دستاورد محققان دانشگاه تهران ؛

كاهش ۹۵ درصدی مصرف آب از راه ساخت كارخانه گیاهی

كاهش ۹۵ درصدی مصرف آب از راه ساخت كارخانه گیاهی به گزارش سئو سی پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به ساخت كارخانه گیاهی با كاهش ۹۵ درصدی مصرف آب و افزایش ۱۲ برابری مقدار محصول شدند.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، پژوهشگران پردیس ابوریحان دانشگاه تهران با همكاری دانشمندان روسی، چینی و هلندی، موفق به ساخت كارخانه گیاهی با كاهش ۹۵ درصدی مصرف آب و افزایش ۱۲ برابری مقدار محصول شدند.
طی تحقیقات گسترده در چند سال گذشته روی استفاده از جنبه های علمی و كاربردی استفاده از نور مصنوعی، تیم تحقیقاتی به سرپرستی دكتر ساسان علی نیائی فرد و دستیاری مهدی سیف، فرداد دیداران و محمدرضا خرم، دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه تهران، موفق به ساخت چندین نمونه كاربردی تمام اتوماتیك كارخانه گیاهی در آزمایشگاه فتوسنتز و واكنش های نوری گروه باغبانی پردیس ابوریحان شدند.
در سیستم بوجود آمده احتیاج به نیروی كار جهت پرورش گیاه كاهش یافته و مقدار مصرف آب به ازای محصول تولیدی در حدود ۹۵ درصد كاسته می شود.
محصول تولیدی در این سیستم عاری از آفات و بیماری ها بوده و می تواند بدون عملیات اضافی به مراكز فروشگاهی و یا شركت های بسته بندی محصولات انتقال یابد.
مقدار تولید در این سیستم حداقل ۱۲ برابر كشت های رایج و روش كشت به صورت هیدروپونیك و شامل بازچرخ كامل محلول غذایی است. این سیستم تولیدی در محیط كاملاً بسته است و نور مورد نیاز برای تولید گیاه توسط لامپ های ال ای دی تأمین می شود.
با توجه به خصوصیت های این روش تولید، تیم تحقیقاتی پروژه حاضر امیدوار است كه در صورت گسترش استفاده از سیستم مذكور تحولی شگرف در زمینه معضل مصرف آب در كشاورزی سنتی كشور حاصل شود.

1398/05/07
21:25:00
5.0 / 5
2665
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو