واكسن كرونای mRNA سال آینده در ایران عرضه می شود

واكسن كرونای mRNA سال آینده در ایران عرضه می شود سئو سی: یک شرکت دانش بنیان ایرانی که در زمینه واکسن کرونا اقدام نموده در صدد است که واکسن بر پایه mRNA را به تولید انبوه برساند.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، وحید خدامی مدیر یک شرکت دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه تهران امروز در وبینار «بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشورها و ارائه توانمندی کشور ایران در تولید آن» که به صورت آنلاین در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، اظهار داشت: در این شرکت به مدت ۳ سال است که در زمینه RNA های پیام رسان فعال هستیم اما پیش از آن در خارج کشور به مدت ۱۵-۱۰سال در زمینه RNA ها با همسرم در امریکا فعالیت می کردیم.
وی اضافه کرد: به سبب آشنایی با شرکت های «بیو انتک» و «مادرنا» درباره واکسن سازی با تکنولوژیRNA در این شرکت با هزینه شخصی آغاز به کار کردیم.
محقق ایرانی بازگشته به کشور با اعلان اینکه پس از بازگشت به ایران به مراکز مختلف دراین زمینه پروپوزال هایی را ارائه کردیم، اظهار داشت: متاسفانه این پروپوزال ها با اقبال مواجه نشدند.
خدامی با اعلان اینکه برای بازگشت سرمایه به موضوع واکسن سرطان با این تکنولوژی تمرکز کرده ایم، اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا ویروس درچین، بالافاصله شرکت های داروسازی دنیا اعلام نمودند که می توانند در عرض ۴۰ روز واکسن کرونا را تحویل بدهند.
وی با اعلان اینکه با وجود مخالفت ها، این روش برای ساخت واکسن در دنیا به کار گرفته شد، افزود: واکسن شرکت مادرنا ظرف ۴۲ روز تولید شد، در مدت ۲۰ روز FDA تایید نمود و بعد از ۶۳ روز از شناسایی ژنوم ویروس ووهان چین، واکسن مادرنا به نخستین نفر تزریق شد.
این محقق با اشاره به چالش های این تکنولوژی اظهار داشت: این واکسن باید در دمای پایین نگهداری شود البته این چالش ها برطرف شدنی هستند بطوریکه در یک سمپوزیوم آمریکا اعلام گردید به زودی یخچالی تولید می شود و می توان این نوع واکسن را در یخچال نگهداری کرد.
وی اضافه کرد: همین طور قیمت این واکسن نیز از چالش ها بود که آن هم در مقیاس بالا ارزان خواهد شد.
خدامی بیان کرد: ما از ۳ سال قبل دراین زمینه تحقیق خودرا آغاز کردیم ولی این بیم وجود دارد که ممکنست در سال های آتی اتفاقات دیگری رخ دهد و واکسن ها برای کرونا با پلت فرم های مختلف تولید یا تامین گردد.
وی افزود: سیاستگذاران وضعیت راهبردی کنونی را حتما مد نظر قرار دهند. علاوه بر این، انعطاف پذیری واکسن mRNA با سرعت بالا سازگار می شود.
این محقق گفت: اوگور شاهین گفته که این واکسن در مقابل ویروس انگلیسی جواب می دهد اما اگر جواب ندهد احیانا بتوانیم ۶ هفته ای واکسن برای آن تولید نماییم.
خدامی با اعلان اینکه از لحاظ ایمنی و رفع مشکلات در این روش، می توانم بگویم که حل شدنی هستند، اظهار داشت: در طرح خود وارد مراحل خوبی شدیم، با حمایت های معاونت علمی، ۱۱ حوزه مختلف را تولید کردیم.
وی تاکید کرد: ما می توانیم موتاسیون های شایع را به محض تایید تولید نماییم و در خط تولید بیاندازیم.
این محقق با تاکید بر اینکه در سال آینده این واکسن بر پایه mRNA به همراه تیمی متشکل از نخبگان ایرانی به تولید می رسد و عرضه خواهد شد، اظهار داشت: در هر صورت باید این روند مورد حمایت دولت و حکومت قرار گیرد.
دکتر احمد کریمی رئیس هیات مدیره یک شرکت تولیدکننده دارویی نیز در این برنامه اظهار داشت: پلتفرمی که در این شرکت برای تولید واکسن کرونا آغاز کردیم بر پایه ویروس غیرفعال بوده است.
رئیس هیات مدیره این شرکت تولیدکننده دارویی با اعلان اینکه هم اکنون تمام فازهای پیش بالینی بعد از فاز حیوانی این طرح انجام شده است، اظهار داشت: حالا پرونده برای ستاندن مجوزها در سازمان غذا و دارو در حال بررسی است.
کریمی عنوان کرد: از آنجایی که بستر آزمایشگاه سطح ایمنی ۳ را داشتیم، خوشبختانه توانستیم پارامترها برای تولید واکسن را رعایت نماییم.
وی با اشاره به اینکه حیوان خانه سطح ایمنی ۳ در این شرکت وجود دارد، اضافه کرد: همه پارامترهای مربوط به راه اندازی سایت تولید واکسن کرونا برمبنای آزمایشگاه سطح ایمنی ۳ در این شرکت رعایت شده است.
رئیس هیات مدیره این شرکت تولیدکننده دارویی با اشاره به اینکه همه پلت فرم های واکسن به آزمایشگاه سطح ایمنی۳ نیاز دارند، عنوان کرد: حتی توانستیم سطح ۳سیار را بسازیم و امکان در اختیار قرار دادن در سراسر کشور برای پژوهشگران را داریم.
کریمی اظهار داشت: هم اکنون دو نمونه آزمایشگاه سطح ایمنی ۳ را ساخته ایم و در اختیار مراکز تحقیقاتی قرار داده ایم و امیدواریم که بعد از ستاندن مجوز مراحل تست بالینی این واکسن را انجام دهیم.
وی اشاره کرد: در دنیا مرسوم می باشد که واکسن ها و محصولات دارویی را در مرحله تحقیقات پیش خرید می کنند، بدین جهت با یک شرکت بیمه صحبت هایی داشته و قراردادی در خصوص این پیش خرید منعقد کرده ایم.
نماینده وزارت دفاع اظهار داشت: هم اکنون وزارت دفاع حدود یک میلیون دُز واکسن کرونا را با این شیوه از شرکت تحت حمایت خود پیش فروش کرده است.


منبع:

1399/10/12
12:55:06
5.0 / 5
1478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو