رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران:

دانشجویان پسادكتری در شركتهای دانش بنیان مشغول بكار می شوند

دانشجویان پسادكتری در شركتهای دانش بنیان مشغول بكار می شوند به گزارش سئو سی رئیس صندوق پشتیبانی از صندوق پژوهشگران و فناوران اظهار داشت: برنامه پسافن برای حضور فارغ التحصیلان دكترا و حضور آنها در شركت های دانش بنیان تعریف شده كه تا آخر سال اجرایی می شود.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، دكتر ایمان افتخاری عضو هیئت علمی پژوهش های دانش های بنیادی و رئیس صندوق پشتیبانی از صندوق پژوهشگران و فناوران امروز در نشست خبری كه در محل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران برگزار شد، اظهار داشت: این صندوق در آستانه ۱۵ سالگی بوده كه در طول فعالیت خود از بیشتر از هفت هزار طرح حمایت كرده است.
رئیس صندوق پشتیبانی از صندوق پژوهشگران و فناوران با اشاره به اینكه اما بیشتر از ۲۱ هزار طرح پژوهشی به صندوق طی ۱۵ سال عرضه شده است، تصریح كرد: برنامه های این صندوق در حوزه بین المللی به صورت جدی بوده است به صورتی كه از هر ۱۰ طرح، یك طرح حمایت شده است.
به گفته عضو هیئت علمی پژوهش های دانش های بنیادی ثبت پتنت بین المللی از دیگر برنامه های پشتیبانی از صندوق پژوهشگران و فناوران به حساب می آید كه تابحال توانسته در جهت این امر (مسئله اجرایی تا ثبت) از ۳۲ طرح حمایت كند.
افتخاری تصریح كرد: همینطور در دوره های پسادكتری اقداماتی حمایتی داشته ایم به صورتی كه دو هزار درخواست به صندوق عرضه شده و طی مدت كوتاهی توانستیم از حدود ۹۰۰ مورد پروپوزال های دوره های پسادكترا حمایت نماییم.
وی با اشاره به اینكه برنامه های پسادكتری به صورت كمی و كیفی در صندوق پشتیبانی از پژوهشگران، اجرایی می شود، تصریح كرد: یكی از رویكردهای اصلی صندوق این است كه به فناوران و پژوهشگران توجه ویژه ای داشته باشند تا طرح های آنها به صورت موثر در كشور اجرایی شود.
عضو هیئت علمی پژوهش های دانش های بنیادی با اشاره به اینكه ۴ رویكرد كلی در برخورد با طرح های پژوهشی در نظر داریم، خاطرنشان كرد: «تكثر» از دیدگاه افزایش تعداد گروه های پژوهشی فعال، «تعادل» توجه به توسعه پایدار و حفظ تعادل، «كیفیت» و هدف گرایی از رویكردهای ما در صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به حساب می آید.
افتخاری تاكید كرد: طرح هایی كه با جهت های علمی به صندوق ارسال شوند، رویكرد جدی برای پشتیبانی از آنها داریم. چونكه تغییرات صندوق به سمت بهینه شدن است.
رئیس صندوق پشتیبانی از صندوق پژوهشگران و فناوران با اشاره به پشتیبانی از طرح های تشویقی در صندوق اظهار داشت: برای این امر فراخوانی در خلال سال اعلام می شود و سقف حمایتی از این طرح ها نسبت به سال های گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است.
وی در مورد پشتیبانی از رساله های دكتری افزود: برای این مورد دو فراخوان در طول سال اعلام می نماییم كه تابحال از آغاز سال ۳۸ مورد دریافت شده و ۱۵۰ مورد برای حمایت به تصویب رسیده است.
افزایش مبلغ پشتیبانی از محققان پسا دكتری
افتخاری در مورد پشتیبانی از پروپوزال های پسادكتری، خاطرنشان كرد: افراد با فعالیت های علمی درخشان تر در این عرصه وارد می شوند و در مقابل صندوق حمایت های سالانه ای از آنها دارد؛ پشتیبانی از محققان پسا دكتری نسبت به سالهای گذشته از ۳۶ میلیون تومان به ۵۷ میلیون تومان در سال رسیده است.
افتخاری تصریح كرد: موسسه بین المللی یاسا از نهادهای پیشرو در تحلیل سیستم های كاربردی و پیچیده است كه ما عضو این موسسه هستیم. ازاین رو می توانیم محققان را برای حضور در برنامه های موسسه حمایت نماییم.
عضو هیئت علمی پژوهش های دانش های بنیادی با اشاره به اینكه در این مورد علاوه بر ارتباطات بین المللی، كمیته ملی را ایجاد كرده ایم، تصریح كرد: در این راستا می توانیم از امتیازات بین المللی استفاده و از افراد تأثیرگذار حمایت نماییم كه به برنامه های این موسسه بروند و طرح های خویش را در آنجا ارائه نمایند.
وی با تاكید بر اینكه برنامه های این موسسه بیشتر در حوزه انرژی است، افزود: بررسی پروپوزال های پژوهشگران، حمایت آنها برای حضور در موسسه به عهده صندوق پشتیبانی از پژوهشگران است و تابحال توانسته ایم دو گروه را به صورت طولانی مدت برای حضور در موسسه یاسا اعزام نماییم.
افتخاری اضافه كرد: این برنامه می تواند در ارتباط گیری و اجرای پروژه های محققان كشور تأثیرگذار باشد.
عضو هیئت علمی پژوهش های دانش های بنیادی با اشاره به اینكه دو معاونت بعنوان آینده پژوهی و ترویج علم و فناوری در این صندوق به تصویب رسیده اند، اظهار داشت: از این به بعد این معاونت ها برنامه های جدی برای فعال شدن حوزه های خود دارند.
تعریف پسافن برای ورود دانشجویان پسادكتری در شركت های دانش بنیان
رئیس صندوق پشتیبانی از صندوق پژوهشگران و فناوران در ادامه با اشاره به اینكه ما با صندوق نوآوری و شكوفایی برنامه های همكاری تدوین كرده ایم، خاطرنشان كرد: پروژه «پسافن» را برای دانشجویانی كه دكترای خویش را به اتمام رسانده اند، تدوین كرده ایم تا این نیروهای پژوهشی توانمند به جای حضور در دانشگاه ها، در شركت های دانش بنیان حضور یابند.
افتخاری تصریح كرد: این اقدام احتیاج به سرمایه گذاری و دقت نظر دارد. چونكه شركت های دانش بنیان بنیه مالی پائینی دارند و امكان سرمایه گذاری ندارند. ازاین رو در جهت تأیید برای اجرای این اقدام، هستیم.
وی با اشاره به اینكه صندوق پشتیبانی از پژوهشگران فرایند معرفی شركت های دانش بنیان را برعهده دارد و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران، دانشجویان پسادكتری را معرفی می كند.
افتخاری با تاكید بر اینكه هنوز این مرحله به مرحله اجرایی نرسیده اظهار داشت: امیدواریم تا دو ماه آینده این پروژه به مرحله اجرایی برسد و دانشجویان و محققان پسادكتری در شركت های دانش بنیان دوره خویش را بگذرانند.

1398/06/25
13:42:56
5.0 / 5
2563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو