دستاورد دانش بنیان ها؛

بی نیازی از واردات با تولید کاتالیست های آلومینا ایرانی

بی نیازی از واردات با تولید کاتالیست های آلومینا ایرانی به گزارش سئو سی، یک شرکت دانش بنیان توانست کاتالیست های نانویی همچون کاتالیست آلومینای فعال، کاتالیست اکتیو آلومینا پروموت شده با آهن را بومی سازی کند.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، سه دسته مهم از کاتالیست های این شرکت در پالایشگاه های ایلام، هاشمی نژاد، فازهای مختلف پارس جنوبی و پتروشیمی خارک مورد استفاده قرار گرفته است.
ترکیبات گوگرددار نظیر دی سولفید هیدروژن سمی و خورنده هستند و باید از ترکیبات نفتی جداسازی شوند. برای شیرین سازی گازهای ترش باید ترکیبات گوگرددار را از فرآورده های نفتی حذف نمود. یکی از روش ها سوزاندن گوگرد است که اثرات زیست محیطی به همراه دارد و به جای آن میتوان از بازیابی گوگرد استفاده نمود. مهم ترین فرآیند گوگردزدایی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها، فرایندی به نام کلاوس است که در آن گوگرد از هیدروژن سولفید موجود در گاز طبیعی و در گازهایی که بعنوان فراورده های جانبی طی پالایش نفت خام تولید می شوند، استخراج می شود.
بازیابی به روش کلاوس می تواند ۹۲ تا ۹۵ درصد گوگرد را حذف کند. محصول گوگرد به دست آمده از این روش هم قابل استفاده بوده که از نظر اقتصادی به صرفه است. با بهبودهای صورت گرفته در آلومینای فعال و استفاده از فناوری نانو، گونه های پیشرفته ای از این محصول بعنوان کاتالیست اصلی در فرایند بازیابی گوگرد به روش کلوس مورداستفاده قرار می گیرد. آلومینای فعال (Activated Alumina) از پرکاربردترین مواد جاذب در صنایع مختلف است و از دیر باز در صنایع هوای فشرده، اکسیژن سازی، حذف کلر، فلوئور و آرسنیک از ترکیبات گازی و مایع مورداستفاده قرار گرفته است.
شرکت سرامیک های صنعتی اردکان انواع کاتالیست ها، لاینرهای ضدسایش، اکتیو آلومینا، گاما آلومینا، آلفا آلومینا، انواع سرامیک بال آلومینایی و سیلیکاتی را تولید و به بازار عرضه می کند که این محصولات راهبردی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع کانی غیر فلزی، فولاد و معادن مورد استفاده قرار می گیرد.
این محصولات به لحاظ کارایی، خصوصیت های منحصر به فردی دارند و جایگزین خیلی از محصولات قبلی وارداتی در صنایع مختلف شده اند. انواع سرامیک بال های آلومینایی و سیلیکاتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، کاتالیست های بازیابی گوگرد در قسمت کلاوس پالایشگاه های گاز، کاتالیست های ریفرمینگ در صنایع فولادسازی، گاما آلومینا و آلفا آلومینا در صنایع سرامیک های صنعتی و مهندسی، لاینرهای ضدسایش آلومینایی بعنوان بهترین جایگزین فولادهای هاردکس که قبلا در صنایع فولاد و معادن استفاده می شد و قیمت بالایی داشت، شده است.


منبع:

1402/10/02
08:43:35
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو