تكنولوژی جدید جهت بررسی استخوان های باستانی بدون لطمه زدن به آنها

تكنولوژی جدید جهت بررسی استخوان های باستانی بدون لطمه زدن به آنها سئو سی: باستان شناسان دانشگاه كلرادو روش جدیدی را جهت بررسی استخوان های باستانی و تجزیه و تحلیل آنها بدون وارد آوردن هرگونه لطمه به آنها ابداع نموده اند.به گزارش سئو سی به نقل از نیواطلس، برای این كار پژوهشگران بدین منظور از نوعی طیف سنج مادون قرمز قابل حمل جدید بهره گرفته اند كه قادر به اندازه گیری محتوای كلاژن استخوانهای باستانی بدون نیاز به خرد كردن آنها برای نمونه برداری یا انجام آزمایش های شیمیایی است.
این دستاورد تازه علمی یكی از مهم ترین چالش های پیش روی باستان شناسان را از سر راه برمی دارد. برای اینكه تا به امروز نمونه برداری و بررسی میزان قدمت استخوان های متعلق به صدها یا هزاران سال قبل بدون لطمه زدن به آنها ممكن نبوده است.
دستگاه جدید كه تنها بر اساس ارسال امواج عمل می كند، هیچ صدمه ای به استخوان های ظریف وارد نمی كند و با موفقیت جهت بررسی دقیق قدمت استخوان هایی به كار رفته كه متعلق به ۲۵ تا ۴۵ هزار سال قبل بوده اند.
كلاژن یكی از اجزای مهم تشكیل دهنده استخوان است كه متشكل از انواع پروتئین ها بوده و همچون عوامل اصلی رشد طبیعی استخوان و تضمین استواری و نیز انعطاف آن است. كلاژن گنجینه ای از اطلاعات را در مورد زمان مرگ افراد یا حیوانات، وضعیت سلامت آنها، منابع غذایی افراد و غیره در اختیار دانشمندان قرار می دهد.


منبع:

1398/07/08
14:15:19
5.0 / 5
2616
تگهای خبر: دانشگاه , دستاورد , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو