سورنا ستاری:

تهران در نوآوری از برلین پیشی گرفت

تهران در نوآوری از برلین پیشی گرفت به گزارش سئو سی معاون علمی و فناوری با اشاره به اینكه در رتبه بندی شهرهای نوآور، جایگاه تهران از رتبه ۴۶ به ۴۳ از نظر نوآوری رسیده است، اظهار داشت: حالا می بینیم كه تهران رتبه بالاتری از نظر نوآوری از برلین دارد.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، دکتر سورنا ستاری امروز در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس و جشنواره برترین های این پارک که با حضور رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی برگزار گردید عنوان کرد: جا دارد از مقام معظم رهبری تقدیم کنم چونکه اگر واقعاً ایشان نبودند قضیه دانش بنیان در کشور جا نمی افتاد. ما ابزاری در این راه هستیم.
وی با اشاره به اینکه امیدواریم که پارک فناوری پردیس به جایگاه واقعی خود برسد، بیان نمود: برای توسعه این پارک فناوری که تفاوت زیادی با سایر پارک ها دارد تلاشهای زیادی کردیم.
به گفته معاون علمی و فناوری، فاز ۳ پارک فناوری پردیس به مرحله ای رسیده که ۳۰۰ شرکت در نوبت برای استقرار هستند.
وی در مورد فاز چهارم پارک فناوری پردیس؛ بهشت فناوری منطقه اظهار داشت: قرار داد فاز ۴ پارک فناوری پردیس منعقد شده که در ۵۰۰ هکتار خواهد بود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: تمام مسئولین این پارک باید بخواهند که پارک فناوری پردیس هابی برای جذب نخبه های خارج از کشور باشند.
وی با اشاره به اینکه تعداد بازگشت کارآفرینان خارج کشور به کشور اخیراً بیشتر شده، تصریح کرد: می بینیم پس از کرونا میزان برگشتشان بیشتر شده است.
وی اضافه کرد: در برنامه جذب نخبگان استقبال خوبی شده و پتانسیل خوبی در این حوزه وجود دارد؛ یکی از نتایج این برنامه جذب ۴۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه ها است که تنها ۹۰ نخبه در دانشگاه صنعتی شریف جذب شده است. تابحال ۱۸۰۰ نخبه به کشور بازگشته اند و دو سوم این افراد جذب شرکت ها و تعداد کمی از آنها جذب دانشگاه های بزرگ چون تهران و صنعتی شریف شده اند.
ستاری با اشاره به اینکه هیچکدام از پروژه های توسعه ای پارک فناوری پردیس مشکل مالی ندارد، تصریح کرد: توسعه پارک پردیس با شتاب زیادی اتفاق می افتد و امیدواریم طی یک سال آینده طرح ۵۰۰ هکتار پارک را تثبیت نماییم.
رتبه نوآوری در تهران بر مبنای «GII»
وی با اشاره به اینکه در آخرین گزارش GII (رتبه بندی شهرهای نوآور)جایگاه تهران از رتبه ۴۶ به ۴۳ از نظر نوآوری رسیده است، بیان نمود: حالا می بینیم که تهران رتبه بالاتری از نظر نوآوری از برلین دارد و این تنها با تلاش محققان جوان ما و استارت آپها محقق شده است.
ستاری با تاکید بر اینکه تهران شهری بر مبنای فناوری و نواوری باید باشد، بیانکرد: کارخانجات نواوری و شتابدهنده ها، صندوق های خطرپذیر و… اینها مواردی بود که به ادبیات کشور افزوده شد و هنوز هم خیلی فاصله دارد با آن چیزی که باید باشد.
وی عنوان کرد: ما این یک سال آخر دولت را تلاش می نماییم که هیچ کس نتواند به عقب برگردد و تعداد شرکتهای دانش بنیان، کارنجات نوآوری، استارت آپها را به جایی می رسانیم که واقعاً به عقب بر نگردد.
ستاری با اشاره به اینکه کشور در شرایط خوبی قرار ندارد که باید برای رفع این مورد از پتانسیل موجود بهره ببریم، اضافه کرد: هم اکنون دستگاه هایی همچون مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان تلاش می کنند.
وزرا به مبحث دانش بنیان علاقمند شده اند
ستاری با اشاره به اینکه حالا می بینیم که خیلی از وزرا که در سیستم های قدیمی دولت هم کار می کردند و فکر نمی کردیم، به سمت دانش بنیان روی آورده اند و علاقه مند به مبحث دانش بنیان شده اند، افزود:: مجلس شورای اسلامی هم علاقه مند به پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان است.
معاون علمی و فناوری که در این مراسم توسط مدیران برخی شرکتهای عضو پارک پردیس با اهدای لوح تصویر شهید ستاری مورد تقدیرقرار گرفت، اظهار داشت: عادت ندارم تقدیر شوم این دفعه اولی است که این چنین مورد تقدیر قرار می گیرم؛ اگر می دانستم به این مراسم نمی آمدم.
وی اضافه کرد: من در سن ۲۲ سالگی که شاغل هم بودم پدرم را از دست دادم؛ ما جز بچه هایی هستیم که هیچگاه از سهمیه استفاده نکردیم و با رتبه خوب وارد دانشگاه در مقاطع کارشناسی، ارشدو دکتری شدیم.
ستاری اضافه کرد: روی سنگ قبر پدرم تنها یک جمله نوشته شده و آن هم «سعی کردم خدمتگذار باشم» است. من هم نزدیک به هفت سال فعالیتم در این دولت را تلاش کردم خدمتگذار باشم.


منبع:

1399/06/18
14:08:49
5.0 / 5
2005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو