كشف جدید محققان؛

افزایش تولید انسولین در بدن

افزایش تولید انسولین در بدن مطالعه جدید در دانشگاه كپنهاگ نشان داده است كه می توان به كمك سلول های بنیادی تولید انسولین را در بیمارانی كه از دیابت رنج می برند افزایش داد.به گزارش سئو سی به نقل از مهر به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، حدود ۴۱۵ میلیون نفر در سراسر دنیا مبتلا به دیابت تشخیص داده شده اند و این تعداد هر روز رو به افزایش است.
شایع ترین دلیل این بیماری عدم توانایی در ساخت مقادیر كافی انسولین است. در مطالعه ای كه به تازگی در دانشگاه كپنهاگ صورت گرفته است، محققان تلاش داشته اند سلول های بنیادی انسانی را به سلول های تولید كننده انسولینی تولید كنند كه پتانسیل پیوند شدن به بیماران دیابتی را دارند.
این كشف حداقل به تولید موثرتر و كم هزینه تر سلول های بتای تولید كننده انسولین از سلول های بنیادی انسانی كمك می كند و راه را برای درمان موثر دیابت هموار می كند.
در این مطالعه ابتدا محققان تلاش در شناسایی سیگنال هایی داشتند كه سلول های پیش ساز موشی را برای تبدیل شدن به سلول های بتای تولید كننده انسولین هدایت می كنند.
در ادامه آن ها این یافته ها را برای تولید سلول های بتا از سلول های بنیادی انسانی استفاده كردند. آن ها دریافتند كه طی فرایند تمایز این سلول ها، توانایی سلول ها برای تغییر شكل و تولید قطبیت سلولی نقش بسیاری مهمی را بازی می كند و در این میان فاكتور رشد اپی درمی(EGF) با نقشی كه در تولید قطبیت سلولی دارد در تشكیل مجاری پانكراسی و سلول های بتای نقش مهمی را بازی می كند.
با توجه به بحث قطبیت، این محققان یافتند كه تكوین پیش سازهای پانكراسی به سلول های بتا به جهت گیری آن ها در لوله ها بستگی دارد و به نظر می رسد كه با تغییر قطبیت می توان تبدیل شدن سلول های بنیادی به سلول های بتا را كنترل كرد.
از آن جایی كه این یافته ها مربوط به مطالعات موشی بود، محققین این یافته ها را در مورد سلول های انسان هم تست كردند و مشاهده كردند كه مكانیسم بلوغ سلولی مشابهی هم در مورد سلول های انسانی اتفاق می افتد.
اینك می توان از این دانسته ها برای تبدیل موثرتر سلول های بتا در آزمایشگاه، با امید به استفاده از آن ها در سلول درمانی بیماران دیابتی بهره برد.
 

1396/08/19
19:17:45
5.0 / 5
2933
تگهای خبر: تكنولوژی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو