چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران كرونا

چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران كرونا به گزارش سئو سی روند توسعه فناوری و دیجیتالی شدن به علت شیوع كرونا به وضعیت پیچیده ای بدل و امنیت، حاكمیت، اقتصاد و فناوری به یك چالش تبدیل گشته است اما در عین حال، رهبران حوزه اقتصاد دیجیتال و مدیران مشاغل، باید امنیت، نوآوری و انطباق سرمایه گذاری های تجاری خود با این فضای بحرانی را از راه دروس و تجربیات لازم حاصل از شرایط شناسایی و ترسیم كنند.


به گزارش سئو سی به نقل از ایسنا، روند دیجیتالی شدن زندگی روزمره مردم سراسر جهان، با شیوع بیماری همه گیر کرونا از چند ماه گذشته سرعت فزاینده ای پیدا کرده است. بعنوان مثال خیلی از شرکت های کوچک و متوسط آلمانی که پیش از این در زمینه دیجیتالی شدن بسیار کند و ناکارآمد عمل می کردند، مجبور به انطباق با شرایط و پذیرش این فرآیند شدند. از طرفی، شرکت هایی هم که قبلا در زمینه دیجیتال سازی زیرساخت هایشان سرمایه گزاری نموده بودند نسبت به همتاینشان توانستند جایگاه خوبی را در عرصه رقابت به دست آورند.
با این حال، همانطور که پژوهشگاه فضای مجازی به آن اشاره می کند، بطور قطع این نوآوری های دیجیتالی تا ابد باقی و زنده نخواهند ماند و در گذر زمان تغییر بسیاری پیدا می کنند. رهبران حوزه اقتصاد دیجیتال و مدیران مشاغل، باید امنیت، نوآوری و انطباق سرمایه گذاری های تجاری خود با این فضای بحرانی را از راه دروس و تجربیات لازم حاصل از شرایط شناسایی و ترسیم کنند.

عملگرایی بیشتر و تشریفات کمتر
بعنوان یک قاعده، سرمایه گذاران و مصرف کنندگان همواره از نقدینگی خود محافظت کرده و ازاین رو در مورد ایده های جدید بسیار محافظه کارانه و محتاطانه عمل می کنند. پذیرندگان اولیه این ایده ها معمولا کمیاب و نادر هستند. در شرایط بحرانی اعمال عمل گرایی اقتصادی و تکنولوژیک بیشتر، امری کاملا مشهود و معمول است.
پذیرش مفاهیم نوظهور ناشی از توسعه فناوری های بیش از اندازه تبلیغ شده، مانند بلاک چین و یا نیازهای بیش از اندازه تفسیرشده برای راحتی سبک زندگی، خیلی سخت تر از عصر قبل از ظهور ویروس کرونا خواهد بود. عموم مردم حاضر به خرج کردن پول بیشتری برای حل مسائل و مشکلات واقعی هستند و در مقابل پول کمتری برای کالاهای لوکس، مانند فناوری های مورد اشاره، هزینه می کنند.
به صورت کلی فناوری های دیجیتال دارای مزایای زیادی هستند. این فناوری ها ما را قادر می سازند تا به صورت کارآمد و موثر در دفاتر خانگی خود کار نماییم که این امر بخصوص پس از همه گیری کرونا بسیار مفید خواهد بود. گویی این تغییرات نوعی ظرف آزمایشگاهی در اختیار رهبران اقتصادی و مدیران مشاغل، قرار می دهد که با استفاده از آن می توانند سبک ها و شیوه های مختلف مدیریت را به واسطه آن امتحان کنند. آنها باید تاثیرات خوب و بد ناشی از تحولات تکنولوژیک اعمال شده به واسطه ظهور این بیماری همه گیر را مشاهده کنند تا بفهمند کدام سبک مدیریت در شرایط این چنینی، موثر، کارآمد و پیشرفته تر عمل می کند (یا عمل نمی کند) و اینکه چگونه می توانند از این امر برای دستیابی به راندمان بالاتر برای برخی خطوط در سازمان خود استفاده کنند.

همکاری فعال با دولت
به صورت کلی بلوغ فناوری های دیجیتال و مشاغل در رابطه با آنها منجر به ایجاد شبکه پیچیده و بهم پیوسته ای میان دولت ها و فعالان اقتصادی این حوزه، شده است. دیوان سالاران دولتی پیش از این با پیچیدگی های مورد اشاره، با نهایت توان مبارزه و عموما تصمیمات بسیار ضعیفی را تنها مبتنی بر الگوهای دارای پایین ترین ریسک احتمالی، اتخاذ نموده اند.
در فرآیند تأمین پشتوانه پولی و اقتصادی در شرایط بحرانی، مثل شیوع جهانی یک ویروس کشنده، دولت هنگام تصمیم گیری در مورد رشد و نوآوری در جایگاه هیئت مدیره شرکت ها قرار می گیرد و به همین دلیل، این نقش، در زمان بازپرداخت سرمایه گذاری ها نسبت به گذشته مرتبط تر و مشهودتر خواهد بود.
این امر می تواند برای فناوری های دیجیتالی تا حدود زیادی سودمند باشد. گرچه الگوی مورد اشاره در خیلی از کشورهای توسعه یافته مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است، اما تا زمانی که دیوان سالاران مورد اشاره طرز فکر خویش را تغییر ندهند، پیشرفتی در این حوزه صورت نمی گیرد. زنجیره تأمین جهانی نیازمند وابستگی های سفت و سخت تر، انعطاف پذیری بیشتر، فراوانی بهتر و همکاری بیشتر از پیش شرکت ها با دولت در زمینه کنترل زنجیره های تأمین حیاتی نظیر سلامت، غذا، دفاع و ارتباطات است.

اولویت امنیت سایبری
افزایش تنش های بین المللی و فقر جهانی حاصل از بحران در خیلی از ابعاد و جهات بر امنیت دیجیتال تأثیر خواهد گذاشت. دیگر نمی توان با اعمال محدودیت های ملایم از جاسوسی و دستکاری در کشورها که در فضای مجازی و سایبری رخ می دهد، جلوگیری به عمل آورد و این امر مستلزم اعمال قوانین سختگیرانه تری است.
حملات سایبری و عملیات اطلاعاتی در مقیاس بزرگ می توانند به صورت موثری سبب ایجاد هرج و مرج در فرآیند اداره کشورها شوند و یا آنها را از نظر اقتصادی و سیاسی ناتوان جلوه دهند. در این شرایط، امکان دارد ساکنان کشورهای ناکام یا در حال مبارزه، ارتکاب جرائم سایبری را به واسطه عاری بودن از عواقب و بازدهی بالا، جذاب بدانند.
همه این مسایل امنیتی بار دیگر بر تجارت دیجیتال، سرمایه گذاری و دخالت دولت در نوآوری تأثیر خواهد گذاشت و بحث در مورد حاکمیت فناوری را تسریع می کند. نتیجه این امر، جدا شدن فناوری های مهم و حیاتی از بازارهای بین المللی خواهد بود. بعنوان مثال، آلمان و به صورت کلی اروپا، خیلی از قابلیت های خاص تکنولوژیک خویش را به صورت محلی ایجاد و اداره می کنند و نکته جالب توجه در این مورد تقاطع میان مسائل ژئوپلیتیک و سیاست های فناوری خواهد بود. امکان دارد شرکت ها بزودی مجبور شوند وفاداری خویش را به ارزش های نوظهور نشان دهند و نتایج فناورانه پرهزینه ناشی از آن انتخاب و همینطور نتایج سیاسی و اقتصادی چندگانه آنرا برای ده ها سال بپذیرند.
به صورت کلی وضعیت پیچیده روند توسعه فناوری و دیجیتالی شدن به سبب شیوع بیماری کووید ۱۹ به وضعیت پیچیده تری بدل و امنیت، حاکمیت، اقتصاد و فناوری به یک چالش ترسناک و درهم تنیده تبدیل گشته است. بر مبنای پیشبینی ها، انتخاب صحیح در زمان مناسب، سرنوشت خیلی از سازمان ها و شرکت های تجاری را طی ماه های آینده روشن خواهد نمود.
1399/05/30
21:24:04
5.0 / 5
2014
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو