بررسی حرکت ورودی به پی ساختمان برای طراحی لرزه ای سازه ها

بررسی حرکت ورودی به پی ساختمان برای طراحی لرزه ای سازه ها سئو سی: پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در امتداد بررسی بهتر نیاز لرزه ای سازه ها، تحریک ورودی به فونداسیون های مدفون سه بعدی را با احتساب تماس ناکامل دیواره های جانبی با خاک پیرامونی بررسی کرد.به گزارش سئو سی به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، «بررسی تحریک ورودی به فونداسیون های مدفون سه بعدی با احتساب تماس ناکامل دیواره های جانبی با خاک پیرامونی» عنوان رساله دکتری مسعود طاهری است که با راهنمایی حسین جهان خواه و حمایت بنیاد ملی علم ایران در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله انجام شده است.
طاهری درباره ی علت انجام این طرح توضیح داد: یکی از ملزومات برآورد نیاز لرزه ای سازه ها، نزدیک شدن به پاسخ لرزه ای دقیق است. علاوه بر این، اندرکنش سختی محور، که موجب تفاوت در حرکت میدان آزاد زمین نسبت به حرکت ورودی به پی می شود، یکی از پدیده های تأثیرگذار در جنبش تحمیل شده به سازه است.
وی افزود: هدف در این تحقیق، این بود که با در نظر گرفتن کامل تر پارامترهای اثرگذار در اندرکنش سختی محور، همچون در نظر گرفتن عمق دفن پی و سطح تماس ناکامل دیواره های پی با اطراف، تصویر روشن تری از حرکت ورودی به پی که اساس طراحی لرزه ای سازه ها است، ارائه شود.
پژوهشگر در ادامه بیان کرد: گرچه اندرکنش خاک–سازه موضوع تحقیقات بسیاری در سالهای اخیر بوده است، اما هنوز زوایای مهمی از این پدیده به درستی شناخته نشده است. یکی از این ناشناخته ها چگونگی اثرگذاری تحریک های ورودی چرخشی ناشی از اندرکنش سختی محور بر تاریخچه شتاب وارد شده به مرکز جرم سازه ها است. بخشنامه های طرح لرزه ای، اثرات این تحریک های چرخشی را نادیده گرفته و اندرکنش سختی محور را به عنوان یک پدیده کاهنده تحریک ورودی در نظر می گیرند. این در حالیست که تحقیقات اخیر نشان می دهد، حرکات چرخشی می تواند اهمیتی بمراتب بیش از بخش افقی تحریک ورودی داشته باشد.
وی اشاره کرد: این حرکات گاه می توانند از یک حرکت نه چندان قوی میدان آزاد، جنبشی قوی را در مرکز جرم سازه ایجاد کنند و عملاً از یک تهدید ظاهراً خفیف، به تهدیدی جدی برای سازه تبدیل شوند. هدف از این تحقیق، این بود که با در نظر گرفتن مجموعه ای از پارامترهای اثرگذار در اندرکنش سختی محور، که به اثرات توأم آنها توجه کمتر شده است، بستری برای محاسبه دقیق تر حرکت ورودی ایجاد نماییم.
طاهری در آخر اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین موانع انجام این طرح، مشکل دسترسی به منابع و استفاده از سوپر کامپیوتر با دقت و سرعت بالا بود. همین طور دستگاه هایی که نیاز به اطلاعات آنها داشتیم، برای همکاری، هماهنگی زیادی می خواستند و اطلاعاتی که به آسانی باید در اختیار همه افراد قرار بگیرد، به سختی در دسترس ما قرار گرفت.

1402/12/29
14:30:12
5.0 / 5
155
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو