راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به گزارش سئو سی، رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: گرافن معجزه قرن است.به گزارش سئو سی به نقل از مهر به نقل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، نشست فرماندهان بسیج کارکنان دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی با حضور دکتر حسن زمانیان؛ معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و سرهنگ نصیرزاده؛ فرمانده مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم و دانشگاه ها اجرا شد.
دکتر حسن زمانیان در این جلسه، با بیان اینکه مقام معظم رهبری پیش قراول تفکر بسیجی و این فرهنگ مقدس هستند، اظهار داشت: وجود مقام معظم رهبری ما را با سایر کشورهای اسلامی در دنیا متمایز کرده است و ما باید به عنوان بسیجیان مخلص، قدردان حضور ایشان باشیم.
وی با اشاره به سالروز شهادت شهید طهرانی مقدم، تصریح کرد: ما قبل از این از شهید چمران به عنوان یک بسیجی نمونه در وزارت علوم یاد می کردیم و روزی را به عنوان بسیج اساتید برای بزرگداشت رشادت های شهید چمران داریم. اگر امروز همه ما در امنیت زندگی می نماییم و دست برتر را در دنیا داریم به خاطر وجود بسیجیان مثل شهید طهرانی مقدم و داشتن قدرت موشکی کشور است.
رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با بیان اینکه این سردار شهید اسلام توانست تحول بزرگی در قدرت نظامی ایران بوجود آورد، اظهار داشت: با کوشش های ایشان ما به موشک هایپرسونیک رسیدیم.
وی درباره ی رشادت های بسیجیان غزه، اظهار داشت: این ها واقعاً بسیجی هستند و بار اصلی جنگ بر روی دوش بسیجیان مخلصی است که چیزی جز خدا و اسلام در نظر ندارند.
زمانیان با تأکید بر اینکه هر کس می خواهد با آمریکا مبارزه کند، باید کار کند و با کار دفاع کند اظهار داشت: یک بسیجی خوب در محیط اداری باید از هر نظر الگو باشد؛ از نظر مردم داری، خدمت به مردم و انجام کار در درجه اول. اگر من عنوان بسیجی را یدک بکشم و از زیر کار دربروم، این خیانت به بسیج است.
وی اضافه کرد: به ندرت افرادی هستند که پشت این عنوان پنهان می شوند که سختی نکشند. محیط این را می فهمد و این لطمه به بسیج است. بسیجی در هر زمینه ای باید الگو و نفر اول باشد. اگر کسی بسیجی است، ولایتمدار و اصول گرا است، باید بیش از دیگران کار کنند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مسئله فلسطین و غزه اظهار داشت: هر انسان آزاده ای با نگاه به وضعیت فلسطین و دیدن این همه ظلم و جنایت و وحشی گری ممکنست از ناراحتی دق کند. این شیاطین به هیچ چیز پایبند نیستند و در اوج وحشی گری قرار دارند. این ها حقوق بشر را به عنوان یک ابزار می شناسند که دیگران را تحت فشار قرار دهند. صهیونیست ها و اربابان آنها در آمریکا به هیچ اصول و ارزش انسانی پایبند نیستند.
وی افزود: رئیس جمهور آمریکا از بریدن سر کودک اسرائیلی صحبت می کند و پس از فاش شدن این دروغ، بدون هیچ عذرخواهی و ابراز ندامتی، مجدد از اسرائیل حمایت می کنند و در مقابل پرپر شدن کودکان فلسطینی کوچک ترین واکنشی نشان نمی دهند. البته ملت های دنیا این مساله را فهمیده اند و راهپیمایی هایی که در دنیا صورت می گیرد، به خوبی نشان میدهد که دست این ها رو شده است و انشالله پیروزی غزه محقق می شود.
وی با اشاره به اینکه در راس وزارت علوم، یک وزیر بسیجی قرار دارد، اظهار داشت: وزیر علوم با همت و پیگیری و تمام برای ورود حزب اللهی ها و بسیجی ها به حوزه آموزش عالی تلاش می کند ولی در بعضی قسمت ها هنوز یک سری مشکلات وجود دارد و این روند کند است. وزیر دستوراتی دراین زمینه می دهند و پیگیری های انجام می دهند ولی برخی افراد نه تعمداً بلکه نادانسته موانعی ایجاد می کنند که این روند کند شده است.
وی اضافه کرد: تا حالا نیمی از دوران دولت مردمی سیزدهم گذشته ولی در این مساله هنوز موفق نشده ایم. همین طور ما در جذب کارمندان نیز مشکلاتی داریم. چونکه ردیف های استخدامی بسته شده است و ما گرفتار مشکلاتی در جذب نیرو شده ایم. ما در تزریق نیرو به بدنه وزارت علوم این مشکلات را داریم و امیدواریم بتوانیم این مشکل را حل نماییم.
رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مورد تعداد نیروهای هیات علمی سازمان اظهار داشت: در آغاز شروع خدمت من در سازمان، ما ۱۰۰ هیات عملی داشتیم. سال قبل برای جذب ۶۱ عضو هیات علمی اقدام کردیم تا به مجموعه اضافه شوند. تا جایی که معیارهای ما اجازه داده، شرط اول جذب نیروهای ما وابستگی به انقلاب، ولایتمداری و اعتقاد به ولایت فقیه بوده است. امسال نیز ۱۲۰ نفر اضافه می نماییم و این روند را تا ۱۰۰۰ نفر برای خدمت به نظام ادامه خواهیم داد.
وی با تأکید بر اینکه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، پیشران تحقیق و توسعه منجر به محصول و رفع اشکال در کشور است، تصریح کرد: در دانشگاه های ما پژوهش به انجام می رسد ولی خیلی از آنها تبدیل به مقاله و بایگانی می شود. ولی ما در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به پژوهش هایی که تبدیل به محصول نشود و مسئله ای از کشور را حل نکند، بها نمی دهیم. چونکه در این سازمان، هر پژوهشی باید منجر به یک دستاورد ملموس شود.
زمانیان با بیان اینکه در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ۹ پژوهشکده و حدود ۲۰۰ واحد فناور وجود دارد؛ اظهار داشت: پژوهشکده های ما کار تحقیق و توسعه را تا TRL۴ و تولید دانش فنی انجام می دهند و بعد از آن، این دانش فنی به واحدهای فناور واگذار می شود و در واحدهای فناور دانش فنی به محصول تبدیل می شود.
معاون وزیر علوم درباره ی عملکرد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در رفع مشکلات کلان کشور توضیح داد: ما در سازمان تعداد زیادی پروژه کلان داریم که همه آنها کاربردی هستند. برای مثال؛ سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نخستین مرکزی است که دانش فنی ساخت ماهواره را بومی کرده است. نخستین ماهواره ما ماهواره مصباح نام داشت. این مسیر را ادامه دادیم و در هر حال حاضر بر روی ماهواره ای برای پیش بینی زلزله فعالیت می نماییم.
وی با بیان اینکه ماهواره پیش بینی زلزله در مرز دانش قرار دارد؛ اظهار داشت: هیچ کشوری در دنیا دراین زمینه از ما جلوتر نیست. ۱۳ زیر پروژه این ماهواره درحال مطالعه و انجام است و انشالله بتوانیم این شاهکار علم و فناوری را کامل نماییم.
زمانیان با اشاره به ساخت نخستین دستگاه همودیالیز توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اظهار داشت: تنها نمونه از این دستگاه، در این سازمان ساخته و بومی شده است و ما به کشورهای خارجی این دستگاه را صادر کرده ایم. هم اکنون نیز نسل ششم دستگاه همودیالیز درحال ساخت است.
وی افزود: نسل ششم این دستگاه، همودیالیز پرتابل و قابل حمل است که فرد می تواند هنگام کار، رانندگی، مسافرت و در خانه بتواند این کار پزشکی را انجام دهد. زیر پروژه های این طرح شروع شده است و انشالله به محصول نهایی دست پیدا خواهیم کرد.
زمانیان به راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: گرافن معجزه قرن و نخستین ماده دوبعدی است که بشر شناسایی کرده است. آینده صنعت دنیا، گرافن است و این ماده علاوه بر پزشکی، در الکترونیک، سنسورها و سلول های خورشیدی، در تصفیه آب نیز به کار می آید. در روش های معمول به ازای هر سانتی متر مربع در ۲۴ ساعت، یک صدم تا پنج صدم لیتر آب را در یک روز می توانیم تصفیه نماییم ولی با استفاده از گرافن این میزان به ۶۶ اینچ در روز می رسد.
وی همین طور به راه اندازی مرکز تحقیقات سوخت پاک هیدروژن در سازمان اشاره نمود و توضیح داد: مصرف سوخت های فسیلی مشکلات زیادی همچون تغییرات آب و هوایی، آلودگی، گرم شدن زمین و... را به همراه دارند. بنا بر این کشورهای پیشرفته به سمت تولید سوخت پاک هیدروژن رفته اند. کشورهایی که مثل ما ذخایر هیدروکربنی دارند، دراین زمینه موفق تر هستند. بنا بر این ما در سازمان این پروژه را شروع کردیم.
رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تصریح کرد: در این سازمان در حوزه های مختلف همچون صنعت دفاعی، پزشکی، میکروالکترونیک، کوانتوم، هوش مصنوعی، امنیت فضایی و... کارهایی در دست انجام است.
وی با تأکید بر اینکه دشمن جوانان ما را ناامید می کند، اظهار داشت: ما باید دستاوردهای خودرا به خوبی به جوانان معرفی نماییم. جوان ما خام و مسموم شده است که یاد دوران رضا شاه می کند. این از ضعف ماست که دستاوردهای انقلاب اسلامی را معرفی نکرده ایم.
در پایان این مراسم دکتر جعفر جعفری به عنوان فرمانده جدید بسیج کارکنان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی معرفی و از زحمات دکتر حسن رهنما فرمانده سابق بسیج کارکنان سازمان، قدردانی گردید.


منبع:

1402/08/26
20:00:23
5.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو