شورای عالی فضای مجازی پیشنهاد داد

اخاذی در فضای مجازی متوقف می گردد

اخاذی در فضای مجازی متوقف می گردد سئو سی: دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به روند نظام پیشگیری حوادث در فضای مجازی كه توسط شورای عالی به مركز ملی فضای مجازی واگذار گردیده است، اظهار داشت: جهت جلوگیری از توسعه یك كلاهبرداری در شبكه، چه در سطح شهروند و چه شركت های خصوصی، طرحی وجود دارد كه امیدوار هستیم در شورای عالی به بحث گذاشته شده و تصویب گردد.


ابوالحسن فیروزآبادی امروز (جمعه) در حاشیه بازدید از نمایشگاه الكامپ، درباره نظام پیشگیری حوادث در فضای مجازی كه توسط شورای عالی به مركز ملی فضای مجازی واگذار شده است، توضیح داد: ما در فضا شاهد حوادث زیادی برای شهروندان خود و شركت های خصوصی هستیم. كلاهبرداری ها و اخاذی ها و جعل هایی صورت میگیرد. به دلیل خاصیت هایی كه در شبكه وجود دارد و فاصله های زمانی و مكانی از بین میرود، یك كلاهبرداری میتواند به سرعت در كشور گسترش یابد. برای جلوگیری از توسعه یك كلاهبرداری در شبكه، چه در سطح شهروند و چه شركت های خصوصی، طرحی وجود دارد كه امیدواریم در شورای عالی به بحث گذاشته شده و تصویب شود.وی ادامه داد: هر نوع حادثه ای كه باعث اختلال در فعالیت در این فضا می شود، كه ناشی از حمله ها، آسیب های سیستم ها می شود و موجب شده كاركرد شبكه های ICT و سامانه های سخت افزاری و نرم افزاری دچار اختلال شود را شامل می شود. برخی از این حوادث هم منجر به جرم می شود. با این طرح قصد داریم مدیریت حوادث را در برنامه داشته باشیم. نظامی كه باید در سازمان ها برای مقابله وجود داشته باشد، اصولی كه شركت ها باید رعایت كنند و اینكه چه شركت هایی صلاحیت این كار را دارند، در این طرح بررسی می شود.دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینكه در دنیا الكترونیكی شدن با مشكلاتی همراه است، افزود: از بزرگترین این مشكلات تعامل سازمان ها و شركت ها و هویت های حقیقی و حقوقی در فضازی مجازی است. كاری كه دولت انجام می دهد تسهیل این تعامل است. به همین دلیل هم در سازمان فناوری اطلاعات به دنبال است كه GSB یعنی باسی كه دولت برای تعامل سازمان ها فراهم می كند را ایجادكند. در این راه حتما موازی كاری هایی وجود دارد و مداخله دولت این است كه اینها را به حداقل برساند.فیروزآبادی در ادامه اظهار كرد: برای اتصال تجارت الكترونیك و بانك الكترونیكی در كشور نیاز به زیرساخت هایی داریم. از قبیل امضای دیجیتال و تعیین هویت كه باید در كشور شكل بگیرد. درباره اتصال اینها مقداری عقب افتادگی داریم كه امیدواریم این اتصال برقرار شود و با نوعی جامعیت سیستم تجارت و بانكداری الكترونیكی روبرو شویم.وی با بیان اینكه حمایت از استارت آپ ها به صورت جدی در برنامه است، گفت: روند اقتصاد جهانی به همین سمت است كه اقتصادها به سمت دانش مبتنی بر استارت آپ ها حركت كنندو ذائقه مردم بسیار متنوع و تغییران آن بسیار سریع است و تنها استارت آپ ها می توانند این نیازها را برطرف كنند. با توسعه ICT در دنیا فضای بزرگی خلق شده كه امكان شكل گیری كسب و كارها در آن فراهم شده است. كار استارت آپها تبدیل پتانسیل ها به فعلیت ها در فضای مجازی است.رییس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت های شبكه ملی اطلاعات اظهار كرد: در سندی كه ما در شورای عالی تصویب كردیم، در حوزه های مختلف برای بسیاری از سازمان ها تعیین تكلیف هایی از جمله شبكه اختصاصی برای زیرساخت ها و یا سالم سازی فضا شده است. اخیرا در مركز ملی فضای مجازی برای سازمانها جلسات توجیهی گذاشتیم كه استقبال كردند. امیدواریم الزاماتی كه قرار دادیم موجب اتصال جزایر موجود در فضای مجازی شود.
ورود شورا در صورت ادامه دار بودن اختلافاتفیروزآبادی با اشاره به اختلافات موجود بین قوه قضاییه و دولت درباره برخی از مباحث مطرح شده در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اظهاركرد: در كارگروه تعیین مصادیق مكانیزمی برای این اختلافات پیش بینی شده است. این روش پاسخگو است. در این كارگروه نظام رای گیری وجود دارد و صلاح نیست كه موارد آن به بیرون تسری پیدا كند. البته در صورت ادامه دار شدن این موضوع ما قطعا در شورا به آن خواهیم پرداخت.وی همچنین خاطرنشان كرد: در توسعه فضای مجازی كشور، بخش قابل توجهی از ترافیك كشور VOD و تصویر است. این عدد شاید در بسیاری از كشورها از ۶۰ درصد ترافیك تجاوز كرده اما دركشور ما این عدد ۱۵ درصد است و صدا و سیما و وزارت ارشاد هم در این زمینه بی تقصیر نیست. ما در حوزه فرهنگ سازی كه مبتنی بر ویدیو است، ما شاهد كم كاری هستیم.دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به افتتاح فاز سوم شبكه ملی اطلاعات در روز یكشنبه بیان كرد: در فاز سوم ما یك موضوع ایمن سازی شبكه موجود داشتیم، تا ضمن حصول شبكه ملی اطلاعات در سه فاز، این شبكه فعلی بدون اینكه در كاركردهایش وقفه ای ایجاد شود و ضمن اینكه توسعه خود را داشته باشد، بستر را برای شبكه ملی اطلاعات آماده كند.فیروزآبادی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای سالم سازی فضای مجازی در سال گذشته گفت: سال گذشته ما مصوباتی در شورای عالی داشتیم كه در جهت ساماندهی این فضا بود. از جمله این مصوبات می توان به مدیریت شبكه های اجتماعی، تقویت شبكه های اجتماعی داخلی، استقرار سامانه ای برای معرفی كانال ها و اقداماتی در راستای كاهش تخلفات در انتخابات اشاره كرد.

1396/04/31
17:59:13
5.0 / 5
3075
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو