دبیرشورای ایمنی زیستی خبر داد:

كشت ۱۵۰ هكتار گیاه مقاوم به شوری در اراضی كشور

كشت ۱۵۰ هكتار گیاه مقاوم به شوری در اراضی كشور سئو سی: دبیر شورای ملی ایمنی زیستی از كشت ۱۵۰ هكتار گیاه مقاوم به شوری در اراضی كشور آگاهی داد و اظهار داشت: در حال جمع بندی نظرات برای مجوز رهاسازی برنج تراریخته هستیم.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، نیر اعظم خوش خلق سیما در نشست خبری شورای ملی ایمنی زیستی كه امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه محصولات تراریخته در كشور و بیوتكنولوژی كشاورزی گفت: سوژه كشت برنج تراریخته و صدور مجوز برای رهاسازی آن، باید در سه نهاد وزارت كشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست مورد بررسی قرار گیرد.
وی اضافه كرد: هنوز پاسخی برای مجوز رهاسازی از وزارت بهداشت دریافت نكرده ایم و در آغازین كمیته ایمنی زیستی وزارت جهاد كشاورزی، سوژه كشت برنج تراریخته را با جمع بندی نظرات مورد بررسی قرار می دهیم.
دبیر شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به اینكه الان موافقت با كشت پنبه تراریخته توسط وزارتخانه های بهداشت و محیط زیست دریافت شده است، اشاره كرد: برای تائید نهایی كشت انبوه پنبه تراریخته، در انتظار موافقت وزارت جهاد كشاورزی هستیم.
وی با اشاره به اینكه درخواست تولید پنبه تراریخته از جانب بخش دولتی و یك محقق بیوتكنولوژی كشاورزی نمایش شده است، افزود: بررسی های وزارت بهداشت برای تائید این محصول نشان داد كه پنبه برای مصارف بهداشتی هیچ مخاطره ای ندارد و برای مصارف خوراكی باز با استعلام از وزارت جهاد، این سوژه مورد بررسی دوباره قرار گرفت و بزودی جمع بندی وزارت جهاد كشاورزی برای كشت پنبه تراریخته در كشور صادر میگردد.
خوش خلق سیما همین طور با اشاره به استفاده از فناوری زیستی برای كشت گیاهان اظهار داشت: الان در اراضی شور و غیرقابل كشت كه معضل محیط زیست دارد، به دنبال تغییر الگوی كشت هستیم و گیاهانی كه تحمل نمك در خشكسالی و كمبود آب را دارند، در این اراضی به كشت رساندیم.
مشاور فناوری های نو رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در این زمینه حدود ۱۰۵ هكتار گیاه مقاوم به شوری همچون گیاه نمك، علوفه و دانه روغنی را كشت كردیم.
وی با اشاره به اینكه یكی از اراضی تحت كشت این گیاهان بومی، دریاچه ارومیه است، اظهار داشت: گیاه سالیكورنیا و سائودا همچون این گیاهان هستند كه بذر خارجی ندارند، بومی بوده و برای تحمل به شوری مورد استفاده قرار گرفته اند.
ادامه دارد...

1397/09/14
14:14:01
5.0 / 5
3355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو