توسط محققان كشور؛

سامانه دارویی آهسته رهش برای درمان عفونت استخوان طراحی شد

سامانه دارویی آهسته رهش برای درمان عفونت استخوان طراحی شد به گزارش سئو سی محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق شدند سامانه دارویی آهسته رهش را با استفاده از نانوذرات برای درمان عفونت استخوان ارائه نمایند.وحید تقی پور سبزوار، مجری طرح «رهایش طولانی مدت ونكومایسین از سامانه در جا تشكیل شونده پلی لاكتیك-گلایكولیك اسید بارگذاری شده با نانو ذرات كیتوسان» و فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی گرایش زیست پزشكی از دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: با وجود پیشرفت های گسترده پزشكی، بیشتر از ۱۰ درصد از عمل های جراحی ارتوپدی منجر به بیماری عفونت استخوان می شوند.
وی اضافه كرد: این مشكل زمانی رخ خواهد داد كه عفونت باكتریایی و یا قارچی به علت صدمه های موجود از راه خون وارد بافت استخوانی شوند؛ عواملی مانند دیابت، ایدز، وجود عفونت در بدن و استفاده از داروهای وریدی و جراحی هم خطر ابتلاء به این بیماری را زیاد می كند.
این محقق با بیان این كه در عفونت استخوان، بیمار با درد شدید همراه بوده و احتیاج به درمان فوری دارد اضافه كرد: معمولاً درمان عفونت استخوان با مصرف خوراكی و یا تزریق آنتی بیوتیك و طی مدت زمان ۴ تا ۶ هفته انجام می شود. یكی از اشكالات این سامانه های دارویی آزادسازی دارو طی همان روزهای اولیه بوده كه همانند روش تزریقی بدن را با میزان داروی بالا مواجه كرده و عوارض جانبی به همراه دارد.
به گفته تقی پور، روش های درمانی رایج به علت استفاده از دوز بالای دارو (آنتی بیوتیك) سبب بروز سمیت دارویی و ایجاد عوارض جانبی و مشكلاتی برای بیماران می شوند؛ ازاین رو در صدد برآمدیم تا سامانه ای را برای رهایش كنترل شده دارو در بدن بیمار طراحی نماییم.
وی بیان كرد: امروزه از سامانه های پلیمری زیست تخریب پذیری استفاده می شود كه در موضع عفونت تشكیل شده و دارو را به صورت كنترل شده و طی مدت زمان طولانی آزاد می كند. در رهایش كنترل شده و روشی كه الان مورد استفاده قرار می گیرد، میزان دارو در پنجره درمانی باقی مانده و علاوه بر افزایش اثر درمانی، عوارض جانبی هم ندارد.
وی با اشاره به پروژه ای كه در جهت درمان عفونت استخوان با كمك نانوذرات است، اظهار داشت: از مزایای این سامانه ها عدم احتیاج به جراحی و زیست تخریب پذیری است.
این محقق با اشاره به روند سازوكار سامانه دارویی آهسته رهش برای درمان عفونت استخوان با نانوذرات اظهار داشت: در این روش یك محلول پلیمری حاوی داروی آزاد به صورت مایع در استخوان عفونی تزریق شده و با عنایت به تغییر حلالیت پلیمر در محیط فیزیولوژیكی بدن، به صورت سامانه جامد و یا نیمه جامد در می آید؛ در ادامه به تدریج و با نفوذ آب به درون سامانه و هم چنین تخریب آن در محیط بدن، دارو طی ۶ تا ۸ هفته در موضع عفونت آزاد می شود.
به گفته تقی پور، در سامانه طراحی شده در این پژوهش، به كمك فناوری نانو از نانوذرات پلیمری به منظور كاهش رهایش اولیه دارو و در نتیجه رهایش طولانی مدت و كنترل شده داروی ونكومایسین درجهت بهبود بیماری عفونت استخوانی مزمن بهره بردیم.
وی افزود: بارگذاری نانوذرات كیتوسان حاوی دارو در سامانه پلیمری كه طراحی كردیم در مقایسه با داروی آزاد به كار گرفته شده در این سامانه ها رهایش اولیه را به میزان چشم گیری كاهش داده و مدت زمان رهایش را بهبود بخشیده است.
این محقق با بیان این كه تابحال این روش در كشور به انجام نرسیده و در خارج از كشور هم در مرحله تحقیق و پژوهش است، بیان كرد: در صدد هستیم با روی كار آمدن سرمایه گذار و انجام آزمایش های مربوطه، طرح را به مرحله اجرایی و صنعتی برسانیم.

1398/03/15
22:29:01
5.0 / 5
2226
تگهای خبر: دانشگاه , سامانه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو