهرابی به سبب تأخیر در پرتاب این دو ماهواره اشاره نمود و اظهار داشت: به سبب این که تابع زمان بندی محموله اصلی هستیم و چون محموله اصلی با تأخیر همراه هست ما هم باید صبر نماییم تا پرتاب صورت گیرد. وی درباب محل پرتاب دو ماهواره هدهد و کوثر اظهار داشت: با توجه به این که پرتاب گرهای داخلی درحال توسعه هستند و به سبب این که بدنبال بازار بین المللی هستیم و پرتاب بین المللی برای نفوذ ما در بازار بین المللی اولویت دارد، ماهواره های ایرانی کوثر و هدهد در عرصه سنجش و اینترنت اشیا(IOT) توسط پرتابگر روسی به انجام می رسد که هم اکنون از برجسته ترین همکاریهای ما با این کشور شمرده می شود.
شهرابی با اعلان اینکه استفاده از پرتابگر داخلی از دستور کار خارج نشده است و استفاده از همه ظرفیت ها در برنامه کار شرکت است اضافه کرد: هم اکنون تمایل داریم تمرکز بر روی ماهواره باشد و اگر با پرتابگری که سابقه پرتابش کم باشد بخواهیم این کار را انجام دهیم در حقیقت عملکرد پرتابگر هم در این مساله به عنوان یک ریسک وارد می شود اما وقتی یک پرتابگر بین المللی با سابقه پرتاب زیاد باشد ریسک کمتر می شود و تمرکز بر روی ماهواره بیشتر است.
وی در آخر به برنامه های آینده شرکت اشاره نمود و اظهار داشت: انشاالله در نسل های آینده به این سمت می رویم که این دو ماهواره که تصمیم بر پرتاب آنها داریم را تکثیر نماییم که در حقیقت منظومه ای می شود که عملاً دو ماموریت سنجش از دور و ماهواره باند باریک را می تواند پشتیبانی کند. این درحقیقت برنامه کوتاه مدت پس از پرتاب این دو ماهواره است.


منبع:

1402/08/18
12:59:12
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو