معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی:

تابلوی شركت های دانش بنیان عامل تحول در شاخص بورس میگردد

تابلوی شركت های دانش بنیان عامل تحول در شاخص بورس میگردد سئو سی: معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اظهار داشت: شركت های دانش بنیان با تغییر شاخص بورس كشور بزودی می توانند شركت های سنتی را از بازار كنار زده و بورس های تك برای كشور بسازند.به گزارش سئو سی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری در نشست كاربردی پاسخگویی به مسائل مالی با شركت های دانش بنیان و آشنایی با فرآیندهای پذیرش در فرابورس اظهار داشت: تكلیف معاونت علمی فراهم كردن بستر آسان و با بروكراسی كمتر برای بخش خصوصی است. این معاونت نه تنها به دنبال دخیل بودن در تولیدات نیست بلكه حتی تلاش ندارد اختیارات بخش های دولتی را به بخش های خصوصی منتقل كند.
وی افزود: با وجود پیچیدگی های خاص در بروكراسی كشور نیاز به سیستمی روان به صورت آنلاین داریم تا به كشوری پویا تبدیل شویم. در حقیقت معاونت علمی در حال لطمه شناسی است تا موانع فعالیت بخش خصوصی را رفع كند. همچون اقدامات این معاونت حذف مراحل مختلف دریافت مجوز است.
دلیری همچون نیازهای بخش خصوصی و شركت های دانش بنیان به «تأمین مالی» اشاره نمود و اظهار داشت: به اعتقاد بنده وام نیاز اولیه شركت ها نیست و همچون نیازهای آخر فرآیند حمایت قرار می گیرد. چراكه اگر نیازهای اولیه را به خوبی پیش ببرید تامین مالی به دنبال آن حل خواهد شد.
وی بیان كرد: در سوژه تأمین مالی راه های مختلفی طی شده و تا امروز به نتیجه رسیده ایم كه درصد بالایی از شركت های دانش بنیان برای تأمین مالی نیاز به تسهیلات ندارد. در اولین مرحله باید سرمایه گذار در كنار شركت های دانش بنیان قرار گیرد. همچون بسترهایی كه تأمین مالی در آن پایدار می باشد می توان به «بازار سرمایه» اشاره نمود. چونكه با دوره سررسید مواجه نیستیم.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اضافه كرد: در تامین مالی از طریق عرضه سهام تأخیر سبب به اجرا گذاشتن تضمین ها نخواهد شد. بدین منظور شركت ها تا زمانی كه به خوبی پا نگرفته اند نباید این دغدغه را برای خود احداث كنند. در اصل باز رشد شركت ها در بازار سرمایه بسیار بالاتر از تأمین مالی از راه بانك و صندوق ها خواهد بود.
وی با اشاره به عملكرد تابلو SMEها و دانش بنیان در بورس اظهار داشت: برخی شركت ها كه در این تابلو جای گرفته اند با رشد فزاینده ای مواجه گشته اند. به این صورت كه شركت حدود ۲۰ درصد از سهام خودرا از دست می دهد اما با این كار با رشد بیشتر از سهام ۱۰۰ درصدی از ۸۰ درصد سهام باقیمانده مواجه میگردد. با این مزیت كه در این فرآیند زمان سررسید وجود ندارد و نیاز نیست نگران بازپرداخت سرمایه باشند.
دلیری ریسك در شركت های دانش بنیان را امری طبیعی دانست كه در عین ریسك بالا همواره در حال رشد هستند. این خود خاصیت ای است كه سهامداری را برای آنها توجیه پذیرتر می كند. شركت های دانش بنیان می توانند با تمركز بر بخش تحقیق و توسعه پایداری خودرا حفظ كنند و درعین حال در تابلو بورس با شركت های سنتی متفاوت باشند.
وی دغدغه شركت های دانش بنیان را دغدغه افشا اطلاعات عنوان نمود و توضیح داد: شركت های دانش بنیان به سبب معافیت مالیاتی ۱۵ ساله از این دغدغه مبرا هستند. بااین وجود ۵۰ درصد هزینه های كه شركت ها باید برای تكمیل پرونده خود به كارگزارها پرداخت كنند از راه معاونت علمی تأمین می شوند.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اظهار داشت: در شرایطی كه بازار بورس با رویكرد منفی مواجه بود، شركت های دانش بنیان رشد مثبت خودرا حفظ نموده بودند. پس حتی تابلو شركت های دانش بنیان می تواند شاخص ها را تغییر دهد. این روند می تواند به طریقی رشد پیدا كند كه شركت های سنتی از تابلوهای بورس حذف شوند و پس از زمانی با بورس های تك مواجه باشیم.

1397/09/28
20:36:38
5.0 / 5
2383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو