انواع كلاه برداری در خرید و فروش خودروی دست دوم

انواع كلاه برداری در خرید و فروش خودروی دست دوم سئو سی: خودرو در خیلی از نقاط جهان كالایی مصرفی است كه آنرا می خرید و استفاده می كنید و مثل هر كالای مصرفی دیگری به مرور زمان ارزش آن افت می كند. اما در كشور ما چند سالی است كه به سبب افت ارزش ریال و شرایط خاص اقتصادی، خودرو به كالایی سرمایه ای تبدیل گشته است؛ به این معنا كه وقتی خودرویی را می خرید هم ابزاری جهت استفاده است و هم با گذر زمان ارزش آن بیشتر شده و نوعی سرمایه گذاری تلقی می شود. افزایش سه برابری قیمت خودرو در دو سال قبل مهر تاییدی بر این ادعا است.بالا رفتن قیمت خودرو و سرمایه ای بودن این کالا سبب شده تا بازار خرید و فروش دست دوم آن رونق بگیرد. با افزایش سه برابری قیمت خودرو طی دو سال قبل خیلی از مردم توان خرید خودروی صفر ندارند و مجبورند با پولی که دارند یک ماشین کارکرده خریداری کنند. از سویی بازدهی بالای معامله در این بازار خیلی از دلالان را به خرید و فروش در این بازار سوق داده است.
در چنین شرایطی خرید یا فروش خودرو آن هم دست دوم ریسک بالایی دارد، چون که همواره سودجویان بسیاری با انواع ترفندها و حیله ها به دنبال آن هستند که سر شما کلاه بگذارند و سود بیشتری به جیب بزنند. در ادامه چند نمونه از این فریبکاری ها را ذکر می نماییم.

۱. گنجشک رنگ می کنند و جای قناری می فروشند
بسیاری از خریداران اطلاعات فنی درباره خودرو ندارند و فقط می خواهند یک خودروی ارزان قیمت کارکرده بخرند. این افراد معمولا در معامله ضرر می کنند، چون که عدم آگاهی فنی سبب می شود متوجه خیلی از ایرادات فنی خودرو نشده و اصطلاحا گنجشک را جای قناری بخرند. ضرری که این افراد می کنند صرفاً مالی نیست و حتی امکان دارد جان خود و خانواده شان را به خطر بیاندازند.

۲. آنچه می بینید همان خودرویی نیست که تحویل می گیرید
به شما خودرویی بدون ایراد و تمیز نشان می دهند و شما هم آنرا تایید می کنید و بعد از امضای قرارداد، به شما خودروی دیگری تحویل می دهند که زمین تا آسمان با آنچه دیده بودید، فرق دارد.

۳. قطعات تعویض می شوند
پس از اطمینان شما از سالم بودن خودرو و رفتن برای نوشتن قولنامه، خیلی از قطعات مهم خودرو جابجا شده و با قطعات آسیب دیده یا تصادفی جایگزین می شوند.

۴. مراقب بندهای قولنامه باشید
بسیاری از بندهایی که در قولنامه می آیند شما را متضرر خواهند کرد. خیلی از مواقع شما حتی متوجه نمی شوید که یک بند قرارداد چگونه می تواند ضد شما مورد استفاده قرار گیرد و فقط یک کارشناس خودرو یا کارشناس حقوقی می تواند آنها را تشخیص دهد.

۵. صف خریداران آماده معامله
این تکنیک قدیمی هنوز هم اجرا می شود و جالب تر آن که هنوز هم جواب می دهد. در لحظه ای که دو دل می شوید صفی از خریداران جعلی به شما نشان می دهند که هر یک به هر علتی فردا یا هفته آینده پولشان جور می شود و بدین سان شما را در منگنه قرار می دهند تا تحت تأثیر احساسات و شتابزده تصمیم بگیرید. در چنین شرایطی هر انسانی چشم بر خیلی از ایرادات و می پوشاند و امکان دارد تصمیم نابخردانه ای بگیرد.

۶. کارشناسان جعلی
فروشندگان و خریداران خودروی دست دوم همیشه کارشناسان آشنایی دارند که اگر پیش آنها بروید هزینه کارشناسی خیلی کمتر یا حتی مجانی می شود! هیچ گاه به این کارشناسان اعتماد نکنید و کارشناس را از جایی معتبر که مورد تایید طرفین باشد انتخاب کنید.

۷. جعل شماره شاسی روی قطعات خودروی تصادفی
بسیاری از کلاه برداران خودرو های تصادفی را خریداری نموده و قطعات آنرا با خودرو های سرقتی یا تصادفی دیگر جایگزین می کنند و در نهایت شماره شاسی یا موتور را روی آن حک می کنند. شما هر چقدر هم در تشخیص ایرادات فنی و ظاهری خودرو خبره باشید نمی توانید جعلی بودن حک شدن شماره را تشخیص دهید.

۸. فروش اقساطی خودروی دست دوم
در شرایط بد معیشتی امروز برای بسیاری جذاب است که بتوانند خودروی دست دومی را با پرداخت یک پیش پرداخت و قسط بندی مابقی آن خریداری کنند. اغلب مواردی که چنین شرایطی را پیشنهاد می دهند کلاهبردارند و بعد از پرداخت هزینه پیش پرداخت، شما دیگر نه خودرویی می بینید، نه دفتر و دستکی و نه فروشنده ای! باید با پیش پرداختی که داده بودید برای همیشه خداحافظی کنید.
چه باید کرد؟
در چنین شرایطی بعنوان یک خریدار یا فروشنده خودروی دست دوم چه کار می توانید بکنید؟ مرجع قیمت گذاری خودروی کارکرده کجاست؟ بهترین روش، استفاده از تجربه یک کارشناس خودروی خبره است. اگر فرد قابل اعتمادی را می شناسید از او کمک بگیرید، البته بسیار دشوار است که دلالان زرنگ این بازار را قانع کنید که به گزارش کارشناسی که شما معرفی می کنید، اعتماد کنند. یکی از طریق ها این است که از خدمات کارشناسی خودروی معتبر استفاده کنید که بی طرفی آنها مشخص است و طرفین معامله می توانند به آن اعتماد کنند.
کدام کارشناسی خودرو؟
اگر از خدمات آنلاین یا آفلاین کارشناسی خودرو استفاده می کنید، حتما توجه داشته باشید که این گزارش کامل باشد و هیچ چیزی را از قلم نیانداخته باشد. این گزارش باید هم ایرادات و اشکالات فنی و ظاهری را شامل شود و هم مزایای آنرا مشخص نماید تا تخمین قابل اتکایی از قیمت خودرو داشته باشید و در نتیجه هر دو طرف معامله برنده باشند. مواردی چون بدنه، لاستیک، فضای داخلی، تجهیزات، وضعیت موتور و انتقال قدرت، جعبه دنده، تعلیق، فرمان، ترمز، آپشن ها، اسناد و مدارک و اصالت شاسی و موتور همچون مهم ترین مواردی هستند که در این گزارش باید در اختیارتان قرار گیرد.
از دیگر مزایای استفاده از خدمات کارشناسی می توان به جلب اعتماد طرفین برای معامله، آگاهی از حدود قیمت خودروی مورد معامله و موارد مشابه آن، اشراف بر معایب خودرو و… اشاره نمود.
در حال حاضر سرویسهای گوناگونی در بازار وجود دارند که خدمات کارشناسی خودرو کارنامه یکی از جامع ترین و با کیفیت ترین این خدمات است. «کارنامه» همکار جدید سایت «دیوار» است و اخیرا کار خویش را شروع کرده است. کارشناسان کارنامه با ثبت درخواست قبلی، راس ساعت مقرر در محلی که شما تعیین کرده اید حضور می یابند و گزارش کاملی شامل بررسی ۴۳۵ آیتم از خودرو عرضه می دهند. حداکثر زمان برای رسیدن کارشناس کارنامه به شما ۳۰ دقیقه است. یعنی ۳۰ دقیقه پس از تماس شما یا ثبت درخواست کارشناس کارنامه در محل شما حضور می یابد.
گزارش کارنامه، گزارشی جامع از وضعیت سلامت خودرو است که تمام خصوصیت های یک کارشناسی خوب را دارد. این گزارش حداقل و حداکثر قیمت خودرو را با دسترسی به آگهی های روز سایت دیوار و همین طور بررسی وضعیت بازار مشخص می کند تا قیمت گذاری برای شما ساده تر شود. کارنامه ابزاری مناسب برای کارشناسی بی طرفانه است که مورد اعتماد فروشنده و خریدار است و با مطالعه گزارش آن دیگر جایی برای فریب کاری دلالان باقی نمی ماند.
در بازاری که دلالی در آن حرف اول را می زند و در شرایطی که هر روز اخبار خیلی از کلاه برداری در آن می شنویم عقل حکم می کند تا با پرداخت هزینه ای اندک به یک مرکز خدمات کارشناسی، خیال خویش را از بابت خرید یا فروش خودرو راحت کنید و با خیالی آسوده معامله کنید. همه مالباختگان و فریب خوردگان بازار خودروی کارکرده، به خاطر صرفه جویی در همین هزینه کارشناسی، ضررهای چند برابر داده اند. پس ریسک نکنید و از خدمات مراکز معتبر کارشناسی استفاده کنید.
2121


منبع:

1399/02/16
14:28:30
5.0 / 5
2423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو