گزارش فناوری مهر؛

سهم زنان در مدیریت و تولید دانش بنیان

سهم زنان در مدیریت و تولید دانش بنیان به گزارش سئو سی، برپایه آخرین آمار، زنان سهم ۲۵درصدی در مدیریت زیست بوم دانش بنیان بر عهده دارند و پراکندگی و تنوع فعالیت آنها از حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تا نرم افزار و فناوری اطلاعات را شامل می شود.خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری؛ ۴ هزار و ۱۰۶ نفر از سهامداران حقیقی شرکتهای دانش بنیان را زنان می سازند. این شرکتها در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات، ماشین آلات و تجهیزات، برق، دارو، زیست فناوری و تجهیزات پزشکی فعالیت می نمایند و به عرضه خدمات و محصول می پردازند.
استان تهران با ۳۲۱ نفر بیشترین مدیرعامل زن را در شرکتهای دانش بنیان دارد که ۷۶ نفر نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش داشته است. علت تفاوت قابل توجه تعداد اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل زن در تهران و سایر استان ها به سبب استقرار بیشتر شرکتهای دانش بنیان در تهران است.
زنان در ۷۰۶ شرکت در جایگاه مدیر عاملی فعالیت می نمایند و ۲۵۹۲ نفر از بانوان هم در کسوت عضویت هیئت مدیره شرکتهای دانش بنیان فعال اند.
سهم اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل زن به تفکیک دسته فناوری

بر اساس آخرین آماری که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان عرضه کرده، زنان ۱۷ درصد از سهام شرکتهای دانش بنیان را در اختیار دارند و حوزه دارو و فرآورده های تشخیص و درمان بیشترین هیأت عاملان زن را به خود مختص کرده است.
با احتساب اعضای هیأت مدیره، نقش بانوان در مدیریت شرکتهای دانش بنیان به ۲۵ درصد می رسد که این میزان بالاتر از کل شرکتهای کشور است.
نمودار نقش آفرینی زنان در سهام شرکتهای دانش بنیان
در جهت اهمیت مبحث مدیریت زنان در زیست بوم دانش بنیان چندی قبل نمایشگاهی از دستاوردهای بانوان کارآفرین ایرانی در حوزه های مختلف نظیر برق و الکترونیک، تجهیزات پزشکی، مراکز شتاب دهنده و مشاغل خانگی، خودرو، نرم افزار و … در خانه نوآوری و فناوری ایران (iHiT) به معرض نمایش گذاشته شد.
برای برگزاری این نمایشگاه از بین ۹۰۰ بانوی توانمند شرکتهای دانش بنیان بیشتر از ۶۰ نفر بعنوان نماینده حوزه علم و فناوری برگزیده شدند.
در حین برگزاری این نمایشگاه میهمانانی از ۸۰ کشور دنیا همچون ژاپن، سوئد، روسیه، چین، سنگاپور، استرالیا، ایرلند، کامرون، نیجریه، ارمنستان و صربستان و آذربایجان، مالزی، سریلانکا، تایلند و پاکستان، الجزایر و …بازدیدی از دستاوردهای فناورانه حاصل تلاش بانوان ایرانی داشتند.
گزارش پیش رو کوشیده به استناد محصولات عرضه شده در این نمایشگاه، تصویری از نقش آفرینی زنان ایرانی در عرصه دانش بنیان و اثربخشی تولیدات آنها در صنعت و اقتصاد کشور عرضه نماید.
کیت های تشخیص زودهنگام آلودگی شیر با ۳ آنتی بیوتیک
یکی از محصولاتی که به سرتیمی یکی از زنان ایرانی به تولید رسیده کیت های تشخیصی است که در کارخانجات لبنی مورد استفاده قرار می گیرد. بتالاکتام ها، تتراسایکلین ها و سولفونامیدها، پرمصرف ترین آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی در گاوهای شیری است. اما استفاده از آنتی بیوتیک ها برای اهداف غیر درمانی منجر به توسعه باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک می شود که از راه لبنیات به زنجیره غذایی انسان وارد خواهد شد. همین مبحث خطر بزرگی برای سلامتی افراد شمرده می شود. ازاین رو تشخیص چنین آنتی بیوتیک هایی پیش از ورود لبنیات به چرخه غذایی انسان از اهمیت بالایی برخوردارست. در همین راستا کیت های تشخیص این آنتی بیوتیک ها به تولید رسید.
محدثه حاجی عبدالوهاب، دکتری بیوتکنولوژی و مدیر تیم استارت آپی تولید این کیت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما کیت های تشخیص آنتی بیوتیک در شیر را تولید می نماییم که می تواند در محل تولید شیر برای کنترل روزانه یا در لابراتوار ها برای تحلیل و بررسی مجموعه ای از نمونه های شیر استفاده گردد.
وی با اشاره به خصوصیت های این کیت اظهار داشت: تشخیص آنتی بیوتیک ها، حساسیت بالا، تکرار پذیری، استفاده آسان، سریع و مقرون به صرفه بودن از خصوصیت های این محصول محسوب می شود. البته که نمونه ایرانی این محصول در کشور وجود نداشته و همین سبب صرفه جویی ارزی می شود.
به گفته حاجی عبدالوهاب، اجبار کارخانجات لبنی و شیر، استفاده از این کیت هاست بنابراین ما می توانیم ماهانه ۵۰۰ هزار کیت را در اختیار این کارخانجات قرار دهیم. امکان صادرات در این شرکت هم وجود دارد اما اولویت تأمین نیاز کشور است و سپس بنا داریم این محصول را به کشورهای خاورمیانه و سپس اروپایی صادر نماییم.
پایش خطوط انتقال برق با پردازش تصویر توسط محصول ساخته شده توسط بانوان ایرانی
یکی دیگر از دستاوردهای بانوان متخصص ایرانی که در نمایشگاه «بانوان اثرگذار ایرانی» هم حضور داشت، نرم افزاری برای تشخیص عیوب خطوط انتقال برق به واسطه پردازش تصویر بود. این نرم افزار ایرانی بر مبنای هوش مصنوعی کار می کند و گزارش کامل را در اختیار تکنسین برق قرار خواهد داد.
زهرا السادات عطاری نماینده یک شرکت دانش بنیان سطح یک در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه نرم افزاری که تهیه کردیم می تواند بیشتر از ۸۰ نوع عیوب خطوط انتقال برق را با الگوریتم های هوش مصنوعی تشخیص دهد و گزارش را به صورت کامل در اختیار مدیر برق قرار می دهد، اظهار داشت: قبل از اینها، چنین عیب هایی با بازدید صعودی تک به تک دکل های برق صورت می گرفت و این امری هزینه بر و زمان بر بود.
وی با اعلان اینکه همینطور در گذشته با پهپادهای صنعتی و با اطلاعات GPS عیب ها مشخص می شد، اظهار داشت: پهپادهای صنعتی به سبب وجود میدان مغناطیسی در اطراف دکل ها، گرفتار سقوط می شدند یا GPS گرفتار مشکل می شد. اما با نرم افزاری که تهیه کردیم می توانیم بر مبنای پردازش تصویر بدون اختلالات دیگری عیوب خطوط انتقال برق را گزارش دهیم.
وی اضافه کرد: این نرم افزار در زمان کوتاهی دکل های برق را پایش و نقطه خطا را هم با دقت مشخص می کند. هم اکنون شرکتهای برق منطقه ای و شرکت توانیر از این نرم افزار بهره می برند.
ورود بانوان به عرصه تولید لوله های صنعت نفت و گاز
عرصه تولید لوله های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از دیگر حوزه های نقش آفرینی زنان حول محوز دانش بنیانی است. عطیه اندخشیده، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده لوله های مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه در این شرکت لوله هایی برای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تولید می شود، اظهار داشت: این شیشه ها از الیاف شیشه و انواع مختلف رزین تولید می شوند.
وی با اعلان اینکه این لوله های کامپوزیتی نسبت به لوله های فلزی کاربردی در صنعت نفت و گاز مقاومت بالایی در مقابل خوردگی دارند، اضافه کرد: استقامت لوله های کامپوزیتی شبیه محصولات فلزی است اما مقاومت شیمیایی بسیار بالایی دارند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه این لوله ها را متناسب با محیط هایی که گرفتار خوردگی می شود تولید کردیم، اظهار داشت: این لوله ها علاوه بر پتروشیمی، نفت و گاز می تواند در صنعت آب و فاضلاب هم مورد استفاده قرار بگیرد. طی آزمایش هایی که داشتیم عمر این محصول ۵۰ سال تخمین زده شده است.
اندخشیده در پاسخ به این پرسش که در تولید این لوله ها از مواد اولیه ایرانی بهره برده شده یا خیر اظهار داشت: برای تولید محصولات شرکت از مواد اولیه موجود در کشور استفاده می کنیم؛ همینطور در تولید از تکنولوژی نانو بهره می بریم و تاییدیه نانو مقیاس این محصول را از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو دریافت کرده ایم.
مدیر شرکت دانش بنیان با اشاره به خصوصیت های این محصول عنوان کرد: مقاومت به سایش و خوردگی و خواص الکتریکی خصوصیت های این لوله ها است.
راه اندازی پلت فرم مشاوره آنلاین پزشکی با مدیریت بانوان
دریافت خدمات سلامتی برای اغلب بیمارانی که به صورت مداوم در معرض خطر هستند بسیار پر هزینه است و پایش سلامت از راه نرم افزارها و گوشیهای هوشمند یک روش مداوم و دراز مدت برای نظارت بر این بیماران محسوب می شود. یک تیم استارت آپی توسط بانوان با هدف عرضه خدمات مشاوره انلاین پزشکی سلامتی در سرتاسر کشور فعالیت خویش را شروع کرده و این امکان را می دهد که بیماران سریعاً به پزشک مد نظرشان ارتباط داده شوند؛ ضمن این که به واسطه این نرم افزار، ارتباط تصویری، تلفنی، صوتی، متنی برای مشاوره بیمار با پزشک وجود دارد.
از مزیت هایی این نرم افزار اینست که میتوان حتی با دامپزشک هم ارتباط گرفت. ویزیت پزشک و دامپزشک در محل بیمار، مشاوره تغذیه، عرضه فیزیوتراپی و گفتاردرمانی، پاسخگویی در هر لحظه از شبانه روز، محافظت از حریم شخصی بیمار، عرضه خدمات ازمایش در محل بیمار و… از مزینهای این محصول محسوب می شود.
این استارت آپ بعنوان بزرگترین استارت آپ در حوزه سلامتی خدمات عرضه می دهد. تعداد مشاوره های موفق از راه این نرم افزار ۲۵۵ هزار جلسه بوده و بیشتر از یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از کاربران در آن فعال می باشند. همینطور بیشتر از ۴ هزار و ۵۰۰ پزشک و مشاور در این نرم افزار به بیماران خدمات عرضه می کنند.
ارائه خدمات ارتوپدی و توانبخشی بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان
یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیانی که با هدایت و رهبری بانوان فعالیت می کند، توانسته محصولی تحت عنوان توانبخشی از راه دور را به تولید برساند.
الهه فرجی مدیر عامل یکی از شرکتهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری غیاث الدین جمشید کاشانی به خبرنگار مهر اظهار داشت: توانبخشی از راه دور زمینه فعالیت این شرکت است که به وسیله آن می توانیم به برخی افراد در حوزه توانبخشی عرضه خدمات نماییم.
به گفته وی، ما از راه دور با بیماران ارتباط برقرار می نماییم و بعد از ارزیابی های اولیه، محصول مورد نیاز فرد در حوزه توانبخشی را عرضه خواهیم داد. این محصولات توانبخشی از عصا و واکر تا ویلچر، تخت، تشک و هدست برای توان یابان نخاعی هستند.
فرجی با تأکید بر این که در این خدمات رسانی، فناوری های کمکی در حوزه توانبخشی به درخواست کنندگان عرضه می شود، اشاره کرد: ما در چارچوب این خدمات، از ICT برای فناوری های کمکی توانبخشی استفاده کردیم.
فیلترهای سرامیکی برای ریخته گری
صدیقه محبی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در زمینه فیلترهای سرامیکی به خبرنگار مهر اظهار داشت: این محصول با ظاهری خاکستری رنگ به سبب مقاومت دمایی بالا (تا حدود ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد) به طور عمده برای فیلتراسیون چمن خاکستری و داکتیل و هم برخی فلزات غیرآهنی به کار می رود.
به گفته این مدیرعامل، درصد خلل و فرج و اندازه حفرات در این محصول به شکلی تنظیم شده است که از ورود سرباره، محصولات واکنش داده با فلز ریختگی و هم ذرات ماسه به درون قالب جلوگیری کرده و جریان آرام مذاب حین پر شدن قالب را منجر می شود. این امر علاوه بر کاهش هزینه های ناشی از قطعات معیوب منجر به کاهش اندازه سیستم های راهگاهی و در نتیجه ساده شدن طراحی آن خواهد شد.
محبی با اشاره به خصوصیت های این محصول اظهار داشت: پایداری حرارتی و هم مقاومت به شوک حرارتی بالای این محصول (تا حداقل ۵ بار تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد) به شکلی است که از آن در پایه کاتالیست، فیلتراسیون مواد داغ خورنده و … هم میتوان به سهولت استفاده نمود. این محصول در ابعاد و خواص فیزیکی متفاوت بسته به کاربرد مورد نظر قابل تولید خواهد بود.
وی با اشاره به محصول دوم ساخته شده در این شرکت که نوع دیگری از فیلترهای سرامیکی است، اظهار داشت: این محصول با ظاهری سفید رنگ و استقامت عالی مناسب کلیه کاربردهای صنعتی و آزمایشگاهی در معرض مواد خورنده در دمای بالا (تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد) است. مقاومت سایشی بالای این محصول به شکلی است که قابلیت تصفیه و آخالگیری کلیه ذوب های پایه آلومینیومی را داشته و می تواند بعنوان سدی از ورود جریان متلاطم ومذاب به درون قالب ریخته گری پیشگیری کند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: این امر باعث کاهش گاز به دام افتاده و جریان آرام ذوب بیشتر از ورود به قالب قطعه ریختگی خواهد شد. در نتیجه قطعه ای تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی ریخته خواهد شد که این امر در افزایش راندمان خط تولید ریخته گری و کاهش چشم گیر پِرت قطعات تأثیر بسزایی دارد.
وی عنوان کرد: همینطور این محصول در کاربردهای دیگری از قبیل پایه کاتالیست، اگزوز موتورهای بنزینی و دیزلی، فیلتراسیون کلیه سیالات داغ و خورنده و … به وفور استفاده می شود. این محصول در ابعاد و خواص فیزیکی متفاوت بسته به کاربرد مورد نظر قابل تولید خواهد بود.
راه اندازی خانه نوآوری مد و لباس
دستاورد متفاوت دیگری که اخیرا توسط زنان کارآفرین متخصص عرضه شده است، راه اندازی خانه نوآوری مد و لباس است. این مرکز پایگاهی است برای تمام افراد و کسب و کارهای دنیای مد و پوشاک که با هر نیازی دغدغه ای برای رشد ایده یا کسب و کار را دارند.
این مرکز نوآوری، از صحت سنجی و توسعه ایده تا راه اندازی کسب وکار، طراحی، تولید، بازاریابی و فروش، منتورینگ، کوچینگ، شتاب دهی و حتی صادرات حامی آنها خواهد بود. خانه نوآوری مد و لباس با هدف توسعه جریان سرمایه های فکری در راه نوآوری و کارآفرینی درحوزه مد و لباس و شکل دهی اکوسیستمی کارآمد در حوزه مد و پوشاک ایران بوجود آمده است.
افرادی که خواستار ایجاد کسب و کار در زمینه مد و لباس هستند می توانند با حضور در این خانه نوآوری، از ایده پردازی تا فروش در فضای حقیقی بازار را فرا بگیرند.
در این خانه، کسب و کارهای مد در تمامی مراحل پوشش داده می شود و ضمن برگزاری رویدادها و گردهمایی های متفاوت و توانایی تیم سازی و ارتباط با کامیونیتی مد و پوشاک، مسیر پیشرفت از پیش بررسی شده و پیشرفت کردن زیر نظر مشاورین و منتورها را به کارآموز نشان میدهد. در این خانه از ایده های نوین و سرعت بالای رشد و نوآوری بالا در مرکز و در کامیونیتی آن استقبال می شود.

دستگاه آشکار کننده اشیای پنهان
یکی از طرح هایی که با همکاری زنان درحال تولید است دستگاه آشکار کننده اشیای پنهان است که ۵ کشور سازنده آن هستند.
هنگامه عزیزی، دانشجوی دکتری الکترونیک در دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با این دستگاه توضیح داد: طرحی که از سال ۹۳ با یک گروه ۳۰ نفره روی آن تحقیقات انجام داده ایم دستگاه شناسایی اشیای پنهان شده زیر لباس با تکنولوژی موج میلیمتری است.
عزیزی با اعلان اینکه این دستگاه برای ورودی اماکن حساس مانند مجلس شورای اسلامی، گمرک، فرودگاه ها و … کاربرد دارد، عنوان کرد: در این دستگاه بخش های الکترونیکی، هوش مصنوعی، مکانیکی و… وجود دارد که در مقایسه بانمونه خارجی قیمتی نصف یا یک سوم دارد. دانش فنی ساخت این دستگاه را بدست آوردیم و در ساخت آن هم تلاش شده تا حد امکان از تجهیزات بومی استفاده گردد.
به گفته وی، دستگاه ایکس ری تنها فلزات را تشخیص می دهد اما این دستگاه بومی، هر چیز پنهان شده روی پوست را مشخص می کند و وجود اشیا ممنوعه را تشخیص داده و به اپراتور اخطار می دهد؛ هنوز در ایران چنین دستگاهی نه ساخته شده و نه از خارج وارد شده است.
وی با اعلان اینکه مقرر است این دستگاه بزودی در آستان قدس رضوی نصب شود، اظهار داشت: تا یک الی ده سال آینده تمام فرودگاهای جهان موظف می باشند از این دستگاه بهره گیرند. ۵ کشور این دستگاه را به تولید می رسانند که آلمان و چین همچون آنها هستند؛ با ساخت آن در ایران بزودی کشورمان ششمین کشور تولید کننده دستگاه شناسایی کننده اشیای پنهان خواهد شد.
طراحی اپلیکیشنی برای تعمیر موبایل
یکی دیگر از دستاوردهایی که بانوان از قِبَل یک فناوری، کسب و کاری دانش بنیان راه اندازی کردند یک اپلیکیشن کامل برای تعمیرات تمامی برندهای موبایل و کامپیوتر است. در این اپلیکیشن تمامی مراحل تعمیرات موبایل و کامپیوتر به صورت آنلاین و لحظه ای قابل مشاهده می باشد. هدف این اپلیکیشن عرضه روشی نوین بر پایه تکنولوژی برای آسان کردن زندگی ایرانی ها است.
چشم انداز این تیم که به سرپرستی بانوان شکل گرفته، تمرکز بر حوزه تعمیرات و بهره گیری از توان نیروی جوان و متخصص است تا با یک گروه حرفه ای و پویا و با به کارگیری تکنولوژی های جدید مشکلات و سختی های همیشگی تعمیرات در حوزه موبایل و کامپیوتر را مرتفع سازند. این نخستین اپلیکیشن آنلاین و لحظه ای تعمیرات تخصصی موبایل و کامپیوتر با رویکرد نوآوری اجتماعی در ایران است.
به واسطه این نرم افزار، کلیه خدمات تخصصی تعمیرات موبایل و کامپیوتر از تمامی برندها به صورت آنلاین و لحظه ای عرضه می شوند.
به گفته مدیرعامل این تیم، ما در این اپلیکیشن، با آموزش تخصصی تعمیرات توسط کارشناسان تعمیر به قشر صدمه پذیر و بیماران ایکتیوز، علاوه بر بکارگیری و پرورش آنان در فرایند کار، بستر ورود آنان به بازار کار را فراهم می نماییم.
وی تصریح کرد: ما معتقدیم که در دنیای هوشمند و آنلاین کنونی، تعمیرات موبایل و کامپیوتر باید آنلاین و سریع و هوشمند باشد تا انسان امروزی بدون سختی و اتلاف وقت سریع تر به مقصود و هدف خود برسد.
به گفته این مدیرعامل شرکت دانش بنیان، تمامی فرآیند تعمیرات از مرحله دریافت کالا از مشتری، ارسال به تعمیرگاه، مراحل تعمیر و ارسال برای مشتری را به صورت کاملاً آنلاین و لحظه ای عرضه می دهیم تا مشتری تمامی مراحل تعمیرات کالای خویش را به صورت آنلاین ببیند و نگرانی های همیشگی بابت صدمه به قطعات اصلی کالای خود و یا سرقت اطلاعات خویش را نداشته باشد.
وعده های معاونت علمی؛ از تسهیلات بلاعوض تا ایجاد صندوق بانوان کارآفرین روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اخیرا برای تسهیل فعالیت بانوان در عرصه دانش بنیان وعده هایی داده است. وی از طریق اندازی صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین اطلاع داد و اظهار داشت: از شرکتهای دانش بنیانی که عناصر کلیدی یا درصد بالایی از کارمندان آنرا بانوان می سازند حمایت خواهیم کرد. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همینطور با اشاره به نمایشگاه دستاوردهای بانوان دانش بنیان عنوان کرد: بانوان در حوزه نوآوری اثرگذار هستند، محصولاتی را تولید کرده اند که بعضی از این محصولات همگام با دانش روز دنیا است. افتخار و حس خوبی داریم که بتوانیم به این حوزه کمک نماییم. وی افزود: معاونت علمی تسهیلاتی دارد که برای توسعه دانش بنیانی در اختیار شرکت ها قرار می دهد. در همین راستا به بانوانی که در این نمایشگاه حضور دارند، ۶۷ وام قرض الحسنه ۵۰۰۰ میلیون ریالی با بازپرداخت دو ساله اختصاص داده می شود. به گزارش سئو سی به نقل از مهر، پراکندگی فعالیت بانوان در عرصه های فناوری دیجیتال، تولید مواد شیمیایی و پلیمری، تولید منسوجات نبافته با فناوری نانو، خوراک دام، کیت های تشخیص، سلامت پزشکی، انواع داروها و… است که بعضی از این محصولات به تولید رسیده اند و علاوه بر تأمین نیاز کشور به مرحله صادرات هم رسیده اند. باوجود تبلیغات گسترده در کشورهای غربی ضد کشورمان، فعالیت موثر و پویای زنان در عرصه دانش بنیانی گواهی بر اینست که بانوان ایرانی در هر عرصه و زیست بومی در ایران مجال فعالیت دارند و با تولیدات خود نقش پر رنگی در رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان می توانند ایفا کنند. نقشی که نیازمند توجه بیشتر از سوی مسؤلان برای بسترسازی توسعه کسب و کارهای دانش بنیان زنان است تا شاهد بهبود و تثبیت جایگان زنان در زیست بوم نوآوری و فناوری و افزایش اثربخشی نقش آنها در توسعه اقتصاد ایران باشیم.

1401/11/17
13:26:15
5.0 / 5
386
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اپراتور , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو