با قابلیت تشخیص انواع بوها؛

ساخت تراشه نانویی که شبیه بینی انسان عمل می کند

ساخت تراشه نانویی که شبیه بینی انسان عمل می کند سئو سی: پژوهشگران با بوجودآوردن چندین سنسور روی یک تراشه نانویی ابزاری ساختند که می تواند با حساسیت بالا انواع بوها را تشخیص دهد.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، یک گروه تحقیقاتی از دانشکده مهندسی دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ (HKUST) موفق شدند بر یکی از چالش های دیرینه درساخت سنسورهای بویایی مصنوعی غلبه کنند. آنها برای این کار آرایه ای از سنسورهای مختلف گازی را ساختند که کارایی بسیار بالایی دارد.
تراشه ی بویایی بیومیمیکی (BOC) تازه توسعه یافته آنها با ترکیب آرایه های سنسوری حاوی نانولوله بر روی بستری از جنس مواد متخلخل به وجود آمده است که می توان هزار سنسور گازی را روی یک تراشه ایجاد نمود. این سنسور عملکردی شبیه به بینی انسان یا حیوانات دارد.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان “Biomimetic olfactory chips based on large-scale monolithically integrated nanotube sensor arrays” در نشریه Nature Electronics انتشار یافته است.
محققان در سرتاسر جهان بدنبال تقلید از سیستم بویایی بیولوژیکی برای تشخیص مؤثر مخلوط بوها بوده و در این راه انواع بینی های مصنوعی را ساخته اند. یکی از چالش های اصلی آنها، دشواری کوچک سازی سیستم و افزایش قابلیت های تشخیص در تعیین گونه های دقیق گاز و غلظت آنها در مخلوط های بو است.
برای حل این مشکل پژوهشگران تراشه ای ساختند که حاوی انواع مختلف حسگرها روی یک ساختار نانومتری است. با بهره گیری از هوش مصنوعی، این تراشه می تواند حساسیت بالایی نسبت به انواع گازها داشته باشد بطوریکه با کارایی بالا می تواند مخلوط گازها را از هم تمییز دهد. آنها این تراشه را برای تشخیص ۲۴ بوی مختلف طراحی نموده اند. این گروه، تراشه خودرا روی یک سگ روبات قرار دادند و در نهایت سیستمی ارائه کردند که می تواند در فضای تاریک هدف مورد نظر را پیدا کند.
این تراشه های بویایی مصنوعی نه فقط کاربردهای گسترده در سیستم های مصنوعی و سنسوری الکترونیکی در پروسه مواد غذایی، محیط زیست، پزشکی و صنعتی و غیره دارد، بلکه می تواند در روبات ها و دستگاه های هوشمند قابل حمل استفاده گردد و در ماموریت های گشت امنیتی و عملیات نجات استفاده گردد.
در حال حاضر دیجیتالی شدن در عرصه های مختلف به سرعت در حال انجام می باشد اما در بخش بو به سبب فقدان سنسورهای کارآمد هنوز فضاهای دست نخورده زیادی وجود دارد. این دستاورد پژوهشگران می تواند به تسریع حرکت در این راه کمک نماید.


منبع:

1403/01/15
16:35:18
5.0 / 5
130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو