ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنك كردن ساختمان ها و گرم كردن آب

ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنك كردن ساختمان ها و گرم كردن آب سئو سی: پژوهشگران دانشگاه بوفالو یک سیستم تابشی ابداع نموده اند که بدون مصرف برق هم ساختمان ها را خنک می کند و هم برای گرم کردن آب قابل استفاده می باشد.به گزارش سئو سی به نقل از نیواطلس، سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده بسیار پرمصرف هستند و از همین رو پژوهشگران نمونه اولیه یک سیستم هیبریدی را ابداع نموده اند که بدون نیاز به مصرف برق نه فقط ساختمان ها را خنک می کند، بلکه با بهره مندی از انرژی خورشیدی می تواند آب را هم گرم کند.
این سیستم خنک کننده مبتنی بر جذب انرژی خورشید از درون اتاق ها یا ساختمان ها می تواند اشعه های جذب شده را در قالب امواج مادون قرمز در محیط اطراف متصاعد کند. دستگاه مورد اشاره همین طور دارای صفحاتی برای جذب و انتشار گرما در محیط اطراف است.
دستگاه مورد اشاره در دو جهت خود دارای صفحات خورشیدی برای جذب انرژی خورشید و سپس انتشار مجدد آنست. ساطع کننده حرارتی این دستگاه به صورت عمودی و در دو جهت نصب شده و امواج مادون قرمز را به سمت آسمان منعکس می کند. نتیجه این پروسه تشدید توان این دستگاه برای خنک کردن محیط اطراف و تولید همزمان گرما در درون آن برای گرم کردن آب است.
برای افزایش کیفیت کار این دستگاه در درون آن از دو آینه هم استفاده شده که دارای ده لایه نازک از دی اکسید نقره و سیلیکون هستند. آینه های مورد اشاره به شکلی طراحی شده اند که قادر به کنترل طول موج های مختلف بوده و امواج مرئی و نزدیک مادون قرمز از نور خورشید را جذب می کنند. این موجب می شود که گرمای خورشید اثر خنک کننده را خنثی نکند.
از این دستگاه می توان برای کاهش دمای محیط اطراف تا بیش از ۱۲ درجه سانتیگراد در صورت تابش مستقیم نور خورشید و برای کاهش ۱۴ درجه ای دمای محیط در شب استفاده نمود. همین طور با این دستگاه می توان آب را تا ۶۰ درجه سانتیگراد گرم کرد.


منبع:

1399/11/21
22:44:05
5.0 / 5
1361
تگهای خبر: دانشگاه , ساخت , سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو