افشای همكاری اسرائیل و عربستان برای هك كردن واتس اپ خاشقجی

افشای همكاری اسرائیل و عربستان برای هك كردن واتس اپ خاشقجی سئو سی: بررسی های امنیتی مستقل نشان داده است نرم افزار جاسوسی یك شركت سایبری اسرائیلی توسط سعودی ها برای تسهیل ردیابی و استراق سمع از خاشقجی مورد استفاده قرار گرفته است.


به گزارش سئو سی به نقل از گیزمودو، این شركت صهیونیستی NSO Group نام دارد و نرم افزار Pegasus آن به صورت گسترده برای استراق سمع مكالمات تلفن همراه و جاسوسی از گوشیهای هوشمند در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.
یكی از موسسان این شركت استفاده از تولیدات NSO Group و به خصوص نرم افزار Pegasus را برای ردگیری و جمع آوری اطلاعات از جمال خاشقجی ناراضی سعودی كه در كنسول گری عربستان در استانبول به قتل رسید، انكار كرده است. اما نكته جالب این است كه در مصاحبه مورد اشاره مشخص نشده كه آیا دولت دیكتاتوری سعودی نرم افزار Pegasus را در اختیار داشته یا خیر؛ امری كه با عنایت به شیوه تولید این نوع نرم افزارهای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات بطور قطع برای شركت سازنده مشخص است و از جانب دیگر بررسی های مستقل تردیدی در این زمینه باقی نمی گذارد.

شالو هولی در مصاحبه خود افزوده كه محصولات شركت مورد اشاره تنها برای ردگیری تروریست ها و جنایتكاران مورد استفاده قرار می گیرد و هرگونه سواستفاده قابل شناسایی و مجازات است.
وی استفاده از نرم افزار Pegasus را برای استراق سمع، كنترل، ردگیری و جمع آوری داده در مورد خاشقجی را انكار كرده و افزوده در شش ماه اخیر از نرم افزار مورد اشاره برای شناسایی چند حمله تروریستی در اروپا استفاده شده است.
نرم افزار Pegasus یك جاسوس افزار است كه از صدمه پذیری های برنامه های گوشیهای هوشمند برای دسترسی به محتوای آنها سواستفاده كرده و قادر به دسترسی به میكروفون، دوربین، صفحه كلید و همه داده های ذخیره شده در گوشی است.
بررسی ها نشان داده است این جاسوس افزار اسرائیلی در ۴۵ كشور جهان در حال استفاده است و در ۱۰ كشور از این نرم افزار برای كنترل های مرزی هم استفاده می گردد. تحقیقاتی كه شركت كانادایی سیتیزن لب در این مورد انجام داده نشان داده است كه مقامات جنایتكار سعودی برای شناسایی و ردگیری برخی ناراضیان این كشور و به خصوص عمربن عبدالعزیز كه در كانادا زندگی می كند از برنامه مورد اشاره بهره برده اند. عمربن عبدالعزیز با استفاده از برنامه واتس اپ با خاشقجی هم در ارتباط بوده و به نظر می آید از همین طریق جاسوسی مستقیم از خاشقجی برای سعودی ها ممكن شده است.
پیش از این شبكه سی ان ان گزارش داده بود كه گفت وگوهای جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی در واتس اپ با عمر بن عبدالعزیز، فعال عربستانی مقیم كانادا كه در آن به شدت از سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی انتقاد كرده بود، احیانا یكی از دلایل قتل جمال خاشقجی باشد. خاشقجی در یكی از گفتگوهای خود با این ناراضی سعودی در واتس اپ به صراحت با اشاره به اقدامات سركوبگرانه بن سلمان می نویسد: " دستگیری ها غیر قابل توجیه هست و منطق می گوید كمكی به او (بن سلمان) نمی نماید. ولی استبداد منطق ندارد. او به ستم عشق می ورزد و از نمایش آن لذت می برد. او مثل یك هیولا یا «پك من» هر تعداد را قربانی كند، باز قربانیان بیشتری را طلب می كند. برای من هیچگاه غیر منتظره نیست كه دامنه استبداد و ستم او بیشتر و بیشتر، گسترش یابد و حتی گریبانگیر حامیانش شود. خدا می داند تا كجا پیش می رود."

شالو هولی در گفتگو با سی ان ان فروش Pegasus به القحطانی یكی از مشاوران سیاسی كینه توز سابق بن سلمان را تكذیب كرده است. اما وی حاضر به پاسخ به این سوال نشد كه ایا NSO Group اصولا نرم افزار مورد اشاره را به دولت سعودی فروخته یا خیر. شالو هولی در پاسخ به این سوال سی ان ان تنها اظهار داشت: تمامی این فروش ها با مجوز وزارت دفاع اسرائیل انجام شده و صرفا دولت ها و پلیس و سازمان های انتظامی می توانند آنرا خریداری كنند. هدف هم تنها باید مقابله با تروریسم و جنایت باشد. ما در مورد سوال در مورد مشتریان خاص اظهارنظر نمی نماییم. ما نمی توانیم این مورد را تایید یا تكذیب نماییم.
پیش از این واشنگتن پست در دسامبر ۲۰۱۸ به نقل از سه مقام سابق دولت آمریكا افشا كرده بود كه مقامات سعودی به خرید نرم افزار Pegasus علاقه زیادی دارند و با استفاده از شعبه NSO Group در لوكزامبورگ به نام Q Cyber در كوشش برای خرید این نرم افزار هستند. سازمان عفو بین الملل هم در نوامبر سال ۲۰۱۸ گزارش هایی در مورد دیدار مقامات شركت مورد اشاره با مسئولان سعودی منتشر نموده و به همین علت خواهان لغو مجوز صادراتی NSO Group شده بود، امری كه هیچگاه اتفاق نیفتاد. در آن مقطع حكام سعودی خواهان استفاده از نرم افزار مورد اشاره برای جاسوسی از كاركنان عفو بین الملل بودند. عبدالعزیز ناراضی سعودی چندی پیش از NSO Group به جرم نقض قوانین بین المللی و فروش نرم افزار جاسوسی خود به حكومت سركوبگر سعودی شكایت كرده و خواهان دریافت غرامتی ۱۶۰ هزار دلاری از آن شده است. در این دادخواست پیشگیری از فروش هرگونه نرم افزار مشابه به عربستان هم درخواست شده است.

1397/10/23
13:55:10
5.0 / 5
2314
تگهای خبر: تلفن , دوربین , سئو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو