وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

افتتاح مركز داده غرب و شمال غرب كشور، بخش عمده ای از نیازهای كشور را برطرف خواهد نمود

افتتاح مركز داده غرب و شمال غرب كشور، بخش عمده ای از نیازهای كشور را برطرف خواهد نمود به گزارش سئو سی آذربایجان شرقی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح كرد: افتتاح مركز داده غرب و شمال غرب كشور، بخش عمده ای از نیازمندی های كشور را برطرف خواهد نمود.


محمد جواد آذری جهرمی، روز یک شنبه در آیین افتتاح بزرگترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور مستقر در شهر تبریز که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: افتتاح این مرکز داده سبب تمرکز زدایی تجهیزات دیجیتالی در پایتخت و افزایش کیفیت ارتباطی در مناطق غرب و شمالغرب کشور شده و ظرف ۴۵ روز آینده، خدمات ابری این مرکز داده وارد مدار خواهد شد.
وی افزود: این مرکز داده سبب افزایش کیفیت ارتباطات در منطقه شمالغرب می شود و به کسب وکار مردم آذربایجان شرقی نیز کمک می نماید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اضافه کرد: خوشحالیم که در چهارمین ایستگاه قطار سریع السیر اهداف تعیین شده امسال هستیم، بطوریکه گام اول امسال، توسعه ارتباطات روستایی برای ۱۵۰۰ روستا بود که توسط اپراتور همراه اول صورت گرفت و در گام دوم مرکز داده اقماری نخست کشور توسط اپراتور دوم صورت گرفت که از این طریق به خودکفایی در حوزه خدمات ابری رسیدیم.
وی بیان کرد: در گام سوم نیز ۱۱۳۴ روستای دیگر به اینترنت پرسرعت کشور متصل شد.
جهرمی با اشاره به اینکه دستور رهبر معظم انقلاب برای تکمیل زیرساخت های شبکه ملی مورد توجه قرار گرفته و آقای رئیس جمهور نیز توجه ویژه ای به این مساله دارند، اظهار نمود: تا آخر سال هشت ایستگاه دیگر را طراحی نموده ایم که برای پایداری اقتصاد دیجیتال در شرایط تحریم بسیار مهمست.
وی اشاره کرد: شرکت زیرساخت با وجود وجود تمامی مشکلات بر پشتیبانی از شبکه های اجتماعی توجه بسیاری کرده است.
ایشان سپس با تقدیر از خدمات همراه اول و اشاره به اینکه وسیع ترین پوشش شبکه ارتباطات در کشور مختص این شرکت است، اظهار داشت: خدمات این شرکت، برخی اوقات عادی به نظر می آید، ولی نباید فراموش نماییم که همراه اول بزگترین لوکوموتیو حوزه ارتباطات است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان مطالبات این حوزه از شرکت همراه اول، اشاره کرد: آقای اخوان قول داده اند تا شهریور ماه در پنج نقطه تهران خدمات 5g مستقر خواهد شد که ورود ۵g به ایران اتفاق بزرگی است که ابتدا در اختیار پژوهش گرها قرار می گیرد تا تحقیقات صورت گیرد.
وی افزود: دومین موضوعی که از همراه اول میخواهیم، سرمایه گذاری در حوزه کودک و نوجوان است که همانا سرمایه گذاری در نسل آینده است و باید اکوسیستم نوجوانان و کودکان در فضای مجازی مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
وی، شکستن قالب های انحصار در کسب و کار های اینترنتی را موضوع مهم دیگری بر شمرد و اضافه کرد: درهای همراه اول به روی کسب و کارهای فضای مجازی همانند سایر اپراتور ها باز نیست و باید مسیر به جوانان باز شود تا کسب وکار ها انجام گیرد.
آذری جهرمی ضمن تقدیر از سیستم «شاد» نیز اظهار داشت: درست است که اشکالاتی دارد اما آیا همین سیستم شاد قبلا وجود داشت؟ واقعا کار بزرگی بود که ۹ میلیون دانش آموز در سامانه حضور داشتند و نیاز هم نیست این خدمات رایگان عرضه کرده شود و دولت باید پول این خدمات را بدهد.
وی، انتقال اکوسیستم فضای مجازی ایران به عرصه بین الملل را نیز حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: کشورهای دوست و همسایه ابراز علاقه کرده اند که دراین زمینه با ما همکاری کنند.
آذری جهرمی با تقدیر از نهادهایی چون مجلس شورای اسلامی، شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا، اظهار داشت: روز گذشته در تماسی با پلیس فتا متوجه شدم که خوشبختانه میزان شکایت مردم بیست درصد کاهش یافته است، چونکه رمز پویا اجرا شد. البته خیلی از دوستان جرایم فضای مجازی را به استفاده از پیام رسان های داخلی سوق می دهند، اما نباید تکلیف مشکل کشور را با پیام رسان های داخلی حل نماییم. در واقع پیش گیری از جرایم به اصلاح رویه نیاز دارد که ان شالله در مجلس جدید پیگیری شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخر ضمن قدردانی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم، با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی محلی برای گفت وگوی دولت و نمایندگان مردم است، اظهار نمود: باید فضای گفت و گو فراهم باشد و نباید طوری تلقی شود که فضای دو قطبی مخالفت یا موافقت با فضای مجازی وجود دارد و هم اکنون توسعه لازمه کشور است، البته ما نگرانی های اخلاقی جامعه و نگرانی فرهنگی جامعه و بحران هویت را رد نمی نماییم، همه باید تعامل نماییم.
وی ادامه داد: انتقادات وارده در مجلس شورای اسلامی سازنده است، مجلس ما هم این رویکرد را دارد و ما باید از وجود این دغدغه حداکثر استفاده را ببریم. برای ما فرصتی به وجود آمده است که به حتم از آن استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: ما باید نگاهی به اصل کار و پشتیبانی از تولید کنندگان داشته باشیم. زمانی گفتند که پیامک های دینی را ارزان کنید، آن کسی که پیامک را ارسال می کرد، چون برایش ارزان تمام می شد، دیگر پیامک نفرستاد و بعد از آن شاهد بودیم که صدای مراجع تقلید درآمد.
وی اشاره کرد: بحث گران و یا ارزان کردن نیست، بلکه به نیت ترویج اپراتور باز می گردد. این امری طبیعی است که اپراتورها کالای لوکس و گران را می فروشند، اما ما بیایم بجای اینکه دست در جیب مردم نماییم، سهم تولیدکننده را به جیبش برگردانیم.
منبع:

1399/04/08
23:48:04
5.0 / 5
2332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو