بانك مركزی اعلام كرد:

۱۱ سفارش برای افزایش امنیت پرداخت های الكترونیك

۱۱ سفارش برای افزایش امنیت پرداخت های الكترونیك سئو سی: بانك مركزی، یازده سفارش را برای افزایش امنیت پرداخت های الكترونیك، به شهروندان ارائه نمود.


به گزارش سئو سی به نقل از بانك مركزی، با عنایت به استفاده قابل توجه از كارت های بانكی، پیش بینی می گردد كه جرائم و كلاهبرداری های در رابطه با «خدمات پرداخت الكترونیكی» هم افزایش یابند. بر این مبنا ضروری می باشد تا دارندگان كارت های پرداخت، ضمن حفظ هوشیاری در استفاده از این خدمات، سفارش های امنیتی لازم را مدنظر قرار دهند.
هموطنان در پرداخت های الكترونیكی لازم است به موضوعاتی همچون، توجه به «درگاه پرداخت اینترنتی»، «برنامه های معتبر پرداخت»، «عدم انتشار اطلاعات بانكی در فضای مجازی»، «حفاظت از رمز كارت»، «خرید اینترنتی از فروشگاه های مطمئن» و موارد امنیتی دیگر كه ذیل به آن اشاره شده، توجه نمایند.
۱- هنگام انجام خرید اینترنتی، قبل از وارد كردن اطلاعات كارت، از اینكه به «درگاه پرداخت اینترنتی»معتبر هدایت شده اید، اطمینان حاصل كنید. هنگام خرید از فروشگاه های اینترنتی از معتبر بودن آدرس نمایش داده شده در مرورگر با درج عبارت https در ابتدای آن و وجود علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبز رنگ) مطابق شكل زیر، اطمینان یابید.
همچنین آدرس معتبر درگاه های پرداخت اینترنتی باید زیردامنه ای از دامنه Shaparak.ir باشند. هرگونه تركیب دیگری از كلمه Shaparak و هر پسوند دامنه دیگری به غیر از ir. مجاز نمی باشد. بعنوان مثال تركیب هایی نظیر Shapaarak یا Shaparack نامعتبر هستند. برای اطلاع از آدرس اینترنتی درگاه های پرداخت اینترنتی معتبر، به پورتال كاشف به آدرس www.kashef.ir و پورتال شاپرك به آدرس www.shaparak.ir رجوع فرمایید. اكیداً سفارش می گردد از صفحه كلید مجازی برای ورود اطلاعات كارت خود استفاده كنید.
۲. برنامك های همراه فراهم كننده خدمات پرداخت را تنها از مراجع معتبر بارگیری، نصب و استفاده كنید.
مراجع معتبر به معنای پورتال رسمی بانك/ موسسه اعتباری مجاز یا فراهم كننده مجاز خدمات پرداخت(PSP) است. برای مشاهده آدرس پورتال بانك ها و موسسات اعتباری و همینطور شركت های عرضه دهنده خدمات پرداخت كه فراهم-كننده برنامك های همراه معتبر هستند، به پورتال كاشف به آدرس www.kashef.ir رجوع كنید.
۳. از درج اطلاعات كارت خود در كانال ها و گروه های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی یا هر شبكه اجتماعی كه توسط بانك یا شاپرك تأیید نشده باشند، خودداری فرمایید.
۴. كارت و رمز كارت خویش را تا آنجا كه می شود، در اختیار دیگران قرار ندهید. در فروشگاه ها شخصاً مبادرت به ورود رمز نمایید و از عرضه آن به فروشنده یا علنی كردن آن به هر شیوه دیگری خودداری كنید. به منظور انتقال وجه، فرد دریافت كننده وجه، باید تنها شماره كارت خویش را عرضه كند و نباید دیگر اطلاعات كارت عرضه شود.
۵. خرید های اینترنتی خویش را از فروشگاه های مطمئن انجام دهید. در خرید های اینترنتی به وجود «نماد اعتماد الكترونیك» دقت كنید و از اعتبار آن اطمینان حاصل كنید. (با كلیك روی نماد به سایت enamad.ir هدایت خواهید شد، مسیر و اطلاعات عرضه شده باید با مشخصات فروشگاه اینترنتی منطبق باشد). از انجام خرید در سایت های اینترنتی، كانال های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی كه خلاف موازین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نمایند یا تخفیف ها و شرایط فروش غیرمتعارف و جذاب پیشنهاد می دهند، خودداری كنید.
۶. از امنیت رمز های خود اطمینان یابید. سفارش می گردد رمز اول و دوم كارت را به صورت دور های تغییر دهید. از روال های تغییر رمز و مسدودسازی كارت كه توسط بانك شما عرضه شده است آگاه باشید، تا بتوانید در مواقع ضروری رمز خویش را به سرعت تغییر یا كارت خویش را مسدود كنید. در انتخاب رمز كارت از به كارگیری اعداد در رابطه با داده های شخصی (مانند سال تولد، شماره شناسنامه و....) كه قابل حدس هستند، اجتناب كنید. از یادداشت كردن اطلاعات كارت همچون رمز اول یا دوم در مكان های ناامن خودداری كنید.
۷. تا آنجا كه می توانید از عرضه اطلاعات كارت خود در بستر های ارتباطی پرخطر نظیر؛ تلفن ثابت، پیامك و كد های دستوری *...# (USSD) خودداری كنید. در صورت لزوم، صرفاً از كارت هایی در این كانال های پرخطر استفاده نمایید كه موجودی قابل توجهی ندارند.
۸. از ابزار های شخصی امن برای انجام تراكنش های بانكی استفاده كنید. مطمئن شوید كه ابزار های شخصی (تلفن همراه، تبلت، كامپیوتر شخصی و غیره) مورداستفاده در تراكنش های بانكی از امنیت كافی برخوردار باشند. در این خصوص ۱) از نصب آنتی ویروس به روز روی ابزار خود مطمئن شوید، ۲) از نصب برنامه های غیرضروری روی ابزار خودداری كنید، ۳) در استفاده از شبكه های اجتماعی و وب سایت ها از دریافت فایل یا كلیك روی لینك های نامطمئن كه عموماً شامل پیشنهاداتی نظیر شارژ رایگان، جوایز و سایر پیشنهادات جذاب هستند، اكیداً خود داری كنید و ۴) علاوه بر برنامك های مورداستفاده برای انجام خدمات پرداخت، دیگر برنامه های نصب شده روی ابزار های مورداشاره هم باید سازندگان معتبری داشته باشند.
۹. درصورتی كه از اینترنت WiFi اماكن عمومی مانند رستوران ها، فروشگاه ها، مراكز خرید و... استفاده می كنید، تا آنجا كه می توانید تراكنش مالی یا خرید اینترنتی انجام ندهید و با استفاده از آن به برنامه های همراه بانك و اینترنت بانك خود وصل نشوید.
۱۰. هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز یا پایانه فروش، از عدم وجود تغییرات / دستكاری یا نصب تجهیزات اضافی غیرمجاز در بخش‏ های مختلف آن اطمینان حاصل كنید. چنانچه در استفاده از خودپرداز ها با مشكلی روبه رو شدید برای رفع مشكل از افراد ناشناس كمك نگیرید، در این صورت در ایام كاری به نزدیك ترین شعبه مراجعه نموده یا و در ایام غیركاری با مركز امداد مشتریان تماس حاصل كنید.
۱۱. تا آنجا كه می توانید از رجوع به دستگاه‏ های خودپردازی كه در مكان‏ های تاریك، نقاط خارج از دید و كم رفت وآمد نصب گردید ه اند، خودداری كنید.
در آخر خاطرنشان می گردد هم وطنان در صورت وجود هرگونه ابهام و نیاز به راهنمایی های بیشتر می توانند به وب سایت پلیس فتا به نشانی https: //www.cyberpolice.ir/ رجوع كنند.

1397/07/02
14:54:48
5.0 / 5
2596
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو