توسط محققان كشور به نتیجه رسید؛

ساخت دستگاهی برای مطالعات ژئومكانیكی مخازن

ساخت دستگاهی برای مطالعات ژئومكانیكی مخازن به گزارش سئو سی محققان كشور موفق به طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه بارگذاری تنش سه محوره با قابلیت اعمال فشار منفذی برای مطالعات مختلف ژئومكانیكی مخازن شدند.به گزارش سئو سی به نقل از مهر، افزایش ظرفیت تولید صیانتی از مخازن نفت و گاز كشور از مهمترین دغدغه های صنایع بالادستی نفت می باشد به صورتی كه این امر در اسناد بالادستی انرژی كشور بارها مورد تاكید قرار گرفته است.
از طرفی بر مبنای گزارشات موجود، ضریب برداشت از مخازن نفت كشور نسبت به میانگین جهانی به مقدار قابل توجهی پایین تر است ازاین رو شناخت جامع مخازن از لزوم بالایی برخوردار می باشد.
در این راستا، دانش «ژئومكانیك مخزن» اهمیت بسیار بالایی داشته و در سطح بین الملل به شدت مورد توجه قرار گرفته است. نتایج حاصل از مطالعات ژئومكانیكی مخازن در بهینه كردن عملیات های در رابطه با تولید نفت و ازدیاد برداشت بسیار مؤثر است.
بدین منظور «دستگاه شبیه ساز حقیقی» با قابلیت شبیه سازی آزمایشگاهی شرایط ژئومكانیكی مخزن شامل میدان تنش برجا و فشار منفذی طراحی و ساخته شده است.
این قابلیت، امكان به كارگیری دستگاه در مطالعات مختلف ژئومكانیكی مخازن را مهیا كرده است. همچون می توان به مطالعات در رابطه با ازدیاد برداشت (از قبیل شبیه سازی فرایند شكست هیدرولیكی، تزریق سیالات مختلف به داخل مخزن و هم استفاده از نانو ذرات)، مطالعات در رابطه با مشكلات ناشی از تخلیه مخزن (از قبیل تغییرات نفوذپذیری سنگ مخزن، تراكم مخزن، فعال شدن گسل ها، مچالگی و گسیختگی لوله های جداری)، مطالعات در رابطه با شرایط تولید ماسه در چاه ها و راه های كاهش یا كنترل آن، مطالعات در رابطه با شرایط ناپایداری چاه ها و... اشاره نمود.
به علاوه با عنایت به امكان شبیه سازی تكرار چرخه تخلیه و تزریق سیال، دستگاه می تواند در مطالعات مربوط به مخازن طبیعی ذخیره سازی گاز هم مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش سئو سی به نقل از مهر، این طرح توسط هادی عطاپور پژوهشگر كه موفق به كسب رتبه سوم نواوری در گروه عمران بیست و یكمین جشنواره جوان خوارزمی شده انجام گرفتـ عنوان طرح «طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه بارگذاری تنش سه محوره با قابلیت اعمال فشار منفذی» است.

1398/11/13
08:12:48
5.0 / 5
3718
تگهای خبر: ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
SEOc
seoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سئو سی محفوظ است

سئو سی

فناوری اطلاعات و سئو