توضیح سازمان برنامه درباره خبر قطعی برق مركز ذخایر ژنتیك

توضیح سازمان برنامه درباره خبر قطعی برق مركز ذخایر ژنتیك سئو سی: سازمان برنامه و بودجه در مورد خبر قطعی برق مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران و ۴ مجموعه دیگر جهاددانشگاهی جوابیه ای صادر كرد.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، سازمان برنامه و بودجه كشور در جهت قطعی برق ۵ مجموعه جهاددانشگاهی در مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی جوابیه ای صادر كرد.
در متن این جوابیه آمده است؛
در مصاحبه دكتر سید ابولحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران مطرح گردیده است كه به علت عدم تأمین اعتبار لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه كشور، برق مجموعه ۱۰۰ هكتاری جهاد دانشگاهی در استان البرز قطع شده و بدهی به اداره برق هم معادل ۱۴۰۰ میلیون ریال بیان شده است.
«این مركز وابسته به جهاد دانشگاهی و یك نهاد عمومی غیردولتی است. تأمین اعتبار نهادهای فوق به صورت كامل از سوی دولت، بر مبنای قوانین تأسیس، امكانپذیر نبوده و دولت می تواند حداكثر تا ۵۰ درصد برای تأمین هزینه ها كمك نماید.
با توجه به اعتبار سال جاری این نهاد از محل بودجه عمومی دولت كه معادل ۲۵۲۹ میلیارد ریال است و معادل ۱۰۱۴ میلیارد ریال آن تا انتهای شهریورماه تخصیص یافته است و با عنایت به حداقل ۵۰ درصد هزینه ها كه توسط منابع داخلی جهاد دانشگاهی تأمین می گردد و به رقم ۶۳۲۲ میلیارد ریال امسال و ۳۱۶۱ میلیارد ریال در ۶ ماهه اول سال بالغ می شود، مجموعا ۴۱۷۵ میلیارد ریال هزینه كرد جهاد دانشگاهی می بایست در شش ماهه اول سال باشد.
مقایسه این رقم با ۱۴۰۰ میلیون ریال بدهی معوق مجموعه ۱۰۰ هكتاری نهاد فوق نشان دهنده ناچیز بودن بسیار زیاد رقم بدهی مزبور است و عدم تأمین آن هم مبین مدیریت ضعیف مالی و عدم اولویت بندی و احصاء نیازهای ضروری می باشد.
به رغم آن كه جهاد دانشگاهی یك نهاد عمومی غیردولتی است و تنها در چارچوب قوانین و مقررات داخلی خود اداره می شود، معادل ۱۰۰ هكتار از بهترین اراضی استان البرز به صورت بلاعوض در اختیار این نهاد قرار گرفته، امكانات و زیربناهای اولیه لازم از سوی دولت تأمین شده، تعداد بیست ردیف بودجه ای مجزا برای مراكز وابسته به آن در قوانین بودجه سنواتی تعریف شده و همواره میزان تخصیص اعتبار این نهاد از متوسط تخصیص اعتبار مراكز پژوهشی دولتی بیشتر بوده است.
این در حالی است كه میزان درآمدهایی كه این نهاد از محل اراضی مزبور و فعالیت های خود كسب می كند، هیچ گاه به خزانه كشور واریز نشده و اساسا میزان دقیق آن اعلام نمی گردد.
در مصاحبه فوق آمده است كه با قطع برق، نگهداری ذخایر ژنتیكی با مشكل مواجه شده است. جای سؤال دارد چگونه یك مركز راهبردی با این درجه از اهمیت پیش بینی لازم برای حوادث غیرمترقبه ای مثل قطع برق را نكرده است؟ در حالیكه در كوچكترین مجموعه های خدماتی كشور كه توسط اندیشمندان و محققان هم اداره نمی شوند، عموما چنین تدابیری از قبل اندیشیده می گردد.
در مصاحبه مزبور آمده است كه سازمان برنامه و بودجه به مكاتبات مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران پاسخ نداده است، این در شرایطی است كه بر مبنای درخواست و اعلام جهاد دانشگاهی تنها مكاتباتی كه با امضای ریاست محترم این نهاد صورت گرفته باشد، قابل بررسی است.»

1397/08/07
14:22:45
5.0 / 5
2629
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو