برای نخستین بار در كشور؛

پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی تولید شد

پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی تولید شد به گزارش سئو سی پانسمان نانو محصولی با قابلیت قطع خونریزی است كه محققان در كشور این محصول زیست سازگار را برای اولین بار تولید كردند.به گزارش سئو سی به نقل از معاونت علمی و فناوری، محصولات بند آورنده خونریزی بعنوان یکی از ملزومات پزشکی پر مصرف، بازار منحصر به فردی را در ایران به خود اختصاص داده اند و خیلی از شرکت تجاری خارجی این بازار را هدف قرار دادند. این در حالیست که تنها تعداد کمی از تولید کنندگان داخلی در این عرصه فعالیت دارند. اخیرا یک تیم نوپا موفق به تولید پانسمان های نوین (پانسمان نانوهم) در حوزه تجهیزات پزشکی شده است.
طیبه ظهرابی مدیر این تیم نوپا اظهار داشت: پانسمان نانو محصولی با قابلیت قطع خونریزی است. در این پانسمان برای اولین بار از نانوفایبرهای پپتیدی با قابلیت قطع موثر خونریزی، استفاده شده است. این مساله سبب شد تا محصولی باقابلیت هموستازی (قطع خونریزی) و زیست سازگاری بسیار مناسبی را تولید شود.
ظهرابی به فناوری های استفاده شده در این طرح اشاره نمود و اضافه کرد: در ساخت این محصول از زیست فناوری و فناوری نانو استفاده شده است. در حقیقت طراحی ماده اصلی پانسمان که یک قطعه پپتیدی است، با استفاده دانش زیست فناوری انجام شده است و از فناوری نانو هم برای ساخت نانوفایبرهایی از پپتید طراحی شده، استفاده شد.
وی افزود: این محصول بعنوان هموستاز (قطع خونریزی) توسط جراحان و متخصصان ارتوپدی به کار می آید. همینطور می تواند توسط پزشکان و پرسنل مستقر در مراکز فوریت های پزشکی، اورژانس بیمارستان ها و مراکز دولتی مانند هلال احمر، نیروهای مسلح و عموم مردم (در قالب یک جز مهم جعبه کمک های اولیه) مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته وی، باتوجه به قیمت بسیار بالای محصولات هموستاز با کیفیت، با وجود نیازی شدیدی که در مراکز فوریت پزشکی وجود دارد اما در عمل این محصولات در دسترس این دسته از مشتریان قرار نمی گیرند بطوریکه در مراکز فوریت پزشکی اغلب از محصولاتی مانند گاز، باند و ایجاد فشار در محل زخم برای قطع خونریزی استفاده می شود که این روش ها به خوبی محصولات هموستاز در کنترل خونریزی های شدید مانند قطع عضو در تصادفات جاده ای کارآمد نیستند.
ظهرابی بیان کرد: باتوجه به نیاز این دسته از مشتریان «بانداژ نانوهم» با قابلیت قطع خونریزی موثر برای اولین بار در کشور و در دنیا طراحی و ساخته شد. بطوریکه محصول ما به صورت یک بانداژ با ضخامت ماکرومتری (با حداقل فشار وارده به محل زخم)، می تواند در کنترل خونریزی های شدید کمک موثری به تکنسین های فوریت پزشکی داشته باشد. این در حالیست که باتوجه به تولید محصول در داخل کشور، این محصول با قیمت بسیار مناسبی در دسترس مراکز اورژانس کشور و سایر مراکز فوریت پزشکی، می تواند قرار گیرد.
استفاده توسط بیماران هموفیلی
وی به کاربرد این محصول در بیماران هموفیلی اشاره نمود و اضافه کرد: بیماران هموفیلی بیمارانی هستند که در آنها توانایی بدن برای ایجاد لخته و انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی مختل شده است. درایران حدود ۱۲ هزار بیمار هموفیلی وجود دارد. وجود انواعی از محصولات بندآورنده خونریزی مانند بانداژها، تامبون بینی و تامبون دندان در چارچوب یک جعبه کمک های اولیه (در منزل، مدرسه و محل کاران بیماران هموفیلی) می تواند کمک موثری در کنترل شرایط این بیماران داشته باشد. با وجود اهمیت محصولات بندآورنده خونریزی برای بیماران هموفیلی اما قیمت بالای این محصولات همچنان مشکل ساز است. برای این دسته از بیماران هم ما در حال طراحی و ساخت تولید انواع مختلفی از محصولات بندآورنده خونریزی در چارچوب یک جعبه کمک اولیه با قیمت مناسب هستیم.
ظهرابی اظهار داشت: باتوجه به قیمت های بسیار بالای محصولات هموستاز در بازارهای بین المللی، محصول عرضه شده با کیفیت برابر با نمونه خارجی و با هزینه تولید بسیار مناسب، قابلیت صادراتی بالایی دارد. همینطور بعنوان یک کسب و کار موفق و فعال در حوزه پانسمان های نوین به صورت اختصاصی محصولات بندآورنده خونریزی، خیلی از نیازهای کشور را بر طرف کرده است و از طرفی با صادرات محصولات ارز آوری قابل توجهی را برای کشور در آینده خواهیم داشت.
این تیم نوپا هم یکی از شرکت کنندگان در دوره های پیش شتابدهی مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی است. این مرکز با برگزاری این دوره ها به کسب و کارها برای ورود به بازار کمک می نماید.

1399/04/09
13:09:50
5.0 / 5
2372
تگهای خبر: تجهیزات , تخصص , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو