اینترنت آزاد را غیرفعال كنید

اینترنت آزاد را غیرفعال كنید اگر تابحال به سبب استفاده از اینترنت با تعرفه آزاد، با قبض های سرسام آور روبه رو شده اید، می توانید اینترنت آزاد را غیرفعال كنید تا درصورت تمام شده بسته اینترنتتان، گرفتار هزینه های بالا نشوید.


به گزارش سئو سی به نقل از ایسنا، کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه خود در سال ۱۳۹۵، با کاهش ۲۰ درصدی تعرفه اینترنت، سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه را برای سیمکارت های دائمی به ازای هر کیلوبایت، ۰.۴ ریال و برای سیمکارت های اعتباری ۰.۶ ریال تعیین کرد. درواقع در سیمکارت دایمی، هزینه هر گیگابایت اینترنت آزاد حدود ۴۲ هزار تومان و در سیمکارت اعتباری هر گیگابایت اینترنت آزاد حدود ۶۳ هزار تومان محاسبه می شود، مشترکان اپراتورهای مختلف اگر از اینترنت آزاد دیتای خود بهره برده باشند، درمی یابند که این استفاده اصلا مقرون به صرفه نیست.
اپراتورها در کنار تعرفه های عادی اینترنت، اجازه ی ارائه ی طرح های تشویقی هم دارند. «طرح تشویقی» به طرحی گفته می شود که قیمت آن کمتر از کف تعرفه عادی اپراتور تعریف شده باشد که سقف زمانی آن حداکثر سه ماه است و امکان فروش طرح تشویقی و تمدید طرح تنها در طول این مدت برای اپراتور امکان دارد. بنا بر این است که طرح های تشویقی اپراتورها بعد از مدتی حتی با وجود استقبال کاربران حذف می شود.
باوجود بالا بودن تعرفه اینترنت آزاد، در بسته های اینترنتی هزینه هر گیگابایت حدود ۳۰۰۰ تومان است، در این صورت اگر مشترکی بسته اینترنتی خریداری نکند و به صورت آزاد از اینترنت همراه خود استفاده نماید، در هزینه های سیم کارتش اختلاف قیمت بسیاری به وجود می آید. بنا بر این هم اکنون بیشتر استفاده از مصرف داده همراه به سمت بسته های تشویقی و تخفیفی اپراتورها هدایت می شود.
هم اکنون دیتای موبایل و خصوصا بسته های ارائه شده توسط اپراتورها حداکثر استفاده افراد به اینترنت را تشکیل می دهد؛ با این وجود، با تمام شدن بسته های اینترنتی، تعرفه آزاد اپراتورها فعال می شود. اطلاعات مربوط به نحوه خرید، فعال سازی و استعلام مانده حساب طرح های تشویقی و بسته های تخفیفی اینترنت بوسیله پورتال رسمی اپراتورهای همراه اعلام می شود. همین طور اپراتورها برای اطلاع مشترکان از وضعیت بسته های اینترنتی خریداری شده، شامل میزان اعتبار حجمی یا زمانی بسته از دو روش پیامک و کد دستوری (USSD) استفاده می نمایند.
در روش پیامکی، در دو مرحله پیامکی با محتوای رو به پایان بودن زمان یا حجم بسته و نیز بعد از اتمام اعتبار، آغاز مصرف اینترنت آزاد اطلاع رسانی می شود. در روش کد دستوری USSD، هم مشترکان سیمکارت دائمی و اعتباری می توانند با وارد کردن کد دستوری لازم، از میزان اعتبار زمانی و حجمی بسته های اینترنتی خود باخبر شوند.
از طرفی، بیشتر مشترکان تلفن همراه، از بسته های تشویقی اینترنت اپراتورهای همراه استفاده می نمایند، اما با تمام شدن این بسته ها، اینترنت با تعرفه آزاد محاسبه می گردد که در مقایسه با بسته های تعریف شده در اپراتورها برای کاربران مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل، آگاهی از زمان اتمام بسته اینترنتی اهمیت زیادی دارد.
از طرفی به سبب شکایت های متوالی کاربران از اپراتورهای تلفن همراه، رگولاتوری امکانی را فراهم نموده است تا مشترکان این اپراتورها بتوانند مصرف اینترنت با تعرفه آزاد را غیرفعال کنند. نحوه غیرفعال کردن مصرف اینترنت آزاد بعد از اتمام بسته اینترنت، برای مشترکان همراه اول با شماره گیری کد دستوری #۱۱۳*۱۰۰* و برای مشترکان ایرانسل با شماره گیری کد دستوری #۳*۲*۳*۵۵۵* است.
از آنجائیکه یکی از اشکالات همیشگی کاربران تلفن های همراه که گاهی بار مالی زیادی برای آنها تحمیل می کند، قطع نشدن اینترنت همراه پس از تمام شدن بسته های اینترنتی و مصرف اینترنت به نرخ آزاد است، رگولاتوری با هدف شفاف سازی، مدیریت هزینه ها و جلوگیری از مصرف اینترنت با تعرفه آزاد برای کاربران، اپراتورها را ملزم کرده است این کدهای دستوری را ایجاد کنند.1399/05/06
15:09:35
5.0 / 5
2215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو