معاون ستاد علم و فناوری خبر داد:

سالانه بیشتر از ۵۰ هزار مقاله علمی در كشور نگاشته می شود

سالانه بیشتر از ۵۰ هزار مقاله علمی در كشور نگاشته می شود به گزارش سئو سی معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری اعلام نمود: باتوجه به منحنی رشد تولیدات علمی كشور الان سالانه بیشتر از 50 هزار مقاله علمی در كشور نگاشته می شود.به گزارش سئو سی به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، ابراهیم سوزنچی در جلسه شورای مدیران و معاونین دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: از بیانات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» چهار عامل شامل استبداد، استعمار، عناصر وابسته و اقتصاد نفتی بعنوان چهار عامل عقب ماندگی كشور دسته بندی شده اند.
وی اضافه كرد: خوشبختانه انقلاب اسلامی در مورد هر ۴ عامل فوق توانسته اثرگذار و اصلاحگر باشد.
معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری افزود: انقلاب اسلامی استعمار را به صورت كامل از كشور اخراج كرد، استبداد سیاسی را از بین برد و عناصر وابسته تا حدود زیادی تاثیرگذاری خویش را از دست داده اند.
وی افزود: البته در زمینه اقتصاد نفتی توفیقات كمتری داشته ایم.
سوزنچی اظهار داشت: باید برای ادامه مسیر پیشرفت انقلاب اسلامی و با استفاده از تجربیات قبلی خط مشی ها و راهكارهای جدیدی وضع شود. گام دوم به منزله یك پارادایم جدید ولی مبتنی بر اصول اصلی انقلاب است.
وی اضافه كرد: تحقق گام دوم انقلاب نیازمند تغییر سازوكارهای علم، فناوری و نوآوری است كه ما در دو مقوله علم و اقتصاد دانش بنیان در ستاد علم و فناوری به آنها می پردازیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: برای تحقق این هدف به فكر جدید و نیروی حركت جدید نیاز داریم و بنابراین بیانیه گام دوم انقلاب با جوانان سخن می گوید چون قشر جوان است كه می تواند فكر و حركت جدید ایجاد كند.
سوزنچی اظهار داشت: در بیانیه گام دوم ۷ عامل بعنوان عوامل اصلی اشاره شده است. در این میان عدالت و معنویت و سبك زندگی سه اصل مهم هستند و ۴ عنصر دیگر حوزه های اصلی پیشرفت هستند كه شامل علم و پژوهش، اقتصاد دانش بنیان، استقلال و آزادی و عزت ملی می شوند.
معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری افزود: از سخنان رهبری راهبردهای چهارگانه ای استخراج می شود كه تغییر اندیشه ها و ساختارها دو راهبرد ناظر به رفع موانع و حركت جهادی و راه های میانبر دو راهبردی است كه نیروی حركت جدید را مشخص می كند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: با عنایت به منحنی رشد تولیدات علمی كشور الان سالانه بیشتر از ۵۰ هزار مقاله علمی در كشور نگاشته می شود.
وی اضافه كرد: امروز این سوال به صورت جدی مطرح است كه چگونه می توانیم گام دوم انقلاب یا منحنی جدید رشد را در علم و فناوری تحقق بخشیم.
سوزنچی اظهار داشت: قالب شكنی ساختاری می تواند به شكل اصلاح مقررات ناظر بر اداره دانشگاه ها و ارتقای اعضای هیئت علمی و... مدنظر باشد ولی ترسیم پارادایم دوم رشد علمی كشور به صورت كامل مبتنی بر راهبردهای فوق هنوز نیازمند تحقیق و گفتگو است.
وی اضافه كرد: تحقق اقتصاد دانش بنیان مستلزم تغییر نگرش به اقتصاد نفتی است و باید یك سازوكار جدی برای تحقق این تغییر در جامعه علمی كشور ایجاد شود كه مدلهای اولیه آن استخراج شده و در صحن شورایعالی هم ارائه شده كه مورد استقبال اعضا و سران قوا قرار گرفته است.


منبع:

1398/11/25
14:01:26
5.0 / 5
3426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو